דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, התמכרויות, טיפולים, מחלות ותסמונות, תרופות

גמילה מאלכוהול – מרכזים ושיטות לגמילה מאלכוהול

פורסם על ידי eitan ב 5 בינואר 2010 – 17:542 תגובות
גמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול

על מנת לטפל בהתמכרות לאלכוהול יש לעבור תהליך גמילה. במאמר זה נדון בנושא גמילה מאלכוהול ונענה על שאלות כמו מה כוללת הגמילה, היכן היא מתבצעת ומהן תופעות הלוואי שלה.

גמילה מאלכוהול

אלכוהול הוא חומר ממכר, אשר שימוש מופרז בו עלול לפגוע בהיבטי החיים השונים, הנפשיים, הבריאותיים, החברתיים והמקצועיים. התמכרות לאלכוהול, או בשמה הרשמי "אלכוהוליזם" מחלה נפוצה בעולם המודרני, אשר באה לידי ביטוי בתלות גופנית באלכוהול, אשר ממנה בריאות החולה נפגעת.

אלכוהוליזם מאופיין בתאווה חסרת רסן לאלכוהול, בקושי להפסיק את השימוש בו ואת העלייה בכמות הצריכה בעקבות הסתגלות הגוף לאלכוהול.
שתיית אלכוהול מרובה עלולה להביא לנזקים רבים כמו: חרדות, דיכאונות, נטיות אובדניות, נזקים לכבד, נזקים לכליות, הרעלת אלכוהול, נזקים למערכת העיכול, פגיעה מוחית ואף למוות.

גמילה מאלכוהול

שיטת הטיפול באלכוהוליזם היא גמילה המהווה התנזרות מוחלטת מצריכת אלכוהול. הגמילה עוזרת לאדם המכור להפסיק את התלות שפיתח באלכוהול וכך לאפשר לו לחיות חיים בריאים ולהחזירו לתפקוד נורמלי.

לאלכוהול יש השלכות גופניות רבות ולכן ברוב המקרים גמילה ממנו דורשת התערבות מקצועית. גמילה מאלכוהול הינה תהליך קשה, אשר נמשך כמספר שבועות ובמהלכו מטהרים את הגוף מן הרעלים שנצברו בגוף כתוצאה משימוש עודף באלכוהול.

היכן מתבצעת הגמילה מאלכוהול ומה היא כוללת?

גמילה מאלכוהול מתבצעת במרכזי גמילה המספקים אשפוז והשגחה רפואית תמידית לנגמלים, עד לתום תהליך הגמילה. הטיפול המרוכז אשר מתבצע במרכזי גמילה מוכח כבעל סיכויים גבוהים להצלחה. מטרת מרכזי הגמילה היא להעניק עזרה ותמיכה בכל שלבי הגמילה ולסייע במניעת הידרדרות חוזרת לשימוש באלכוהול.

מרכזי גמילה מספקים לנגמלים טיפולים גופניים וכן תמיכה נפשית מבעלי מקצוע המתמחים בתחום (רופאים, פסיכיאטריים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים). השלב הראשון בגמילה הוא הגמילה הגופנית.

בעקבות התלות הגופנית שנוצרת בין המכור לאלכוהול, הגמילה הגופנית קשה ומלווה בתופעות לוואי שונות. זו הסיבה שברוב המקרים היא כרוכה בנטילת תרופות מתאימות אשר יסייעו לנגמל להתמודד עם הפסקת אספקת האלכוהול לגופו ואף משלבת טיפול לסילוק רעלים.
לאחר הגמילה הגופנית נכנסים לשלב של טיפול נפשי. מרכזי הגמילה מספקים תמיכה נפשית הכוללת שיחות אישיות וקבוצתיות, טיפול פסיכולוגי (התנהגותי-קוגניטיבי) ומתן תרופות פסיכיאטריות במידה ויש צורך בהקלה במצב הנפשי של הנגמל (נוגד חרדות, דיכאון, אובדנות וכדומה).

בנוסף, במרכזים אלו עוזרים לנגמלים להבין את ההתמכרות, ממה היא נובעת, מלמדים אותם דרכים להתמודדות עם ההתמכרות לאלכוהול, מעלים את המוטיבציה של המכור ומסייעים בפיתוח שיטות חדשות להתמודד עם ההתמכרות.

מרכזי הגמילה מספקים בנוסף טיפול הנוגע למעגל החברתי של הנגמל. כלומר, עורכים  פגישות ייעוץ למשפחה ולסביבה הקרובה של הנגמל ועובדים איתו על שיפור הקשר עם סביבתו.

לאחר השיקום במרכזי הגמילה, הנגמלים צריכים להמשיך בטיפול ולבחון אפשרות של מסגרות שיקום שונות עבור אלכוהוליסטים בגמילה. דרך טיפול נוספת וידועה היא "אלכוהוליסטים אנונימיים" – קבוצות עזרה עצמית הפועלות על תוכנית בעלת שנים-עשר שלבים לגמילה מאלכוהול.

תופעות הלוואי של גמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול גורמת לתופעות לוואי גופניות ונפשיות. ללא טיפול רפואי מתאים, תופעות הלוואי כתוצאה מהגמילה עלולות להסתיים בקרים נדירים אף במוות. התופעות השכיחות יותר עלולות להיות: נדודי שינה, כאבי ראש, הזעת יתר, עלייה בקצב פעימות לב, לחץ דם גבוה, התקפי עוויתות, חוסר אוריינטציה, הזיות ופסיכוזה.

תופעות הלוואי משתנות מאדם לאדם ותלויות בכמות צריכת האלכוהול של המכור. לעתים, הגוף אינו תלוי בחומר, אך התלות הנפשית יכולה להיות חזקה. חוסר היכולת להתמודד עם ההתנזרות מאלכוהול עלולה להוות קושי רב ולהביא למצב נפשי רע, עד כדי דיכאון או הפרעה נפשית אחרת בשל הפסקת השימוש באלכוהול.

גמילה מאלכוהול הינה תהליך המכיל קשיים מרובים מכל הבחינות. באמצעות מרכזי גמילה ניתן להפוך את חוויית הגמילה לקלה יותר ומסוכנת פחות. התמיכה אשר מספקים מרכזי הגמילה הינה מהותית ומאפשרת, במרבית המקרים, גמילה קלה ויעילה יותר לאורך שנים.

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.