דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

מחלות סרטן נדירות – מידע על המחלה

פורסם על ידי eitan ב 13 באפריל 2009 – 10:1811 תגובות

סרטן הינה קבוצה של מחלות המורכבת יותר מ-200 סוגים שונים. חלקן מחלות סרטן נדירות כאשר אחוז נמוך מאד מהאוכלוסיה סובל מהן וטוב שכך. במאמר זה נביא סקירה קצרה של כמה סוגי סרטן נדירים יותר ופחות מוכרים.

איך מתפתח סרטן?

במחלות הסרטן מספר תאים בגוף מתחלק באופן בלתי נשלט ויוצר גידולים  ממאירים (neoplasm) או גרורות (metastasis).

חלק גדול מהן ניתן לריפוי בימינו, יחד עם זאת גילוי  מאוחר של מחלה מקשה על הטיפול בה וברוב המקרים מוביל למוות.

נתונים סטטיסטים

נכון לשנת 2009 חיים בישראל  120,000 חולי סרטן וכל שנה מצטרפים אליהם כ-23,500  חולים חדשים המאובחנים בסוגים שונים של סרטן. לרוב, הגורמים למחלות הסרטן אינם ידועים.

מחלות סרטן נפוצות פחות בקרב ילדים והינן שונות מאלו שהמבוגרים חולים בהן. בארץ מאובחנים מידי שנה בין 300 ל-400 מקרים חדשים של סרטן אצל ילדים. באירופה ובארה"ב מדובר ב – 10 עד 15 מקרים לכל מיליון תושבים.

מחלות סרטן נדירות

ישנם לא מעט ווריאציות שונות של מחלות סרטן נדירות. אחת מהם היא סרטן האשכים (Testicular cancer), למרות ששכיחותו עולה בשנים האחרונות מסיבות לא ברורות.

המחלה יכולה להתפתח על רקע גנטי, כלומר מקרים של סרטן האשכים אצל קרובי משפחה מדרגה הראשונה.

כמו כן, הסיכון לחלות בסרטן האשכים גבוה יותר במקרה של "אשך טמיר" (אשך שנשאר בחלל הבטן ולא ירד לכיס האשכים). מחקרים הוכיחו שהמחלה שכיחה יותר בקרב גברים לבנים.

סוג נוסף של מחלת סרטן נדירה במערכת המין הגברית הינו סרטן הפין (Penis cancer) שמהווה כ-1 אחוז מכלל סוגי הסרטן בגברים. אוכלוסיות הנמצאות בסיכון למחלה זו הם גברים בגילאים 50-70, גברים שאינם עברו ברית מילה ומעשנים.

המחקרים שנערכו בתחום גילו שישנו קשר ישיר בין עישון סיגריות למחלת סרטן הפין.

ישנן גם מספר מחלות סרטן נדירות אשר פוגעות במערכת המין הנשית, כמו סרטן הפות ששכיח בקרב נשים בגילאי 55-75 ; גידולים ממאירים בתאי נבט בשחלה המהווים סוג נדיר של סרטן שחלות.

סרטן השחלה (Ovarian cancer) שכיח יותר אצל נשים שלא ילדו מעולם, יחד עם זאת נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון נמצאות בסיכון נמוך יותר לחלות במחלת סרטן זו.

אחת ממחלות הסרטן הנדירות מתפתחת בתאי עצב (תאים נוירואנדוקרינים) שמהווים חלק ממערכת האנדוקרינית – רשת של בלוטות בגוף אשר מייצרות הורמונים. גידול קרצינואיד (Carcinoid tumor) מהווה סוג מסוים של גידול נוירואנדוקריני והינו נדיר מאד.

בישראל מדי שנה מאבחנים כ-150 גידולי קרצינואיד בקרב גברים ונשים מעל גיל 30. סיבה מדויקת להופעת סרטן מסוג זה אינה ידועה.

קיימים עוד סוגים רבים של מחלות סרטן נדירות שמתפתחות ברקמות ואיברים שונים בגוף. מחלות אלו יכולות להיות ווריאציות לסוגי סרטן שכיחים כמו סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן הריאה, סרטן המוח וגידולים ממאירים אחרים שמוכרים יותר. לרוב, הסיבה להופעת הסרטן בגוף אינה ידועה.

יחד עם זאת, הודות להתקדמות המהירה בפיתוח שיטות הטיפול, היום ניתן להחלים מרוב סוגי הסרטן בתנאי שהמחלה התגלתה בשלב מוקדם של התפתחותה.

•    המידע במאמר מבוסס על נתונים של האגודה למלחמה בסרטן:  http://www.cancer.org.il/

11 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.