דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, מחלות ותסמונות

גמילה מעישון – להפסיק עם הסיגריות לתמיד

פורסם על ידי eitan ב 8 בנובמבר 2009 – 10:374 תגובות

גמילה מעישוןבמהלך השנים, התגברה המודעות לנזקי העישון והתחזק הרצון להיגמל מן ההתמכרות המגונה. מאחר וסיגריות מהוות התמכרות לכל דבר, על מנת להפסיק לעשן יש לעיתים צורך להסתייע בכלים של גמילה ובעזרה חיצונית.

גמילה מסיגריות

כיום, כולם כבר יודעים כי סיגריות אינן בריאות והן מכילות חומרים רעילים וממכרים, אשר פוגעים באיכות החיים של המעשן בצורה משמעותית.

החומר הממכר בסיגריה, ניקוטין, מתנהג כמו כל סם וגורם לתלות פיזיולוגית ומנטאלית בו. התלות בניקוטין נדמית כחזקה מאוד וגורמת למעשן להאמין כי משימת הגמילה מעישון תהיה בהכרח קשה ומורכבת.

מסיבה זו, קשה להיגמל מסיגריות לבד וללא עזרה. כיום, ישנן שיטות רבות המיועדות לסייע למעשנים להיגמל מעישון.

בין השיטות האלו, ניתן למצוא את מכוני הגמילה השונים, סדנאות גמילה, תחליפי ניקוטין, סיגריות אלקטרוניות, טיפול תרופתי וכיוצא בזה.

מכוני גמילה מעישון

מכוני גמילה מעישון שמים לעצמם כמטרה, להדריך את הנגמלים וללוות אותם בדרך החוצה ממלכודת העישון.

חלק מן הסיוע לנגמלים מתבטא בתמיכה וייעוץ מקצועי. מכוני גמילה פועלים באמצעות מגוון שיטות, כאשר הבולטות בהן הן ייעוץ פסיכולוגי, טיפול התנהגותי – קוגניטיבי, סדנאות קבוצתיות ואימונים אישיים.

בנוסף, מכונים רבים משתמשים בכלים של רפואה אלטרנטיבית כחלק מתהליך הגמילה מעישון ונעזרים בטיפולים אנרגטיים, כגון דיקור סיני, רפלקסולוגיה ועוד.

תרופות לגמילה מעישון

תרופות המכילות ניקוטין ממלאות באופן את חלקי את המקום שתפס הניקוטין בגופו של המעשן, וכך הן בעצם תורמות לגמילה. תרופות אלו מסייעות בהיבט הפיזיולוגי ובהיבט המנטאלי של גמילה מעישון.

מבחינה פיזית, התרופות ממתנות ומצמצמות את תופעות הלוואי הנגרמות כתוצאה מגמילה רגילה ומבחינה מנטאלית, הן מסייעות לשמור על מצב רוח רגוע ומונעות דיכאון.

תחליפי ניקוטין לגמילה מעישון

הסתייעות בתחליפי ניקוטין על מנת להיגמל מעישון, מעלה את האפשרות להצלחה של הגמילה.

תחליפים אלו מחדירים למעשה ניקוטין לגוף, אך אינם מכניסים אליו גם את שאר החומרים המזיקים אשר נמצאים בתוך הסיגריה.

תחליפי הניקוטין הנפוצים מגיעים בצורת מדבקות, מסטיקים, סוכריות ומשאף. כל אלו מכילים ניקוטין ומסייעים בגמילה מעישון, שלב אחר שלב, עד לגמילה אבסולוטית מניקוטין או בהפחתת כמות העישון.

תחליפי הניקוטין השונים מתפקדים לפי אותו עיקרון – שחרור מתון וקצוב של תחליף הניקוטין לגוף ובכך מילוי הצורך הפיזי לניקוטין. סיפוק הניקוטין לגוף מצמצם את תופעות הלוואי המופיעות בזמן הגמילה מעישון.

יחד עם זאת, מתנגדי השיטות הנ"ל יאמרו (ואפילו בצדק) שאין בתחליפי הניקוטין משום גמילה אמיתית, מכיוון שכל מה שעושה המעשן הוא פשוט להחליף התמכרות אחת באחרת.

מדבקות ניקוטין לגמילה מעישון – מדבקות אשר מדביקים על הגוף והן משחררות ניקוטין באופן קצוב במהלך היום. את דרך השימוש במדבקות מתאימים לפי דרגת התמכרותו של כל מעשן. את המדבקות מדביקים בכל יום בבוקר במקום אחר, על מנת למנוע גירויים בעור. את מדבקת הניקוטין משאירים למשך יממה או למשך כל היום ומורידים לקראת הלילה.

מסטיקים המכילים ניקוטין לגמילה מעישון - מסטיקים אלו מכילים ניקוטין המשתחרר בגוף כאשר לועסים אותם. בצורה כזו, נקלטת בגוף כמות קצובה של ניקוטין ובקצב איטי. את המסטיקים הללו יש ללעוס לאט בכדי שהניקוטין שמשתחרר יספג לגוף באיטיות, עד להרגשת נחת. מותר ללעוס עד 24 מסטיקים עם ניקוטין במהלך היום. את השימוש במסטיקים מתאימים לכל מעשן לפי דרגת התמכרותו לעישון.

סוכריות מציצה עם ניקוטין – סוכריות אלו, בדומה למסטיקים עם ניקוטין, משחררות ניקוטין לגוף, כאשר מוצצים את הסוכרייה. סוכריות הניקוטין הם למציצה בלבד ואין לבלוע או לאכול אותן.

משאף ניקוטין – משאף דמוי סיגריה מפלסטיק, בו שמים טבלייה מלאה ניקוטין. באמצעות המשאף הניקוטין חודר לגוף דרך הפה. אין להשתמש ביותר משש עשרה טבליות ניקוטין ביום.

סיגריה אלקטרונית

סיגריה אלקטרונית היא סיגריה מלאכותית, אשר מחקה את צורת הסיגריה ופעולתה.

מראה הסיגריה האלקטרונית הוא כשל סיגריה אמיתית, טעמה כשל סיגריה רגילה והיא אף מוציאה עשן המזכיר עשן סיגריות רגיל, באמצעות אדים.

אף על פי כן בניגוד לסיגריה אמיתית, סיגריה אלקטרונית איננה מכילה ניקוטין או כל חומר מזיק אחר.

מטרת הסיגריה האלקטרונית היא להמיר את הסיגריה האמיתית סיגריה בלתי מזיקה לשם גמילה מעישון או הפחתת העישון.

מכיוון שהסיגריה האלקטרונית אינה מכילה רכיבים מסוכנים, ניתן להשתמש בה בכל מקום ואף בחלל סגור.

המגרעת בסיגריה האלקטרונית הוא שהיא איננה מטפלת בהרגל ומשמרת למעשה את ההתמכרות המנטאלית לעישון.

רוצים להמשיך לעשן ללא סכנה לבריאות? לחצו כאן!

4 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.