דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות, שפעת החזירים

חיסון נגד שפעת החזירים בישראל – כל המידע

פורסם על ידי eitan ב 27 באוקטובר 2009 – 9:54אין תגובות

חיסון נגד שפעת החזירים בישראלהחיסון המפורסם נגד שפעת החזירים נחת בשבוע שעבר בארץ והביא איתו מספר רב של שאלות ותהיות. במאמר זה ננסה לבדוק באילו היקפים הגיעו מנות החיסון לארץ, באיזו עלות נרכשו, מתי ניתן יהיה להתחסן והיכן?

רקע על שפעת החזירים

מוטציה של נגיף שפעת הייחודי לחזירים, היא זו אשר גורמת בימינו להתפרצות מגיפת שפעת מסוג H1N1, אשר זכתה לכינוי "שפעת החזירים".

מוטציות מן הסוג הזה כבר גרמו להתפרצויות דומות בעבר והחשד הוא כי מגפת השפעת החמורה בתולדות האנושות ("השפעת הספרדית" 1918-1919) נגרמה אף היא ממוטציה כזו של שפעת החזירים.

סימני המחלה ותסמיניה השונים דומים לאלו שמופיעים בעקבות שפעת רגילה וחריפה יחסית.

אחוזי התמותה בעקבות המחלה נמוכים ומתרחשים לרוב בחולים בעלי גורמי סיכון קודמים, כגון נשים הרות, חולים בעלי מערכות חיסון מוחלשות (כגון חולים אונקולוגיים) ופעוטות.

דרכי ההדבקות בנגיף שפעת החזירים דומות לזו של שפעת רגילה ומתרחשות לרוב דרך בליעה או נשימה של נוזלי גוף נגועים (רוק, הפרשות נשימה וזיעה).

מסיבה זו, ניתן להיזהר מפני הדבקה על ידי הימנעות ממגע מן הסוג הזה ושמירה על היגיינה אישית טובה (שטיפת ידיים ואי נגיעה באזורי האף, הפה והעיניים).

חברות שונות עבדו ועמלו על יצירה ופיתוח של חיסון נגד שפעת החזירים. במספר מדינות (כולל ארה"ב) כבר החלו בחיסון של חלקים נרחבים באוכלוסיה.

בהחלטת ממשלה, אשר זכתה לתואר "לא עניינית ונגועה בשיקולים פופוליסטיים", נקבע כי גם בישראל יירכשו מנות חיסון עבור כלל האוכלוסייה.

רכישת חיסונים לאזרחי ישראל

משרד הבריאות חתם על הסכמי רכישת 2.3 מיליון מנות חיסון נגד שפעת החזירים עם אופציה להגדלת הכמות ב-8 מיליון מנות נוספות.

החיסונים נרכשו משתי יצרניות שונות – "נוברטיס" וחברת "מד'יצ'י", המהווה את חטיבת החיסונים של חברת "סנופי פסטר". שוויין והיקפן של עסקאות אלו עומד על כ450 מיליון שקלים.

ביום א', 18/10/09, הגיע לארץ המשלוח הראשון של החיסונים נגד שפעת החזירים.

משלוחים נוספים יגיעו במהלך חודשי ינואר, פברואר ומרס, עד שתושלם הכמות ותגיע למכסה הרצויה (2.3 מיליון מנות).

מי יהיו הראשונים להתחסן?

כאמור, ישנן קבוצות סיכון אשר הסיכוי שלהן לחלות בשפעת החזירים – גדולה יותר. נשים במהלך הריון נמצאות בסיכון הגבוה ביותר, מאחר ומערכת החיסון שלהם מוחלשת מאוד במשך כל תקופת ההיריון.

גורמי סיכון נוספים הם מחלות רקע כרוניות, כגון מחלות ריאה, אסטמה, סוכרת, מחלות לב ודם, כבד, כליות, שיתוק מוחין וכן טיפולים כימותרפיים.

למרות האמור לעיל, הוחלט במשרד הבריאות שלא לחסן עדיין נשים הרות, עד שיתקבלו נתונים סטטיסטיים נוספים בדבר סיכונים הכרוכים בכך.

האנשים הראשונים להתחסן יהיו דווקא אנשי הצוותים הרפואיים בבתי החולים, אשר יבואו במגע ישיר עם חולים שיתאשפזו.

הקבוצה הבאה שתתחסן תהיה חולים בגילאי 3 – 65 המשתייכים לקבוצות הסיכון הנזכרות למעלה. לגבי תינוקות, בדומה נשים הרות, הוחלט להמתין בשלב הזה.

תופעות לוואי לחיסון נגד שפעת החזירים

נראה כי באופן כללי החיסון נגד שפעת החזירים, בדומה לחיסון עבור שפעת החורף העונתית, הינו בטוח ביותר.

לחיסון עצמו עלולות להיות תופעות לוואי קלות בלבד, המתבטאות באדמומיות ורגישות באזור ההזרקה, חום (החולף מעצמו) וחולשה כללית.

חיסוני שפעת בכלל, והחיסון כנגד שפעת החזירים בפרט, מיוצרים בביצי תרנגולת ועל כן לאנשים בעלי רגישות לביצה אסור להתחסן.

מתן החיסון – כיצד מתחסנים?

החיסון נגד שפעת החזירים יינתן בארץ באמצעות זריקה, למרות שברחבי העולם הופץ כבר חיסון דומה, המגיע בצורת תרסיס ונמצא יעיל באותה המידה.

מתחסנים בגילאים 3 – 9 יקבלו שתי מנות של חיסון ושאר המתחסנים מנה אחת.

רבים תוהים מהי יעילותו של החיסון נגד שפעת "רגילה" במניעת שפעת החזירים, והאם במקרים מסוימים הוא יכול להוות תחליף לחיסון הייעודי.

דיעות המומחים בנושא חלוקות, אך מחקרי רפואה מוכיחים כי גם במידה והחיסון הרגיל מקנה הגנה ראויה מפני המחלה, הרי שמדובר על הגנה חלקית בלבד.

שאלה נוספת שעולה היא – מדוע לא ניתן חיסון אחד היעיל נגד שפעת "רגילה" ושפעת חזירים גם יחד?

הסיבה לכך היא שפיתוח וייצור החיסון עבור שפעת החזירים נעשה במהירות ובדחיפות רבה, כאשר ייצור החיסונים נגד שפעת החורף רגילה כבר הסתיים.

נראה כי בעתיד יהיה ניתן להתחסן כנגד שפעת רגילה ושפעת החזירים באמצעות תרסיס מיוחד לאף.

כאמור, חיסונים מן הסוג הזה כבר נמצאים בשימוש מוגבל בעולם, אך טרם אושרו לשימוש בארץ.

יש לזכור כי על אף שהכמות הראשונית של מנות חיסון נגד שפעת החזירים כבר הגיעה לארץ – היא עדיין לא זמינה לציבור.

החיסונים יינתנו לאוכלוסיה רק בתום תהליך לוגיסטי שיארך מספר ימים. בסוף תהליך זה, יהפכו החיסונים לזמינים בקופות החולים השונות, על פי סדר קבוצות מתחסנים שיקבע.

האם אתה בקבוצת הסיכון לחלות בשפעת החזירים?
בוא לשער את הסיכוי שלך לחלות בשפעת החזירים!

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.