דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים

לחץ דם "הרוצח השקט" – טיפול ביתר לחץ דם

פורסם על ידי eitan ב 14 באפריל 2009 – 10:139 תגובות

לא לחינם קרויה מחלת יתר לחץ דם (High blood pressure) בשם "הרוצח השקט", שכן לחץ דם גבוה מדיי עלול לגרום להתקף לב, לשבץ מוחי ולמחלות אחרות בשקט וכמעט ללא כל סימן מקדים.

חשוב לדעת, כי יתר לחץ דם היא מחלה לכל דבר הפוגעת ב-15% מתושבי ישראל שגילם הוא מעל 18, כשליש מהם בני 55 ומעלה, ובשנים האחרונות היא אף פוגעת בילדים.

כאמור, בשלביה הראשונים אין למחלה כמעט כל תסמינים אך תוצאותיה עלולות להיות חמורות ביותר ואף להסתיים במוות.

בשל אופייה הנסתר, רבים מאוד מהחולים אינם מקפידים על שגרת טיפול נאותה. במחקר שנערך בנושא בארץ נמצא כי 58% מהחולים אינם מקפידים לטול את תרופותיהם באופן קבוע, ו-44% אף אינם רוכשים את התרופות שרשם להם הרופא.

הקפדה על טיפול תרופתי ראוי כבר בשלב מוקדם מונעת לרוב את ההתדרדרות; באמצעות טיפול נכון, ניתן לעצור את העלייה בלחץ הדם ואף את סיבוכי המחלה האחרים.

לצד הטיפול התרופתי ישנן גם דרכים נוספות לאזן את לחץ הדם:

שמירה על המשקל – במחקרים נמצא כי קיים קשר בין השמנה ובין עלייה בלחץ הדם. במחקר אמריקאי רחב היקף שנעשה בתחום, נמצא כי יותר מ-60% מחולי יתר לחץ דם סובלים גם מהשמנת יתר.

במחקרים אחרים נמצא כי הפחתה במשקל משפיעה באופן ישיר על ירידה בערכי לחץ הדם ועל יצירת איזון.

הפחתה בכמות המלח – נמצא, כי ישנו קשר ישיר בין צריכת מלח ובין יתר לחץ דם. עוד נמצא, כי אוכלוסיות שאינן צורכות כמעט מלח (כדוגמת האסקימוסים) סובלות פחות ממחלת יתר לחץ דם. מסיבה זו, ממליץ משרד הבריאות האמריקאי על הגבלת צריכת המלח לחולי יתר לחץ דם, לבעלי נטייה תורשתית או למי שגילם עולה על 45.

גם אם אתם צורכים מלח, הקפידו להפחית בהדרגה את הכמות ולצרוך פחות מזונות המכילים מלח, כדוגמת: ירקות מוחמצים, אבקת מרק וכל מזון אחר עשיר במלח.

הפחתה של צריכת השומן – צריכה מוגברת של שומן, ובעיקר שומן רווי המצוי במוצרי חלב שמנים, כדוגמת חמאה או גבינה צהובה ובבשר אדום, אמנם איננה משפיעה באופן ישיר על לחץ הדם אך גורמת לעליה בכולסטרול, להצרת כלי הדם וממילא מגדילה את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם.

לאחר אכילת מזון עשיר בשומן, חלה עליה משמעותית של רמות הטריגליצרידים (תרכובת אורגנית של שומנים) במחזור הדם אצל חולי לחץ דם.

הפחתה של צריכת האלכוהול – שתייה מתונה של יין אדום המכיל נוגדי חמצון טבעיים הקרויים "פוליפנולים"(Polyphenols) , שומרת על הלב ומסייעת להוריד את לחץ הדם, אך שתייה לא מבוקרת עלולה להסתיים בתוצאה ההפוכה ובעלייה חדה של לחץ הדם.

כמות היין היומית המומלצת היא 300 מיליליטר לגברים 150 מיליליטר לנשים.

אכילה של ירקות ופירות – ירקות ופירות מכילים "ביופלבנואידים" (Bioflbnueidim) שהם כימיקלים הפועלים כנוגדי חמצון יעילים, התורמים לשמירה על חוזקן וגמישותן של דפנות כלי הדם. הפירות והירקות אף מכילים סיבים תזונתיים הגורמים לירידה בספיגת הנתרן בגוף, יוצרים תחושת שובע, מסייעים בהרזיה ואף מורידים את לחץ הדם.

במחקר שנערך בארצות הברית נמצא, כי צריכה של ירקות ופירות כבר מגיל צעיר מורידה את הסיכון לסבול מיתר לחץ דם בגילאים מבוגרים יותר.

9 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.