דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, רפואה, תרופות

כדורי שינה – הדרך לטפל בהפרעות שינה

פורסם על ידי eitan ב 24 בנובמבר 2009 – 10:35אין תגובות

כדורי שינהמטרתם של כדורי שינה היא לסייע ללוקים בהפרעות שינה להירדם ולישון בצורה טובה יותר. במאמר זה נדון בכדורי שינה ונבדוק אילו סוגי כדורי שינה קיימים, כיצד הם פועלים ומתי כדאי לקחת אותם?

כדורי שינה – כיצד הם פועלים?

הפרעת שינה היא אחת מן ההפרעות השכיחות ביותר והיא פוגעת כמעט בחצי מן האוכלוסייה הבוגרת.

על פי ההערכות, לפחות 40 אחוז מהאנשים סבלו או יסבלו מהפרעת שינה במהלך חייהם. הפרעה זו מאופיינת בקושי לשקוע בשינה, או בשינה מקוטעת והשכמה בטרם הגיע הזמן הרצוי.

ישנם שלושה סוגים שונים של הפרעות שינה:

1. הפרעות שינה הנמשכות מספר ימים.

2. הפרעות שינה קצרות-מועד אשר נמשכות עד עשרים ואחת יום.

3. הפרעת שינה כרונית, אשר מתמשכת על פני מעל שלושה שבועות ומזיקה לביצוע מטלות שגרתיות.

מחקרים של רפואה הוכיחו, כי כדורי שינה מסייעים בחיזוק השינה – כלומר הם עוזרים לנו לשקוע בשינה בתוך זמן לא ממושך וללא כל מאמץ.

כדורים אלו מאפשרים לנו לזכות בשינה רצופה למשך זמן רב יותר ובהשכמה במועד הרצוי. כדור שינה ניתן לכל מטופל, בהתאם לסוג ההפרעה שיש לו ומאפייניה.

סוגים שונים של כדורי שינה

כדורי השינה הקיימים כיום נחלקים לשתי קבוצות: כדורים מסוג הבנזודיאזפינים וכדורים "מדור חדש".

בנוסף לשתי קבוצות אלו, כדורים לטיפול בדיכאון, או תרופת שמעלות את רמת הסרוטונין בגוף – עשויות לסייע בהפרעות שינה גם הן.

כדורי שינה מסוג הבוזודיאפינים:

1. ברוטיזולאם – כדור שמסייע להשראת שינה, כלומר להירדמות קלה יותר. כדור זה נועד לשימוש על פני טווח קצר ואינו גורם לעייפות עם ההשכמה.

2. ניטראזפאם / נומבון – כדור שינה לשימוש במקרה של נדודי שינה על פני פרק זמן קצר. כדור זה מתפרק ומשפיע לאורך שעות ולכן משפיע לרעה גם על העירנות בשעות הבוקר או על יכולת היקיצה הטבעית. בנוסף, הכדור עשוי לגרום לתחושת טשטוש בעת ההשכמה ואפילו במהלך היום.

3. אוקסאזפאם / ואבן – כדור שינה המטפל במיוחד במקרים של הפרעות שינה על רקע של חרדות. כדור זה מתפרק ומשפיע לאורך שעות רבות ולכן גם הוא, כמו הנומבון, עשוי להפריע להשכמה ולגרום לתחושת עירפול או עייפות במהלך היום.

4. לוראזפאם / לוריוון – כדור שינה אשר עוזר להפחית מתח, חרדה ואף מפחית את המתח בשרירים, ועל ידי כך מסייע להשראת שינה.

כדורי שינה שאינם משתייכים למשפחת הבוזודיאפינים:

1. סטילנוקס / זודורם – כדור שינה בעל אפקט קצר טווח המסייע להירדמות מהירה. השימוש בכדור שינה זה נעשה בעיקר על מנת לישון לזמן קצר, למשל במהלך טיסות.

2. זופיקלון / נוקטורנו – כדור שינה המסייע בעיקר להשראת שינה, או להירדמות. הוא משפיע על הגוף בתוך זמן קצר ומתפוגג תוך זמן קצר ולכן אינו גורם לתחושת עירפול. לכדור שינה זה תופעת לוואי שכיחה של טעם לוואי.

כדורי שינה ממשפחת מעלי הסרוטונין, או נוגדי דיכאון

כדורים נוספים אשר ביכולתם לסייע בהפרעות שינה הם כדורים לטיפול בדיכאון, אשר תפקידם להעלות את רמת הסרוטנין ועל ידי כך להפחית מתיחות בגוף ובנפש ולהשרות שינה.

בין הכדורים המעלים סרוטנין ועוזרים לשינה, ניתן למנות את האלטרולט (תרופה לטיפול בדיכאון המסייעת לשינה כאשר ניטלת בלילה) ואת הבונסרין (בדומה לאלטרולט – משרה שינה כאשר ניטלת בלילה) ורמרון (תרופה לטיפול בדיכאון אשר גורמת לתשישות וכך עוזרת לשינה).

מתי כדאי לקחת כדורי שינה?

כדורי שינה ניתנים במרשם רופא במידה ואדם סובל מנדודי שינה במשך זמן רב. לרוב, כדורי השינה ניתנים לשימוש לטווח קצר.

עם זאת, לאחר תחילת המעקב אחר התופעה, יש הנוטלים תרופות שינה אפילו על בסיס יום יומי ולאורך זמן.

ישנם כדורי שינה הנמכרים ללא צורך בהצגת מרשם רופא, אולם מומלץ לערב רופא ולעקוב אחר התופעה, במידה והוחלט להיעזר בכדורי שינה.

קיראו על: הפרעות שינה של ילדים

הסיכונים והחסרונות בנטילת כדורי שינה

לשימוש בכדורי שינה קיימים סיכונים ותופעות לוואי לא מעטים.

במקרים רבים לאורך הזמן יש צורך להעלות מינונים באופן רציף, מפני שגוף החולה מסתגל לכדורי שינה בתוך זמן קצר והופך את הטיפול במינון שנקבע ללא יעיל.

במקביל, ישנה סכנה חמורה בנטילת כמות יתר של כדורי שינה. נטילה כזו עלולה לבוא על מנת לקבל את האפקט שהתקבל בתחילת השימוש בכדור השינה.

תופעות הלוואי הנוספות הקיימות בטיפול באמצעות כדורי שינה הן: נזק לשינה התקינה, שינה רדודה ולא עמוקה, טשטוש, תשישות מתמשכת, הפרעות בריכוז, תהפוכות במצב הרוח, הפחתה בחלומות אשר ידועים כחשובים לשינה תקינה וכן הלאה.

בנוסף לתופעות הלוואי, יש הסבורים כי כדורי שינה ממכרים, אולם טענה זו שנויה במחלוקת.

נמאס לכם לא להירדם? אנו ממליצים לכם על שיפור באיכות השינה!
חולם על חווית שינה איכותית במיוחד? לחץ כאן!

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.