דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, דיאטה ותזונה, רפואה

קיצור קיבה – מידע על ניתוח לקיצור קיבה

פורסם על ידי eitan ב 14 בינואר 2010 – 9:52תגובה אחת

קיצור קיבה - מידע על ניתוח לקיצור קיבהקיצור קיבה (Gastric Bypass) הוא ניתוח אשר מטרתו היא להקטין את גודל ונפח הקיבה וכתוצאה מכך להרזות. כן תמצאו מידע אודות הניתוח, השיטות השונות לביצועו והסיכונים שבדרך.

ניתוח לקיצור קיבה התגלה במקרה, כאשר בשנות ה-70, לאחר כריתת חלק מהקיבה לחולי אולקוס, הם איבדו קילוגרמים רבים וירדו במשקלם בצורה משמעותית. מאז ואילך החלו חוקרים ורופאים לפתח שיטות שונות לקיצור קיבה, על ידי ניתוחים ולפרוסקופיה (חדירה לבטן המנותח דרך מספר חתכים קטנים וביצוע הניתוח בעזרת מצלמה). ניתוחים לקיצור קיבה מביאים איתם לא מעט סיכונים וסיבוכים ובתחילת דרכם גרמו לא פעם למוות במספר מטופלים.
בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר האנשים בעלי משקל עודף בעולם. רבים מן האנשים שומרים על תזונה מאוזנת ובריאה ועוסקים בספורט, אך ישנם אנשים שמאסו בכל השיטות הללו ורוצים קיצורי דרך מהירים.

הפתרון האידיאלי בשבילם הוא ניתוח קיצור קיבה, אך חשוב לדעת, שגם לאחר ניתוח קיצור קיבה יש חובה לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת ולעסוק בפעילות ספורטיבית. אם אדם שעבר ניתוח לקיצור קיבה לא ישמור על דיאטה ואורח חיים בריא – תוצאות הניתוח ייעלמו כלא היו.

כיצד מתבצע הליך קיצור קיבה ולמי הוא מתאים?

כיום, קיימים שני סוגי ניתוחים של קיצור קיבה. שניהם מתבצעים בבית חולים, תחת הרדמה מלאה, על ידי מנתח מוסמך ומומחה מטעם משרד הבריאות הישראלי.

בשיטה הראשונה, מתבצעת הצרה של נפח הקיבה על ידי טבעות סיליקון, החדרת בלון או על ידי סיכות אשר מכווצות את נפח הקיבה וגורמות למטופל להגיע אל תחושת שובע מהר יותר.

השיטה השנייה, מתבצעת על ידי חיבור חלק מהקיבה למעי הדק. לאחר החיבור רק חלק קטן מהקיבה נותר פעיל ותחושת השובע מתקבלת במהירות.

ניתוח לקיצור קיבה מיועד לכול אדם הנמצא בעודף משקל, אשר אותו הוא אינו מצליח להפחית באמצעות אכילה מאוזנת ובריאה, דיאטות ופעילות גופנית.

תוצאות של ניתוח קיצור קיבה

לאחר הניתוח, יחושו המטופלים תחושת שובע מהר יותר מהרגיל, ולכן באופן טבעי יזדקקו לפחות מזון על מנת להשביע את רעבונם. הקיבה של המטופלים, אשר הוקטנה או הוצרה על ידי ניתוח קיצור קיבה, אינה זקוקה יותר לכמויות אוכל עצומות.

הירידה במשקל תהיה מהירה יותר, כיוון שהאדם לא יצטרך לאכול כל כך הרבה קלוריות במהלך היום.

כמו כן, לאחר ניתוח קיצור קיבה, המטופל אינו יכול לאכול כל מה שהוא רוצה (ממתקים, שומנים וכדומה) אחרת קיבתו תגדל בחזרה ומשקלו גופו הקודם יחזור במהרה להיות כפי שהיה לפני הניתוח.

לאחר הניתוח חשוב מאוד להקפיד על תזונה מאוזנת ולהקפיד על בריאות הגוף ועל עיסוק בפעילות ספורטיבית, על מנת לשמר את תוצאותיו.

הסיכונים ותופעות לוואי של קיצור קיבה

כול ניתוח טומן בחובו סיכונים, סיבוכים ותופעות לוואי ולכן חשוב לברר, לפני ההחלטה לבצע ניתוח, את כל הנתונים ורק אז להחליט האם הסיכון שווה.

בין הסיכונים ותופעות הלוואי נמצאים: זיהומים ודלקות, שטפי דם, בחילות, הקאות, צרבות, שיהוקים, פציעת הקיבה על ידי הטבעת, בקע,

פציעת הקיבה על ידי הטבעת, וכן מצב בשם  Anastomotic Leakage כלומר החיבור בין הקיבה למעי הדק נפרם ועל ידי כך עלולה תכולת הקיבה לטפטף לאזורים ואיברים אחרים ולגרום לסיבוכים רבים.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.