דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות

אפילפסיה – מידע חשוב על מחלת הנפילה

פורסם על ידי eitan ב 26 בינואר 2010 – 9:582 תגובות

אפילפסיה - מידע חשוב על מחלת הנפילהמחלת האפילפסיה, הידועה גם בשם מחלת הנפילה, הינה אחת מההפרעות הנוירולוגיות השכיחות ביותר והיא פוגעת ב1.5% מהאוכלוסייה הכללית.

בעבר היה נהוג לחשוב את חולי אפילפסיה לאנשים משוגעים וחולי נפש ולאשפז אותם בכפייה. זה נבע מכך שהחברה באותה תקופה, פשוט לא הבינה את משמעות המחלה ואת תסמיניה.

מהי אפילפסיה?

אפילפסיה באה לידי ביטוי בצורת התקפים הנמשכים בין מספר שניות ומספר דקות. התקף אפילפטי נובע מחוסר איזון בין תאי העצב במוח לבין מנגנונים שונים בו, אשר אמורים לדכא אותם.

ההפרעה וחוסר האיזון הכימי הנ"ל, הם אלו שגורמים להתקפים אפילפטיים תכופים. אופן ההתנהגות והגדרת ההתקף תלוי במיקום חוסר האיזון במוח של החולה. זאת מכיוון שכל אזור במוח אחראי על פעילויות והתנהגויות שונות (ראייה, שמיעה, אגרסיביות, יצירתיות, מיניות וכדומה).

במחקרים שונים שבוצעו בחולי אפילפסיה, נמצא כי אצל 97% מהחולים קיים מרכז אפילפטי במוח, שבו קיים ברובו חוסר איזון כימי.

קיימים שלושה סוגים של התקפים אפילפטים:

  • Petit mal (פטיט מל): זהו התקף אפילפטי קטן, המיוחס בדרך כלל לילדים. ההתקף מאופיין באובדן רגעי של ההכרה, אך עלול להתרחש מספר רב של פעמים ביום ובכך להפריע לחיי יומיום תקינים ונורמאלים.
  • Grand mal (גרנד מל): זהו התקף אפילפטי גדול, אשר מתחלק לארבעה שלבים: השלב הטוני, בו מאבד האדם את ההכרה באופן פתאומי, שריריו מתכווצים מאוד והוא משמיע צעקה לפני כן. לאחר מספר שניות מגיע השלב הקלוני, בו יתרחש כיווץ והרפיית שרירים, הכולל אי שליטה על סוגרים. לאחר מכן יגיע שלב ההרפיה, בו תתרחש הזלת ריר מרובה וריפוי השרירים. לבסוף, מתרחש השלב הפוסט אקטלי, בו יתעורר החולה וירגיש מבולבל, עייף, חלש ולעיתים אף אלים.
  • Status Epilpticus: ההתקף המתמשך: זהו התקף אפילפטי הנמשך לרוב כחמש דקות אך יכול להימשך גם כשעה, במהלכו, חווה החולה מספר התקפים ללא חזרה להכרה. זהו אחד מסוגי ההתקפים האפילפטים המסוכנים ביותר.

מהם הגורמים לאפילפסיה?

כאמור, הגורמים לאפילפסיה נובעים מקצר, חוסר איזון בין הפעילות החשמלית של תאי העצב לאזורים שונים במוח.

התקף אפילפטי יכול להתרחש עקב: גידול במוח, טראומה או חבלה לראש, רעלנים, תופעות לוואי של תרופות, רמות אבנורמליות של גלוקוז בדם, שבץ מוחי, הפרעות מטבוליות, מומים מולדים, סמים, אלכוהול, מחלת פנילקטונריה, דלקת קרום המוח, דמנציה וכדומה.

כיצד מאבחנים אפילפסיה?

ברוב המקרים ניתן לאבחן אפילפסיה על פי תסמינה (ההתקפים האפילפטים). כמו כן, אבחנה רפואית נעשית על ידי בדיקות אלקטרואנצפלוגרם (EEG) בזמן שינה ובזמן עירות, בדיקת CT למוח, המראים שינויים בפעולות המוח.

כיצד מטפלים באפילפסיה?

חשוב לציין כי לא כל התקף אפילפטי, מעיד על מחלת אפילפסיה ולכן יש לבדוק מהי סיבת ההתקף ועל פיה לתת את הטיפול המתאים. במחלת האפילפסיה ניתן לטפל באמצעות טיפול תרופתי.

התרופות עוזרות להפחית את תדירות ההתקפים ואף לעיתים קרובות מצליחות להעלים אותם. התקווה של חולי האפילפסיה היא חיים בריאים ככל הניתן עם מינימום התקפים.

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.