דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

אסטמה – קצרת או נשימה כבדה

פורסם על ידי eitan ב 12 באפריל 2009 – 13:589 תגובות

אסטמה, מחלה ריאתית, שנקראת גם גנחת הסימפונות או קצרת, והיא מתאפיינת בהתקפים של קוצר נשימה. מוערך כי 7% מהאוכלוסיה הבוגרת, ועד 15% מאוכלוסיית הילדים והנוער, סובלים מהתקפים אסטמתיים של קוצר נשימה.

המחלה מושפעת מגורמים סביבתיים וניתן בדרכים רבות להקל על הסובלים ממנה, בזמן התקפה או באופן מניעתי.

במאמר זה נסקור את מחלת האסטמה, איבחונה, מניעתה, וכן הטיפול בה.

מהי אסטמה?

אסטמה הינה מחלה כרונית, שנחשבת מחלה חסימתית התקפית. כלומר, החולים באסטמה סובלים מדי פעם, בתדירות לא קבועה, מהתקפי קוצר נשימה.

אסטמה הינה בעצם דלקת, שתוקפת את הסמפונות. התאים הדלקתיים המתיישבים בדרכי הנשימה משחררים כימיקלים, שגורמים להתכווצות הסמפונות ולהפרשה מוגברת של ליחה.

אסטמה קשורה קשר הדוק עם תופעות אלרגיות, כאשר התקפות נובעות משילוב של גורמים שונים, מהם חיצוניים (כגון אלרגנים) ומהם פנימיים (כגון לחץ).

במהלך התקפת אסטמה, ריר צמיגי מופרש מדפנות קנה הנשימה, דבר שגורם לחסימת קנה הנשימה ולגרימת קושי משמעותי בנשימה.

חולי אסטמה מדווחים על קושי בעיקר בנשיפה, כלומר בהוצאת אוויר.

בשיגרה, חולי אסטמה עשויים לסבול משיעול כרוני, סיבולת לב ריאה נמוכה, צפצופים בנשימה.

מה גורם לאסטמה?

ניראה, כי הגורמים למחלת האסטמה הם רבים ומגוונים. מדובר כיום על שילוב של גורמים תורשתיים, וגורמים סביבתיים כגון זיהום אוויר או הופעה של אלרגנים באוויר.

גורם משמעותי נוסף שמשפיע על הופעת התקפים הינו פסיכוסומטי, כגון לחץ, תיסכול, או תחושה מנבאת של התקף קוצר נשימה.

התקף אסטמה – קצרת

אסטמה הינה מחלה שמתבטאת בהתקפים. בחולי אסטמה קשה, ישנן תופעות קושי בנשימה גם בין ההתקפים, אולם במרבית החולים, בין התקפות קוצר הנשימה, אין כלל תופעות חולי.

סימנים להתקף אסטמה עשויים להיות קשיים בנשימה (בשאיפה ו/או בנשיפה), תחושת נשימה לא מספקת, ניסיון לנשום עמוק.

תחושה שהיכולת לנשום משתפרת בשכיבה כאשר הראש מוגבה על ידי כרית עבה במיוחד, שיעול וצפצופים, קושי בדיבור ותחושה ש"האוויר נגמר", לחץ ותחושת כובד בחזה ועוד.

אלרגיות שעשויות לגרום להתקף בחולי אסטמה

אצל חולי אסטמה חשוב במיוחד לטפל באלרגיות. אלרגיות שמאופיינות בגרימת התקפת אסטמה למשל, יכולות להיות קרדית אבק הבית (מה שלפעמים נוטים להתייחס אליו בשגגה כאל אלרגיה לאבק), לאבקנים (אלרגיה שמתבטאת בהתקפי אסטמה בעיקר בחילופי עונות ובעונת האביב), פרוות חיות מחמד (ויש האומרים שאלרגיה זו נוטה לפחות עם חשיפה מבוקרת לאלרגן עצמו, כלומר, שיש טעם לחשוף את החולה לפרווה באופן איטי ומבוקר) ועוד.

טיפול בעת התקפה

כדי להקל על הנשימה בזמן התקפה קלה של אסטמה, ניתן להשתמש באגוניסטים לקולטני בטא-2, אלה מייצרים פעילות סימפתטית (כלומר לא נשלטת) שתאפשר הרחבה והרפיה של שרירים חלקים (כלומר, שרירים שאינם נשלטים באופן רצוני – כמו שריר קנה הנשימה).

דוגמאות לחומרים כאלה יהיו משאף ונטולין, אירובנט או בריקלין, כל אלה גורמים להרפיית שריר קנה הנשימה, הרחבה הקנה והקלה משמעותית על הנשימה.

חומרים אלה נהוג לקחת בשאיפה, על ידי שימוש במשאף. המשאף מביא להקלה מיידית בנשימה.

עם זאת, שימוש במשאף לעיתים קרובות עשוי לגרום נזק לטווח ארוך ולכן מוטב לטפל באסתמה בטיפול מניעתי קבוע, על פני שימוש במשאף מרחיב קנה הנשימה, כתרופה יחידה.

טיפול מונע

כאמור, מומלץ לטפל באסטמה בטיפול קבוע מונע, בשל הנזק שעשוי להיגרם לחולה גם בשל התקפת אסטמה, וגם בשל שימוש קבוע בתרופות מרחיבות סימפונות וקנה הנשימה.

טיפול מונע במקרה זה משמעו דיכוי הדלקת בסימפונות על ידי תרופות בנטילה באופן קבוע. תרופות נוגדות דלקת יהיו למשל סטרואידים (כגון בודיקורט, או פלקסוטייד).

עוד מקובל לשקול מתן תרופות מפחיתות סימפטומים של אלרגיה לחולי אסטמה, בשל הקשר שבין הופעת אלרגנים לבין התקף אסטמה.

ניתן גם לטפל בחולה בתרופות מרככות ליחה, שמאפשרות לליחה החוסמת את קנה הנשימה בזמן התקפה להשתחרר ממעטפת קנה הנשימה ולאפשר הרחבתו.

בנוסף, מומלץ להתמיד בפעילות גופנית מתונה, ובעיקר מומלצת שחיה כפעילות גופנית שמרחיבה את הסימפונות והיא פעילות שאינה דורשת סיבולת לב ריאה בלתי אפשרית מבחינת החולה.

מומלץ מאוד שלא לחשוף את חולה האסטמה לעשן, גם לא עשן של סיגריות. מומלץ לחולי אסטמה להימנע מעישון, וכן, להימנע מהימצאות בקרב מעשנים.

9 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.