דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, מחלות ותסמונות

הפרעות שינה – פגיעה ביכולת לישון

פורסם על ידי eitan ב 1 באוקטובר 2009 – 12:166 תגובות

הפרעות שינהלשינה טובה ישנה חשיבות רבה על בריאותנו. כולנו מודעים להשפעות מרחיקות הלכת שיש אפילו ללילה אחד של שינה טרופה או מועטה על התפקוד שלנו ביום שאחרי. במאמר זה נסקור את התופעה של הפרעות שינה ונבדוק אילו סיבות עשויות לגרום להפרעות כאלה, מהם הסוגים שונים של הפרעות שינה, כיצד מאבחנים הפרעות שינה ומהם גורמים המגבירים את הסיכון ללקות בהן.

בלוג איתן ממליץ לכם על שיפור באיכות השינה: לחצו כאן!

חשיבותה של השינה

אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. כל עוד אין אנו מתקשים להירדם ונהנים משינה מספקת וטובה אין אנו מקדישים כלל מחשבה לחשיבות של המנוחה שמעניקה לנו השינה.

אך ברגע שיש פגיעה ביכולתינו לישון, בין אם מפאת חוסר בשעות או שמא בגלל גורמים חיצוניים המפריעים את מנוחתנו, אנו מיד הופכים מודעים לשינוי ומפתחים געגועים של ממש ללילה של שינה נינוחה וארוכה דיה.

ברור אם כן, כי הפרעות שינה הן בעיה קשה שתשפיע מאד על איכות החיים, על היעילות בעבודה, היכולת ללמוד, לטפל במשק הבית ועוד.

סוגים של הפרעות שינה

הפרעות שינה עשויות להתבטא בדרכים שונות ומגוונות: יקיצה מלאה או חלקית פעמים רבות במשך השינה, קושי להירדם, או משך שינה קצר מן הרצוי.

גם מצב הפוך הוא, כמובן, בעייתי – הירדמות בעתים לא רצויות או ללא יכולת שליטה.

אינסומניה (Insomnia) היא הפרעת השינה השכיחה ביותר. מדובר בחוסר בשינה המתבטא בקשיי הרדמות, יקיצות מוקדמות, או יקיצות רבות במשך הלילה.

הפרעות שינה נוספות יכולות להיות יתר שינה (היפרסומניה) העשויה להתבטא בעייפות במשך היום, או אפילו הרדמות ספונטאנית בלתי נשלטת.

סוג נוסף של הפרעות שינה הן הפרעות המתרחשות תוך כדי שינה (פראסומניה) המתבטאות בהליכה, דיבור, חלומות רעים, חריקת שיניים ועוד.

גורמים אפשריים להפרעות שינה

ישנם גורמים המגבירים את הסיכון ללקות בהפרעת שינה, כגון גיל מתקדם, שימוש בתרופות, סמים, אלכוהול, בעיות נפשיות, מתחים וכדומה.

ברוב המקרים מקורן של הפרעות האינסומניה והפארסומניה הוא נפשי ולפיכך הטיפול בהן יהיה באמצעות פסיכותרפיה או טיפול תרופתי המיועד לטיפול בהפרעות נפשיות (כגון דיכאון או מניה).

הפרעות ההיפרסומניה (הנ"ל) נגרמות לרוב מאי סדרים ביולוגיים (אך לעיתים גם מדיכאון) ולכן הטיפול בהן יהיה על פי רוב תרופתי.

חוץ מן הטיפולים הללו, קיימות אפשרויות נוספות לשפר את מצבם של הסובלים מהפרעות שינה (מסוגים מסויימים) באמצעות שינויים באורח חייהם, כגון הפחתת עומס ומתחים, הורדת משקל, פעילות גופנית ואפילו תזונה נכונה.

אבחון הפרעות שינה

בשל החשיבות הרבה שיש לשינה טובה ובריאה על איכות חיינו, אין סיבה להתמהמה וכדאי לפנות לאבחון בהקדם, מאחר והטיפול עשוי להיות פשוט ויעיל.

במקרים רבים, כאשר האדם הסובל מהפרעת השינה מודע באופן ישיר לבעיה ומחליט לבדוק את מקורה, יוכל רופא המשפחה עצמו לאבחן את הגורמים להפרעה ולהמליץ על טיפולים מתאימים.

הקושי מתחיל, כאשר אדם מתלונן על הסימפטומים הנלווים להפרעות השינה (למשל קושי להתרכז וכמובן עייפות) אך אינו מודע באופן ישיר לכך שמקור הבעיה טמון בכך ששנתו אינה תקינה.

במקרים כאלה, יתכן כי רופא המשפחה יתקשה לאתר את שורש הבעיה ויחלוף זמן רב עד שיעלה החשד כי מדובר בהפרעת שינה.

גם לאחר שמסתבר כי אכן מדובר בתופעה של הפרעת שינה, במקרים רבים יהיה צורך באבחון מדוייק יותר על מנת לעלות על סוג ההפרעה המסוים.

אבחון שכזה יעשה במעבדת שינה, שם יערך מעקב אחר האדם הלוקה בהפרעת שינה תוך כדי שנתו.

במהלך המעקב ייבחנו מדדים שונים, כגון פעילות חשמלית במוח, תנועות עיניים, נשימה, קצב פעימות הלב, תנועת הגפיים והתעוררויות מלאות או חלקיות.

נמאס לכם לא להירדם? אנו ממליצים לכם על שיפור באיכות השינה!

חולם על חווית שינה איכותית במיוחד? לחץ כאן!

6 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.