דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » כללי, מחלות ותסמונות, רפואה

ניוון שרירים – מחלות הפוגעות בתפקוד השריר

פורסם על ידי eitan ב 2 בפברואר 2010 – 13:55אין תגובות

ניוון שרירים - מחלות הפוגעות בתפקוד השרירלמעשה המונח "ניוון שרירים" הינו שם עממי כללי למינם שונים של מחלות שגורמות לפגיעה בתפקוד השרירים בגוף. בואו לקרוא על המחלה ועל סוגיה השונים.

מחלות ניוון שרירים נחלקות לכאלה שהנזק בם נגרם לעצבים (וכך מושפע תפקוד השרירים) ולמחלות הגורמות נזק ישירות לשרירים עצמם.

בכל אחד משני סוגי מחלות ניוון שרירים הנ"ל מבוצעת חלוקה נוספת למחלות המסוימות לפי הסיבה הגורמת לפגיעה בעצבים או בשרירים.

מחלות ניוון שרירים עצביות

העצבים המוטוריים הם המעבירים את האותות המפעילים את השרירים. עצבים אלה יוצאים מחוט השדרה. השרירים המופעלים על ידי אותות ממערכת העצבים נקראים "שרירים רצוניים" דהינו כאלה שאנו שולטים בתנועתם.

כאשר תפקודם של עצבים מוטוריים נפגע מכל סיבה שהיא תהייה בהכרח פגיע ביכולתנו להפעיל את השרירים באזור המוזן מהעצבים שנפגעו. כך נשללת היכולת להניע את הגפיים התחתונות ממי שנפגע בחוט השדרה ונקטעה ההולכה העצבית אליהם. כאשר הפגיע בעצבים היא כתוצאה ממחלה תסמיני המחלה יהיו ניוון שרירים.

המחלה שאולי היא המוכרת ביותר מבין מחלות ניוון השרירים העצביות היא מחלת ALS) Amyotrophic lateral Sclerosis) השייכת לקבוצת מחלות הנוירון המוטורי. זוהי המחלה בה לוקה הפיזיקאי המוכר סטיבן הוקינג.

הסיבות לניוון ההדרגתי של העצבים המוטוריים עד למותם ממש אינם ברורות די הצורך, כמו כן לא קיים טיפול לבעיה בריאותית זו. חולשה, התדלדלות השריר הרצוני, תנועות לא רצוניות שלו ועד לשיתוקו המוחלט יופיעו בגפיים, בשרירי הצוואר כולל שרירי הדיבור והבליעה, שרירי הנשימה ועוד.

הסימנים יתקדמו עם הזמן, תנועת שרירים שכבר נפגעו תחריף וקבוצות שרירים נוספות יפגעו.

מחלת הפוליו, אשר אמנם כמעט ונעלמה הודות לחיסון שפותח כנגדה, היא מחלה וירלית בה תוקף וירוס איזור קדמי בחוט השדרה שם מצויים העצבים המוטוריים.

כתוצאה מההרס שנגרם לעצבים יופיע ניוון של שרירים רצוניים, בעיקר שרירי גפיים תחתונות ועליונות.

מחלת טרשת נפוצה אף היא מהמחלות העצביות אשר גורמות לניוון שרירים כמו גם נוירופתיה מוטורית, אשר פוגעת בהולכה העצבית לאורך מהלכם בגפיים (ולא במוצאם בעמוד השדרה)  ולכן ניוון השרירים שתגרום לו יהיה קל יותר.

במקרים של פריצת דיסק קורה שלחץ המופעל על עצבים מוטוריים יגרום לפגיעה בתפקוד שרירים רצוניים אך מצב זה אינו נחשב למחלת ניוון אלה לנזק הנגרם כתוצאה מתנועה מכאנית, בדומה למשל לפגיעה בחוט השדרה מחבטה.

ניוון שרירים הנגרם ממחלות שרירים

במקרים אלה הפגיעה בתפקודי השריר נגרמת ממחלות ניוון של השרירים עצמם, העצבים המוטוריים אינם נפגעים ממחלות אלה אך השרירים, מסיבות שונות, אינם יכולים עוד להיענות לפקודות שהעצבים המוטוריים ממשיכים להעביר אליהם.

מחלות כגון אלה הם בעיקרם גנטיות המתבטאות בפגם מולד במבנה השריר או באחד ממרכיביו. כאשר הליקוי בשריר קטן תופעות הניוון עשויות להופיע רק בגיל מאוחר אך כאשר הליקויים גדולים יגרם ניוון שרירים שיופיע כבר בגיל צעיר ואפילו עוד בילדות.

דוגמא למחלת ניוון שרירים הגורמת לנזק מוקדם ומהיר ביכולת תפקוד השרירים היא מחלת דושן (Duchenne Muscular Dystrophy). ניוון השרירים כאן יופיע כבר בשנות החיים הראשונות ותוחלת החיים ללוקים בה היא קצרה (רובם נפטרים לפני תחילת העשור השלישי לחייהם).

לעומת זאת במחלת ניוון השרירים "מיוטוניה דיסטרופית" מופיע ניוון "רגיל" (חולשה, תנועה לא רצונית, שיתוק מוחלט של השריר) אך יתכן גם קושי בהרפיית שרירים.

למרות שלמחלות ניוון שרירים גנטיות כגון אלה איין טיפול יעיל קיימת חשיבות לאבחון נכון ומהיר כדי לאפשר צפיית מהלך המחלה, קבלת החלטות מחושבות לגבי הולדת ילדים והערכת הסיכוי כי בני משפחה נוספים ילקו בה.

האבחנה בין סוגי ניוון השרירים תושג לרוב באמצעות בדיקות נוירולוגיות ובדיקות EMG. לעיתים יידרש אף ביצוע ביופסית שריר.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.