דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

סכרת Diabetes mellitus – התמודדות וסיכונים של סוכרת

פורסם על ידי eitan ב 2 באפריל 2009 – 15:2513 תגובות

מהי מחלת הסכרת? מליוני אנשים ברחבי העולם מתמודדים מול מחלה נפוצה הידועה בלטינית כ- Diabetes mellitus. במאמר זה נביא סקירה קצרה של גורמי המחלה, השפעותיה על הסובלים מסוכרת וכיצד ניתן להתמודד ולחיות עם סוכרת.

סכרת היא ביטוי של פגיעה ביצור של אינסולין Insulin בגוף, או בקליטתו. מאחר ותפקידו המרכזי של האינסולין הוא הפחתת רמת הגלוקוזה בדם, הרי שכאשר לא מיוצרת כמות מספקת ממנו עלולה להיווצר היפוגליקמיה, וכאשר מיוצרים ממנו עודפים, מפתח הגוף תנגודת להשפעותיו.

תסמינים

התסמין הראשון והבולט מכולם הוא מתן של עודף שתן, דבר העלול להוביל לצימאון בלתי סביר או רעב שאין לו קשר לכמות המזון הנצרכת לצד ירידה במשקל, הנגרמת כתוצאה מפירוק של שומנים וחלבונים.

תסמינים נלווים נוספים עשויים להיות טשטוש ראיה, בחילות, נטייה לנמנום, ירידה בסיבולת במהלך פעילות גופנית, ורגישות יתר לזיהומים.

סכרת נעורים

סוכרת נעורים מאופיינת ביצור בלתי מספק של אינסולין, והיא עשויה להתפרץ בגילאים שמתחת ל-30 בעיקר החל מגיל בית ספר ושוב בגיל ההתבגרות.

סוג זה של סוכרת מתבטא בהרס של תאי הבטא בלבלב pancreas, המוביל לכדי תלות מלאה באספקת אינסולין חיצוני בכל העולם מסתמנת עליה הדרגתית ועקבית בשכיחותה של המחלה, אך השמירה על איזון נכון מהווה את המפתח לתפקוד יום-יומי בריא.

על החולה ללמוד כיצד לאזן את רמת האינסולין בגופו תוך שמירה על תזונה ופעילות גופנית.

כמות האינסולין המוזרקת לגוף מחושבת לפי כמות מוגדרת בדמו של החולה, כך שההקפדה על זמני ארוחות וכמות האוכל חשובה ביותר.

הגורמים לסוכרת נעורים

מעריכים כי מלבד נטיה גנטית מוקדמת, מעורב גם גורם סביבתי בלתי ידוע הגורם להתפרצות המחלה.

קיימות מספר השערות לגבי אותו גורם, אך מחקרים מעידים על ארבעה כיוונים עיקריים: הדבקה ויראלית, מרכיבים תזונתיים , סטרס, תרופות ורעלים.

סכרת מבוגרים

סוכרת מבוגרים פוגעת  בעיקר במבוגרים מעל גיל 30 אך ישנם מקרים בהם היא תוקפת גם מתבגרים, כשהמועדים ביותר ללקות בה הם אלו הסובלים מהשמנת יתר.

בניגוד לסכרת נעורים, סוג סוכרת זה אינו מתפרץ כי אם מופיע באיטיות, ומתגלה לא פעם בבדיקת דם מקרית.

אמנם, גם במקרה זה קיים מוטיב גנטי מכריע, אך על התפתחות המחלה ומהלכה משפיעים רבות מאפייני אורח חייו של החולה.

סוכרת מבוגרים היא מחלה המחמירה עם השנים, לכן נדרשים החולים לטיפול רב יותר במרוצת הזמן.

סיבוכים מוכרים ונפוצים של מחלת הסכרת

המשותף לכל סוגי הסוכרות הוא מצב של יתר גלוקוז Glucose בדם.

בטווח הארוך גורמות רמות הסוכר הגבוהות לבעיות ברקמות שונות, החל מטרשת עורקים, דרך פגיעה ברשתית העין עד כדי עיוורון, אי-ספיקת כליות, פגיעה במערכת העצבים המרכזית ועד לפגימה בתפקודם של התאים הלבנים.

נזקים אלה נגרמים כתוצאה מבעיות בזרימה בכלי הדם הקטנים, הגורם העיקרי לתמותה בסוכרת מסוג זה הוא הבעיות הרבות בכלי הדם הגדולים.

בעיות אלו הנם הגורם העיקרי לכריתת רגל בעולם המערבי, והסיבה לכך היא מחזור הדם שאינו תקין, הגורר קשקשת ועור יבש לצד סיכון להיווצרותו של פצע שאינו מחלים.

בשל הפגיעה בעצבי התחושה אצל חולי סוכרת וכתוצאה מכלי הדם הפגועים המזרימים פחות דם ולפיכך פחות חמצן ותאי-דם לבנים, לא תמיד מודע החולה על חומרת מצבו.

מידע נוסף על סוכרת באתר דוקטורס

עקב העובדה שסכרת הנה מחלה שכיחה ונפוצה והיקפי המידע בנושא עצומים, אנו ממליצים לגולשים באתר לעבור לערוץ הבריאות באתר המומחים דוקטורס, שם תמצאו מאות מאמרים ומחקרים רפואיים, כמו גם פורום מומחים המנוהל על ידי רופאים מומחים העוסקים בטיפול וחקר המחלה מזה שנים רבות.

לכניסה לערוץ הבריאות העוסק בתחום ליחצו: סוכרת

13 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.