דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, טיפולים, מחלות ותסמונות, תרופות

קרישת דם – המופיליה ובעיות במנגנון הקרישה של הדם

פורסם על ידי eitan ב 1 בדצמבר 2009 – 10:432 תגובות

קרישת דםבעיות בתהליך קרישת הדם עלולות לגרום לנזקים חמורים ולעיתים רחוקות אף להביא למוות. בעיות אלו יכולות להופיע כחוסר קרישות בדם ולפעמים גם בקרישות יתר.

מהו תהליך קרישת הדם?

ויקטוריה מלכת אנגליה, שהייתה נשאית המופיליה (Hemophilia) נישאה במאה ה-19 לנסיך לרוסיה וכך העבירה הלאה לצאצאיה ולרוב מערב אירופה את מחלת ההמופיליה.

זו למעשה הסיבה שהמחלה ידועה גם בשמה " מחלת המלכים" או "מחלת הדם הכחול" ורבים מאנשי המלוכה האירופאית מתו ממנה, כיוון שלא היה טיפול למחלת הדם הייחודית הזאת.

המופיליה הינה אחת ממחלות קרישת הדם השכיחות והנפוצות ביותר והיא מאופיינת על ידי מחסור גנטי בפקטור 8, שהוא אחד מהפקטורים החשובים ביותר בתהליך קרישת הדם.

תהליך קרישת הדם מהווה תהליך חשוב והכרחי במחזור הדם בכלל ובמנגנון הנקרא הומאוסטזה (Homeostasis) בפרט.

קרישת דם חשובה לגוף האדם, כיוון שהיא מונעת היווצרות של מחלות שונות כגון: "פקיק" (Thrombus) עצירת דימומים ותרומבוציטופניה.

קרישת הדם הינה תהליך מורכב, הכולל בתוכו מספר רב של פקטורים אשר השילוב ההרמוני ביניהם מאפשר את התהליך הנורמאלי של קרישת דם.

כאשר אחד מן הפקטורים פגום מבחינה גנטית או נרכשת, נוצרת בעיה בתהליכי קרישת הדם ומצב זה עלול, ללא טיפול מתאים, לגרום לאיבוד הכרה, תרדמת ואף למוות.

קרישת דם מתרחשת, כאשר הדם שבדרך כלל נמצא במצב נוזלי יוצר קרישי דם מוצקים. קרישי הדם יכולים להיווצר באופן ספונטני, או באמצעות מחלות והפרעות פיזיולוגיות בגוף.

הסכנה הגדולה ביותר בהיווצרות של קריש דם, היא שהוא יזרום במערכת הדם ויצור תסחיף (Embolus) אשר עלול להיסחף ולחסום את זרימת הדם ללב ולריאות, מצב אשר מסתיים ברוב המקרים במוות.

אילו מחלות נוצרות עקב בעיות בקרישת דם?

בעיות בקרישת דם יכולות להתבטא או בקרישות יתר או בחוסר קרישות בדם. בנוסף, בתחום כמו רפואה עושים הפרדה בין בעיות מולדות לעומת בעיות נרכשות.

להלן מספר דוגמאות של מחלות ובעיות שנוצרות עקב בעיות בקרישת הדם:

  • מחלות תרומבואמבוליטיות
  • תרומבוציטופניה
  • המופיליה סוג A או סוג B
  • חוסר תפקוד של ויטמין K (מולד או נרכש)
  • קרישה תוך כלית מפושטת (Disseminated intravascular coagulation; DIC)
  • Von Willebrand factor
  • חוסר תפקוד בפקטורים: factors II, VII, IX, and X

כיצד מאבחנים  בעיות בקרישת דם?

כאשר ידוע על בעיות גנטיות, האבחון הראשוני נעשה עוד בתקופה העוברית, או לאחר הלידה.

במידה ובעיות קרישת הדם הינם נרכשות, אבחון המחלות ייעשה על ידי בדיקות דם כלליות וספציפיות לפקטורים בדם, זמן דימום, PT,PTT,APTT, פרוטין C, פרוטין S וספירת טסיות דם.

ישנם תסמינים רבים אשר מעידים על בעיות בקרישת הדם ועוזרים לזהותם:

1. דימומים רבים ובלתי נשלטים גם לאחר שריטה קטנה.

2. "סימנים כחולים" אשר לא חולפים.

3. נמקים.

4. אי ספיקה כליות.

5. שטפי דם לחללים גדולים בגוף: כתפיים, מרפקים, ירכיים, שרירים, מערכת העיכול, המוח, דימומים תת-עוריים, ברכיים, קרסוליים וכדומה.

כיצד ניתן לטפל בבעיות של קרישת דם?

הטיפול במחלות גנטיות יהיה טיפול תסמיני, ויתבצע בעיקר בעזרת עירוי דם של הפקטורים החסרים.

במחלות נרכשות – הטיפול תלוי בגורם המחלה. הטיפולים השונים הניתנים כוללים: כריתת הפקיק או התסחיף באמצעות ניתוח, תרופות נוגדות קרישה כגון קומדין, אינפוזיה עם אנטי – תרומבין, מתן פלסמה, מתן טסיות.

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.