דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, דיאטה ותזונה

דיאטות מסוכנות – לא כל דיאטה בריאה ולהפך

פורסם על ידי eitan ב 19 במרץ 2009 – 9:193 תגובות

שמעתם על דיאטה מסוכנת? מי מאיתנו לא מעוניין להשיג מראה חטוב יותר? להשיל קילוגרמים ממשקלו ללא מאמץ? חדשות לבקרים אנו שומעים על דיאטות חדשות, שיטות מהירות להרזיה, דיכוי תיאבון וזירוז של חילוף החומרים בגוף. בחזות התמימה ביותר מתהדרות אותן שיטות דיאטה מהירה המבוססות של חומרים טבעיים בלבד, כאילו טבעיותם היא ערובה לבטיחות השימוש בהם.

חלק מהחומרים הללו, אף מאושרים על ידי גופים רגולטוריים שונים ואף על ידי משרד הבריאות הישראלי.

לא אחת, עולה השאלה – מי אחראי על פיצוי נפגעים במקרים בהם נגרם נזק עקב מוצרי דיאטה מסוכנים?

מדובר בתביעות מורכבות, ישנן דוגמאות לא מעטות למקרים בהם תכשירי דיאטה ותוספי מזון שונים משווקים כמוצרי מדף ורק בדיעבד מתגלה כי הם מכילים חומרים המחייבים מרשם רופא או מכירה על ידי רוקח בלבד.

במקרים של נזק עקב שימוש בתכשירים הללו, ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד מספר גורמים:

  • לפי חוק האחריות למוצרים פגומים – נגד היצרן והמשווק
  • תביעת נזיקין בגין רשלנות – נגד משרד הבריאות

כאשר מדובר בתוספי תזונה או תכשירי דיאטה הנמכרים ללא מרשם אך על ידי הרוקח, גם עליו חלה אחריות רבה.

על הרוקח להסביר לרוכשי התכשיר ולספק להם את כל המידע אודות המינון הבטוח ואופן השימוש, תופעות לוואי אפשריות, סיכונים, אזהרות וכיו"ב.

דיאטה בשיטת האפדרה – מאות מיתות מתוסף תזונה צמחי

כאשר אנו שומעים על תוסף תזונה דיאטטי המופק מצמחים, מקובל לחשוב כי השימוש בו הוא בטוח, ואינו יכול לגרום לנזקים. ובכן, זה כלל אינו המצב, והנה דוגמה – בתחילת שנת 2004 נאסר לשימוש חומר טבעי לחלוטין, הנקרא אפדרין.

חומר זה מופק מצמח בשם שרביטן סיני, והוא היה נפוץ בשימוש בתוספי תזונה לדיאטה משנות התשעים, במשך עשור.

אפדרין, פרט לעובדה שהוא מסייע לגוף בפירוק שומנים, הוא גם גורם לנדודי שינה, דופק מואץ, שבץ, התקפי לב, ומאמצע שנות התשעים עד היום אנו יודעים על מעל מאה מקרים שונים של מוות כתוצאה מנטילת תוסף דיאטטי זה.

במשך עשור נשמעו תלונות בנוגע לרעילות האפדרה, עד שהחומר נאסר לשימוש על ידי ה FDA האמריקאי.

כיום, מכילים תוספי התזונה חומר דומה מאוד, בשם סינפרין, שגם הוא טבעי ומופק מצמח התפוז המר.

בנוסף לאפדרין ולסינפרין הנמכרים כיום בעולם, קיימים מגוון של תוספי תזונה להרזיה, שתופעות הלוואי שלהם כבר ידועות.

למשל, הגוארנה, תוסף תזונה שמשפיע על הגוף בדומה לקפאין, עשוי לגרום לתופעות לוואי שונות, מאי סדירות קצב הלב והפרעות בלחץ הדם, ועד להפרעות פסיכוטיות למיניהן, כמו חרדה.

לא כל הצרכנים של תוסף התזונה מושפעים ממנו לרעה.

אולם קשה לצפות מראש, מי מהמשתמשים יגיב לנטילת תוסף תזונה זה באופן חריף. ברבים מתוספי התזונה המסייעים לדיאטה, ניתן למצוא חומרים רעילים שונים, ביניהם סוגים שונים של סטרואידים, כספית, עופרת, רעל ארסן, ואף קדמיום.

כל אלה הם חומרים רעילים המסכנים את הנוטל אותם.

תוספי המזון נרקחים בתנאים שאינם נבדקים, ותכולתם אינה נסדקת בקפידה. על כן, קורה לא אחת שנטילתם עשוייה לסכן את מצבו הבריאותי של הנוטל אותם.

שוקלים דיאטה מהירה? כמה טיפים לשמירה על בריאותכם…

מכל האמור לעיל, ניכר כי שימוש בתוספי מזון הינו לרוב באחריות המשתמש בהם.

בשונה ממקרים של נזקים עקב שימוש בתרופות, כאשר ניתן לעיתים לתבוע את הרופא שנתן מרשם לתרופה לא מתאימה בגין רשלנות רפואית, במקרים של תוספי תזונה המצב מורכב פי כמה.

ראשית, מומלץ לפנות אל רופא המשפחה שלכם לפני שימוש בתוסף תזונה לצרכי דיאטה ולשאול אותו מה דעתו על החומרים שמכיל התכשיר והשפעתם על הגוף.

בנוסף, אספנו עבור המשתמש בתוספי מזון לטובת דיאטה, צרור של עצות וסימני אזהרה, לבחירה מושכלת של תוספי מזון לצריכה, וכן סימני אזהרה שיסמנו להפסיק מייד את השימוש בתוסף, הנה הם:

מומלץ להתרחק מתכשירי דיאטה שונים המכילים אפדרין.

מומלץ להתרחק מחומרים המזרזים חילוף חומרים או מרכיבים אנאבוליים, או חומרים ממריצים. אם כתוב "צמחי" או "טבעי" על תוסף המזון, אין זה אומר כלל כי הוא בטוח לשימוש וכי אינו עשוי לגרום לתופעות לוואי.

סימנים כמו רעב תמידי, תחושת קור, מצבי רוח לא יציבים, נשירת שיער, היחלשות ציפורניים ושבירתן, הופעת כתמים על העור, או זיהוי ריח של אצטון מהעור או מהפה – מומלץ להפסיק מייד ליטול כל תוסף מזון ולהיבדק על ידי רופא.

למידע נוסף בקרו בערוץ התזונה של דוקטורס בקישור הבא: דיאטה

3 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.