דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה

מה גורם לשלשול וכיצד לטפל בו?

פורסם על ידי eitan ב 28 בינואר 2010 – 13:252 תגובות

Closeup portrait of young female doctor viewing through microscoהשלשול מוגדר כמצב בו הגוף מפריש כמות צואה נוזלית גדולה פי כמה מהרגיל. בחלק מהמקרים השלשול עלול להיות מלווה בהפרשות, ריר ודם. קראו כאן מדוע הוא מתרחש וכיצד לטפל בו.

בעת שלשול הצואה מרוכזת בכמות מים גדולה מהרגיל ולכן לרוב השלשול הינו נוזלי, בניגוד גמור למצב של עצירות.

שלשול הינו סימפטום גופני היכול להעיד על בעיה אקוטית או מחלה כרונית.

מהם הגורמים לשלשול?

הגורמים לשלשול הינם רבים ומורכבים. לעיתים שלשול עלול להיגרם עקב בעיה חולפת כמו מזון לא נקי או זיהום ויראלי ולעיתים הוא יכול להעיד על מחלה כרונית קשה בגוף, כגון מחלת מעיים.

להלן מספר סיבות היכולות לגרום לשלשול:

זיהום חיידקי או נגיפי – מוגדר כאחת הסיבות השכיחות ביותר לשלשול (Clostridium botulinum ,Rotavirus, אמבה כגון: Entamoeba histolytica הגורמת לדיזנטריה, תולעים וכדומה).

נוספות לכך סיבות רבות: מחלה דלקתית של המעי כמו מחלת קרוהן (Crohn's disease), מחלה כיבית של המעי הגס (irritable bowel syndrome), תסמונת המעי הרגיז (ulcerative colitis), הפרעות במערכת העצבים של המעי, הפרעות בבלוטת התריס (לרוב מדובר על פעילות יתר של בלוטת התריס), שיבוש מאזן הנוזלים בתאי המעי, מצבי לחץ ומתח, שתיית יתר של קפה או דיאט קולה, אכילה מרובה של פירות בכלל ופירות יבשים בפרט, הרס תאי המעי, חשיפה לקרינה, טיפולים כימותרפיים, רגישות ללקטוז, ניתוח באזור המעי, התייבשות,
סרטן המעי הגס או הרקטום, סוגים מסוימים של אנמיה, תופעות לוואי של תרופות וכן שימוש ממושך בתרופות משלשלות.

כיצד ניתן לאבחן בעיות פיזיולוגיות עקב שלשול?

כאמור, שלשול יכול להיגרם עקב בעיה אקוטית או להעיד על בעיה כרונית עמוקה יותר.

שלשול הנמשך מעל יומיים מחייב בדיקה על ידי רופא, גם בשל סכנת התייבשות וגם מפני שאולי השלשול נגרם עקב מחלה נסתרת בגוף שיש לטפל בה.

בנוסף לכך, שלשול הנמשך לאורך ימים רבים ואינו מטופל, עלול לגרום להפרעות מטבוליות ולנזק בגוף, כגון: שיבוש פעילות אנזימים, ירידת PH, איבוד נוזלים, סמיכות הדם, היפוקלמיה העלולה לגרום להפרעות בתפקודי הכליות ובעיות בלב.

במדינות העולם השלישי השלשול הורג כשלושה מיליון איש בשנה.

כיצד ניתן לטפל בשלשול?

בכל מקרה של שלשול, בין אם הוא מופיע למספר שעות ובין אם הוא נמשך מספר ימים, חובה לשתות המון נוזלים, מפני שקיימת סכנה גדולה של התייבשות העלולה להידרדר ולהוביל לפגיעה בבריאות - במערכות ובאברי הגוף.

רוב מקרי השלשול עוברים לבד, לאחר יממה בערך ולכן מומלץ לשתות הרבה נוזלים ולהימנע ממוצרי חלב וממאכלים שומניים. כמו כן, ניתן לקבל טיפול תרופתי על ידי תרופות אנטיביוטיות, אוקטראוטיד, אלומיניום הידרוקסיד (אלוקאפ) וכדומה.

בנוסף, קיימות תרופות טבעיות ותרופות סבתא ש מוכיחות את יעילותם.

מתי מומלץ לגשת לרופא?

שלשול הנמשך מעל יומיים מצריך בדיקת רופא, מפני שקיים סיכון גבוה להתייבשות ולחוסר איזון של נוזלים ומינרלים בגוף. שלשול אצל תינוקות בני שנה ומטה מחייב פניה לרופא, וכן: שלשול נוזלי המלווה בהפרשות ודם, שלשול מלווה בחום וכאבי בטן הגורמים להתכווצויות, שלשול המלווה בהקאות בשלשול שלא עובר למרות טיפול תרופתי.

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.