דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה

לוקמיה – סרטן הדם: התפתחות המחלה ואבחונה

פורסם על ידי eitan ב 24 בינואר 2010 – 11:34תגובה אחת

לוקמיה - סרטן הדם: התפתחות המחלה ואבחונהלוקמיה היא סוג של סרטן, אשר מוביל להתפתחות לקויה ומוגברת של תאי דם במח עצם. מח העצם הוא חומר הנמצא בתוך העצמות, והוא משמש כמייצר תאי דם: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם.

קיימים שני זנים של לוקמיה- לוקמיה כרונית ולוקמיה חריפה (אקוטית). כאן נרחיב בנושא מחלת הלוקמיה ונענה על שאלות כגון: מהם הסיבות להתפתחות לוקמיה? מהו מהלך התפתחות המחלה? כיצד מאבחנים לוקמיה וכיצד ניתן לטפל במחלה?

מהו תהליך התפתחות של מחלת הלוקמיה?

השלב הראשוני במחלת הלוקמיה הוא הפסקת ייצור של תאי הדם הלבנים. הפסקת ייצור תאים לבנים מובילה לפגיעה ביכולתם למלא את תפקידם במערכת החיסון בגוף.

תאי הדם הלבנים אחראים על שמירת הגוף מפני גופים לא מוכרים ומפני אלמנטים המעוררים זיהומים.

בשלבים הבאים של התפתחות המחלה, תאי דם לבנים נוצרים באופן לא מבוקר ואינם מצליחים להפוך לתאי דם בעלי תפקוד מלא במערכת החיסון.

כמות תאי הדם הלבנים שאינם מתפקדים, הופך, עם התקדמות המחלה, לכה גדול – עד שהוא משפיע גם על יכולת התפקוד של תאי הדם האדומים.

תאי הדם האדומים מייצרים המוגלובין המוליך חמצן מהריאות לרקמות בגוף ובמקביל הם מוליכים גם דו תחמוצת הפחמן מן הגוף אל הריאות ומשם הוא נפלט אל מחוץ לגוף.

ברגע שתאי הדם האדומים לא מסוגלים להתפתח ולהתרבות, יש מחסור של תאי דם אדומים. מיעוט בתאי דם אדומים מביא למצב של אנמיה ולירידה בכמות טסיות הדם האחראיות על קרישת דם.

בעקבות ירידת טסיות הדם, עולה גם הסכנה לדימום ללא קרישת דם.

מהי לוקמיה כרונית?

לוקמיה כרונית היא מחלה סרטנית בה תאי הדם הממאירים מצליחים לבצע את תפקידם, ולכן תסמיני המחלה אינם ברורים או שלעיתים לא כולם מופיעים אצל החולה.

משום כך ישנו קושי באבחון של לוקמיה כאשר היא מחלה כרונית. כאשר מחלת הלוקמיה מתגברת, כך מתרחבים ומתגברים גם תסמיניה הגופניים.

מהי לוקמיה חריפה?

לוקמיה חריפה היא מחלה סרטנית בה תאי הדם אינם מצליחים לבצע את תפקידם משום שהם פגומים מדי. לוקמיה זו מתפתחת במהירות רבה בעקבות גדילה מואצת של תאי הדם הסרטניים. לוקמיה חריפה מתחלקת גם היא לשני סוגים:

  1. לוקמיה מיאולאידית חריפה אשר בדרך כלל קיימת אצל מבוגרים.
  2. לוקמיה לימפוציטית חריפה שלרוב קיימת אצל צעירים.

כיצד מאבחנים לוקמיה?

האבחון הראשוני מתבצע על ידי בדיקת דם בה סופרים את מספר כדוריות הדם. במידה ומספר כדוריות הדם אינו כשורה, יתבצעו בדיקות נוספות, כמו: בדיקות דם, דגימת מח עצם, בדיקות גופניות וכדומה. כל אלו יחד יהוו שיקול רפואי על מנת לקבל החלטה.

במידה והאבחון מצביע על לוקמיה, יערכו בדיקות שונות על מנת לבדוק מהו הזן המדויק של לוקמיה ממנו סובל החולה ומה מידת פיזורה של המחלה בגוף. חשוב לציין כי גילוי המחלה בשלביה ההתחלתיים, עשוי להיות גורם חשוב מאוד שמגביר את הסיכויים של שיבה לקו הבריאות.

תגובות »