דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » איכות חיים, בריאות, בריאות הנפש, מחלות ותסמונות

הפרעות שינה אצל ילדים

פורסם על ידי eitan ב 5 בינואר 2010 – 16:452 תגובות

הפרעות שינה אצל ילדיםמאמר זה סוקר את הסוגים השונים של הפרעות שינה אצל ילדים, הגורמים העשויים לחוללם, ההשפעות שיהיו להפרעות כאלה על הילד עצמו ועל הוריו וההתמודדות עם תופעות מן הסוג הזה.

חשיבות השינה

לשינה יש חשיבות מכרעת על התפקוד היומיומי שלנו ועל איכות החיים בכלל. הוכח מחקרית כי יש קשר חזק בין בריאות טובה לבן שינה טובה. על אף כי אנו ישנים כשליש מחיינו, איננו מקדישים לכך כל מחשבה עד שאיכות או משך זמן השינה שלנו נפגעים. לעיתים, די בלילה אחד של שינה טרופה בכדי שלמחרת נרגיש את השפעתו המעיקה. לפיכך, ברור כי לא ניתן לתפקד כראוי ובאופן תקין במצב של הפרעה מתמשכת בשינה.

מהן הפרעות שינה?

הפרעות שינה הן שיבוש במהלך התקין של השינה והן יכולות להתבטא באופנים שונים, כגון קשיים בהירדמות, שינה בזמנים לא מתאימים, התנהגות חריגה במהלך שינה, או במצבים הפוכים – דווקא יתר שינה ואפילו הרדמות ספונטאנית בלתי נשלטת. קיימים סוגים שונים של הפרעות שינה אשר חלקם קשים לאבחון.

הפרעות שינה וילדים

הפרעות שינה אצל ילדים יכולות להופיע כבר מן השלבים הראשונים של חייהם. יחד עם זאת יש לזכור, כי השנה הראשונה מאופיינת בשינויים גדולים בדפוסי השינה ובמקרים רבים תופעות הנראות כהפרעות שינה אצל הילד, אינן אלא חוסר תאום בין צרכיו של הילד או התינוק בין ואלה של הוריו.

חשוב גם לזכור כי שינה אצל ילדים בגיל הזה שונה משנתם של מבוגרים. לאחר לידה, תינוק ישן בדרך כלל כ – 16 שעות ביממה, אך בפזורה של שלוש – ארבע שעות על פניה.

כאשר מדובר בהפרעות שינה אצל ילדים, המצב בעייתי עוד יותר ולעיתים עוברות שנים עד שהבעיה מאותרת. עיכובים כאלה הינם נתון מצער, במיוחד לאור העובדה כי הפרעות מתמשכות בשינה אצל ילדים עשויות לגרום להם לנזקים בריאותיים ופסיכולוגיים ארוכי טווח. במקרים רבים, לאחר אבחון הבעיה הפתרון עשוי להיות פשוט יחסית והוא יכול לחולל שינוי גדול בחייו של הילד ובחיי המשפחה כולה.

סוגי הפרעות שינה אצל ילדים

ישנם מצבים, אשר על פני השטח נראים כהפרעת שינה, בעוד שלמעשה הם אינם כאלה. כך למשל חוסר יכולת לישון לילות רצופים, עשויה להראות להורים כבעיה, אך ורק משום שהם מנועים מהשלמת שעות השינה במשך היום ואילו ילדם משלים חסך זה בזמן שהם ערים וזוכה בסופו של דבר למספיק שעות של שינה טובה ובריאה.

גם תופעה של סיוטי לילה, המתבטאת בהתעוררויות פתאומיות והפגנת בהלה וחרדה, נתפסת בטעות כהפרעת שינה. ברוב הפעמים, הילדים עצמם אינם זוכרים כלל את האירוע כאשר הם מתעוררים בבוקר, אך להורים קשה להשתחרר מן ההתמודדות הלילית עם הבכי, הצעקות, והבהלה.

תופעה זו שכיחה בעיקר בגילאים שבין שלוש לחמש וחולפת על פי רוב מעצמה. לעומת זאת, כאשר הביעותים מתרחשים בחלקו השני של הלילה והילד זוכר אותם למחרת ואף מפתח בשל כך פחד מפני הירדמות – אכן מדובר בהפרעת שינה.

סוג נוסף של בעיות שינה אצל ילדים, הוא ביצוע פעולות שונות תוך כדי שינה, כגון הליכה, דיבור ואפילו אכילה ושתייה. ילד עשוי לצאת ממיטתו, להסתובב בבית ולבסוף לחזור למיטתו ולהמשיך לישון, או למצוא את עצמו ישן במקום אחר לגמרי. הסכנות הכרוכות בטיולים סהרוריים שכאלו ברורות ומובנות.

בגיל ההתבגרות קיימת תופעה של הפיכת סדרי השינה, כאשר המתבגר מעדיף לבלות את שעות הלילה בפעילות (לרוב עד שעות הבוקר המוקדמות) ואת שעות הבוקר והצהריים (ואפילו צהריים מאוחרות) בשינה. כל עוד התופעה מהווה סוג של מרד במוסכמות, לא מדובר בהפרעת שינה אצל ילדים, אך אם מדובר בהפרעת סנכרון של השעון הביולוגי יש מקום לטפל בבעיה.

סוגים נוספים של הפרעות שינה עשויים לנבוע ממתחים, חרדות או מהפרעות נפשיות. אבחון של הפרעות שינה אצל ילדים יכול להיות בעייתי בחלק מן המקרים, מפני שחולף זמן עד שמתגלה הקשר בין הקשיים בתפקוד ובין השינה עצמה.

לאחר שמתברר באופן די וודאי כי אכן מדובר בהפרעת שינה, יש לפנות אל מעבדת שינה על מנת לקבל אבחון נכון. במעבדה יבצעו מעקב אחר מדדים שונים של הגוף במהלך השינה, כגון פעילות חשמלית במוח, נשימה, דופק, תנועת הגוף ותנועות עיניים.

קיימים סוגים שונים של הפרעות שינה אשר חלקם קשים לאבחון.

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.