דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, מחלות ותסמונות

גמילה – לשים סוף להתמכרות

פורסם על ידי eitan ב 11 באוקטובר 2009 – 10:563 תגובות

גמילהבתקופתנו ניתן לראות ריבוי של התמכרויות ברחבי העולם על סוגיהן השונים. במאמר זה נבחן את סוגיית הגמילה וננסה לבדוק מהי התמכרות, מהו תהליך הגמילה, אילו תופעות לוואי קיימות בתהליך ומהם סוגי הגמילה הקיימים כיום.

מהי התמכרות?

התמכרות היא הישענות על דבר או הרגל כלשהו, ללא הצבת גבולות, עד כדי הפיכת מושא זה לצורך הכרחי, אשר אי אפשר בלעדיו.

עם הזמן, ההתמכרות הופכת לגורם השולט בחיי המכור ויש בכוחה לגרום לנזקים מבחינה בריאותית, נפשית וחברתית.

על מנת לשים קץ להתמכרות, צריך המכור לעבור תהליך גמילה אשר מטרתו הבסיסית היא לפטור אותו מהתמכרותו ולסייע לו לשוב לסגנון חיים תקין.

ניתן להתמכר לכל דבר, החל מדברים טריוויאליים ויומיומיים כמו עבודה, חפצים, אוכל, קפאין, ומין ועד לדברים פחות רגילים כמו עישון, אלכוהול וסמים.

הסיבות להתמכרות רבות ומגוונות, אך לרוב נובעות מביטחון עצמי נמוך, תחושת ריקנות פנימית, תחושת חוסר, דיכאון, חרדה וכדומה. מפליא לציין, כי מקדם משמעותי לנטייה להתמכרויות הינו ככל הנראה גנטי.

התמכרות הינה הרגל שקשה לוותר עליו, עד כדי צורך בסיוע חיצוני. התהליך אותו עובר מכור בשלב הפרידה מההתמכרות שלו נקרא גמילה.

מהו תהליך הגמילה?

תהליך הגמילה הוא תהליך הדורש מאמץ ניכר מהמכור והוא שונה בעבור כל אדם. הגמילה תהיה קלה יותר בעבור אדם המכור לדבר בסיסי בחיים (כמו קפה או שוקולד) מאשר לאדם המכור לדבר שאינו בסיסי (כמו סמים או אלכוהול).

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שגמילה מדבר בסיסי אינה כרוכה בהכרח בהימנעות מוחלטת מהדבר הממכר, בשונה מתהליך גמילה מדבר שאינו בסיסי.

התנאי הראשון והחשוב ביותר להצלחתו של תהליך הגמילה הוא מחוייבותו של המכור והסכמתו להשקיע את מירצו בהליך.

במידה ואדם מכור מוכן להיגמל, ניתן להתחיל בתהליך עצמו. תהליך הגמילה מקנה ידע על ההתמכרות ועוזר לספק אמונה שניתן לפתור את ההתמכרות ולשנות את החיים כך שנהיה חופשיים מתלות.

כמו כן, בתהליך הגמילה מנסים לזהות את הגורמים להתמכרות ואת החסכים שהובילו אליה.

על מנת להצליח בתהליך הגמילה, חשוב לחפש אלטרנטיבה להתמכרות בכדי לא למעוד בחזרה אל הדבר הממכר. עידוד וחיזוק מצד הסובבים, יכולים לתרום להצלחת תהליך הגמילה במידה רבה.

מהו משך הזמן של תהליך הגמילה?

משך הזמן של תהליך הגמילה אינו קבוע לכל אדם, אלא נמשך בהתאם לסוג ההתמכרות והשפעותיה. משך זמן הגמילה נע בין ימים בודדים ועד לשנה ומעלה.

מהן תופעות הלוואי אשר עלולות להופיע בתהליך הגמילה?

תהליך הגמילה עלול להיות כרוך בתופעות לוואי גופניות ונפשיות. תופעות הלוואי האקוטיות יופיעו לרוב בקרב מכורים לסמים על כל סוגיהם. זאת מפני שסמים גורמים להתמכרות גופנית ונפשית חזקה.

תופעות הלוואי בקרב אדם המכור לדברים אשר שימוש בהם משפיע על הגוף, עשויות להיות קשות. גופו של המכור יהיה פגיע בזמן הגמילה והוא עלול לחוש תופעות לא מוסברות של קור, זיעה, כאבים בכל הגוף ועוד.

מבחינה פסיכולוגית, תופעות לוואי שעלולות לצוץ הן לחץ, נדודי שינה, חוסר שקט וכן הלאה.

אילו סוגי גמילה קיימים?

סוגי הגמילה הינם מגוונים ומבוססים על תפיסות שונות, שילוב בין התפיסות או שימוש בתפיסות ושיטות ייחודיות. הטיפול יכול להתבצע במסגרת קבוצתית או פרטנית.

הטיפולים העיקריים לגמילה הם:

1. טיפול בעזרת תרופות בשילוב טיפול נפשי – הצירוף בין תרופות וטיפול נפשי מסייע למכור להתמודד עם הגמילה והרגשות המלווים אותה. כמו כן, בטיפול זה שמים דגש על הסיבות להתמכרות, על מציאת אלטרנטיבות להתמכרות ועל היכולת לחוש תחושות של שמחה ללא שימוש בגורם הממכר.

2. גמילה בעזרת התפיסה הקוגניטיבית – מתמקדת בשינוי הדחף לדבר הממכר, ע"י שינוי החשיבה וההתנהגות.

3. גמילה בעזרת התפיסה הפסיכו דינאמית – מתמקדת בסיבות להתמכרות ונעשית על ידי סימולציות התורמות לשיחרור מידע ממנגנון ההגנה הפסיכולוגי ולהשיבו לתודעה.

4. גמילה בעזרת התפיסה ההומאנית – מתמקדת בהכרת האחריות של המכור על פעולותיו וחייו.

5. גמילה באמצעות טיפול 12 צעדים – תהליך מוכר של יישום שנים עשר עקרונות באופן תהליכי ובליווי תומך (על פי רוב תומך שבעצמו עבר תהליך מוצלח של גמילה בשיטה זו).

על אף השיטות השונות וקיומם של טיפולים רבים, תהליך של גמילה הינו תהליך קשה, הן עבור המכור והן עבור הסביבה התומכת שלו. הגמילה תדרוש מהמכור מחוייבות ושליטה עצמית ברמות גבוהות.

חשוב לציין שוב, לסיום, כי תמיכה אוהבת מהסביבה עשויה להשפיע משמעותית על יכולתו של המכור לצלוח בשלום תהליך של גמילה.

3 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.