דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות

מצליחים לקרוא אותיות קטנות? מתי עברת בדיקת ראיה?

פורסם על ידי eitan ב 29 במרץ 2009 – 15:35אין תגובות

בעיות ראייהמקובל להעריך כי כ 80% מהמידע שאנו קולטים מגיע דרך ראיה באמצעות העיניים. לפיכך, לפגיעה בראיה משמעויות מרחיקות לכת על אופן תפיסתנו את העולם. מתי פעם אחרונה היית אצל רופא עיניים? מתי עברת בדיקת ראיה?

למרות זאת רובינו מסתפקים בבחינת תקינות הראיה רק כאשר אנו נדרשים לכך (למשל על ידי משרד הרישוי לצורכי רישוי נהיגה, משרד הבריאות המבצע במסגרת ביקורות טיפת חלב בדיקות תקינות ראיה לפעוטות, משרד הביטחון בעת הגיוס לצה"ל, דרישות ממקום העבודה ועוד).

נראה שהסיבה לשאננות זו היא הסברה כי איין דחיפות באיתור התדרדרות בכושר הראיה ורק כאשר תורגש יגיע הזמן להיבדק. לגישה זו איין אחיזה במציאות.

במאמר זה יתואר הצורך בפיקוח על מצב הראיה (ובמיוחד אצל ילדים), בדיקות שונות המשמשות לצורך זה והתדירות המומלצת להיבדק.

מדוע חשוב גילוי ואבחון מוקדם של בעיות ראיה?

אצל ילדים התפתחותם המהירה מחייבת ערנות מיטבית למתרחש סביבם. העדר אבחון וטיפול מוקדם בבעיות בראיה יוביל בהכרח לעיכוב בהתפתחות כשהוא מתבטא למשל בבעיות בלימוד, דיסלקציה, חוסר ביטחון ועוד (מחקרים מראים כי אצל כ70% מן הילדים שסובלים מקשיי לימוד הסיבה היא ליקוי ראייה שלא טופל בזמן).

חשוב לזכור כי לרוב לא ניתן יהיה לזהות ילד שאינו רואה טוב, חוץ ממקרה של פזילה, עלפי התנהגותו שכן כך התרגל לתפוס את סביבתו ואינו מודע למוגבלותו. מאותה סיבה גם ילדים אשר מסוגלים כבר להתבטא היטב לא יתלוננו על ראיה לקויה.

מערכת הראיה מתפתחת במהירות בשנים הראשונות לחיינו וליקויים עשויים להוביל לעיין עצלה (עיין שהמוח לא למד להשתמש בה כראוי), פזילה ובעיות נוספות.

איתור הקשיים לאחר גיל 6 עשוי להיות מאוחר מדי.

אצל מבוגרים הבעיות הנפוצות של קוצר ראיה (קושי בראיה למרחוק) או רוחק ראיה (קושי בראיה מקרוב) יוסיפו בהכרח עומס כללי בתפקוד היום יומי וכן עומס על שרירי העין אשר לאורך זמן יגרור בעיות נוספות.

בעיות נוספות כגון פגיעה ברשתית בעקבות סכרת, קטרקט (עכירות בעדשת העין), ניוון מרכז הרשתית ועוד יחמירו עם הזמן ויקשו על טיפול ושיקום כאשר לבסוף יתגלו.

היכן מבוצעות בדיקות עיניים?

בדיקות עיניים שגרתיות יש לבצע אצל אופטומטריסט שתפקידו לאבחן בעיות בראיה ולהתאים משקפיים (או עדשות מגע) במידת הצורך.

בדיקות אצל רופא עיניים יתבצעו רק כשעולה חשד למחלת עיניים.

הבדיקות המשמשות לאבחון תקינות הראיה

הבדיקות הרגילות הנפוצות ביותר כוללות קריאה באמצעות כל עיין בנפרד (יש לכסות את העין שאינה נבדקת וחשוב שללא הפעלת לחץ כלשהו עליה) מלוח מיוחד הנמצא במרחק 3.3 מטרים ועליו שורות של אותיות ומספרים בגודל קטן והולך.

ראיה תקינה קרויה 6/6 שפירושו יכולת לזהות ממרחק 6 מטר אות בגודל שאדם בעל ראיה תקינה היה מזהה. מכשיר בעל טכנולוגיה מתקדמת יותר מאפשר ביצוע הבדיקה במבט אל תוך המכשיר.

בדיקות שגרתיות נוספות כוללות בדיקה לעיוורון צבעים, המבוצעת על ידי זיהוי מספרים או אותיות המסומנות בצבעים שונים על רקע בצבעים שונים.

בדיקת טווח הראיה ההיקפית המבוצעת על ידי בדיקה בה מתבקש הנבדק להישיר מבט לפנים ולומר באיזה שלב הוא מזהה עצם המוצב מצדדיו (כל צד יבדק בנפרד).

בדיקת שדה הראיה המרכזי מבוצעת לוח אמסלר או צג ממוחשב ובה יש להביט בנקודה במרכז לוח שעל גביו טבלה (אם הטבלה נראית מעוותת הדבר מצביע על בעיה).

בדיקות ראיה לילדים

בדיקות הראיה לילדים מבוססות על הבדיקות הנ"ל אך בהתאמות הדרושות למידת שיתוף הפעולה שניתן לצפות לו (התלויה בגיל הילד). למשל במקום אותיות יסומנו צורות על הלוח המוצב במרחק 3.3 מטר.

לאור המתואר לעיל חשוב לא להתמהמה ולפנות להיבדק ברגע שמתעורר חשש לבעיה בראיה.

כמו כן ניתן בקלות למצוא הנחיות והעתקים מלוחות הבדיקות המתוארות לעיל אשר יאפשרו לבצע בדיקות ביתיות תכופות יותר ופניה לבדיקה מקצועית אם עולה חשד לבעיה.

מגיל 40 ועד 65 מומלץ בכל מקרה לעבור בדיקת ראיה כל שנתיים. למי שמעל לגיל 65 מומלץ לבדוק ראייה אחת לשנה.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.