דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, כללי, מחלות ותסמונות

דלקת כליות – גורמים ותסמינים נפוצים

פורסם על ידי eitan ב 4 בפברואר 2010 – 14:16תגובה אחת

דלקת כליות - גורמים ותסמינים נפוציםדלקת כליות הינה דלקת המתפתחת כתגובה של מערכת החיסון לזיהום. בואו לקרוא על שלושת הסוגים של דלקות בכליות, סיבות, אבחון ודרכי טיפול.
קיימים שלושה סוגים עיקריים של דלקות בכליות:

  • Glomerulonephritis  היא דלקת של יחידת הסינון בכליה (הנקראת "גלומרולוס" ומאן שם המחלה)
  • Pyelonephritis  היא דלקת של כל הכליה ואגן הכליה בשל זיהום שמקורו בחיידקים
  • Nephritis  זוהי הצורה הנפוצה ביותר של דלקת או זיהום בכליות ולכן נתמקד בה כאן

דלקות אלו נגרמות לרוב עקב זיהום מחיידק הסטרפטוקוקוס. הזיהום מביא תחילה לדלקת בלוע או לזיהום בעור (אמפטיגו) ולאחר זמן (כשבועיים ממועד הזיהום הראשוני) עלולה להתפתח דלקת בכליות.

הדלקת עצמה אינה מדבקת. חיידק הסטרפטוקוקוס עלול לעבור מנשא לנשא אך דרוש לשם כך מגע קרוב וממושך (למשל מילד להורה או מאם לעובר). רוב מיני חיידקי הסטרפטוקוקוס הם רגישים לאנטיביוטיקה.

סימני המחלה

סימני דלקת ביחידת הסינון (גלמרולוס) של הכליה הם לחץ דם גבוה אך הדלקת אינה מלווה בכאב.

הסכנה היא שבשל היעדר הכאב (העלול לגרום לעיכוב בפניה לטיפול) והצורך בביופסיה כדי לאבחנה תתפתח הדלקת עד כדי פגיעה ואפילו אבדן תפקוד הכליה.

טיפול מהיר בתרופות נוגד דלקות, כגון סטרואידים, יסייעה רבות לצמצום הנזק לכליה.

אבדן תפקוד הכליה ידרוש שימוש תדיר במכונת דיאליזה ומזור ימצא רק באמצעות השתלת כליה.

סימני דלקת כליה ואגן הכליה (פילוניפריטיס) ילווה בכאב במותניים וחום גבוה. נדרש טיפול באנטיביוטיקה, חשוב שהטיפול יבוצע במלואו (ולא יופסק עם חלוף הסימנים) כדי להקטין סיכוי להישנות.

סימני דלקת כלייתית הם שתן כהה ומעט, הרגשה כללית לא טובה, חום גבוה אך לא ביותר (כ 38 מעלות צלזיוס), עייפות. לעיתים גם כאבי ראש, בחילות, לחץ דם גבוה, בצקות בעיניים.

מהלך המחלה הוא כעשרה ימים של סימנים חריפים שיחלפו לגמרי אחרי כשלושה שבועות.

טיפול

כאמור הטיפול בדלקת יחידת הסינון הוא באמצעות סטרואידים נוגדי דלקות, במקרים של פגיעה חמורה בכליות יידרש שימוש במכונת דיאליזה, ככל שהפגיעה בבריאות חמורה יותר תדירות הטיפול שיידרש יגדל.

הטיפול בדלקת כליה ואגן הכליה הוא באמצעות אנטיביוטיקה. זיהוי סוג החיידק המסוים, על ידי ביצוע ביופסיה, יאפשר התאמה מדויקת של סוג האנטיביוטיקה היעיל ביותר.

בדלקת הנפוצה ביותר, דלקת כלייתית, בדרך כלל לא  נדרש טיפול באנטיביוטיקה אך חשוב לעקוב ולוודא כי תפקוד הכליה לא נפגע יתר על המידה בזמן עשרת הימים הראשונים לזיהום, עד שהסימנים יחלו לחלוף.

המעקב יבוצע באמצעות רישום לחץ הדם, כמות שתן ביחס לכמות השתייה, בדיקות דם ושתן, על מעקב כזה להתבצע תוך אישפוז. לעיתים יידרש טיפול תרופתי כטיפול בהשפעות משניות של הדלקת. כמו כן תשמר תזונה דלת מלח ומנוחה רבה.

המשך מעקב

לאחר חלוף סימני הדלקת לגמרי יש להמשיך במעקב ללא אשפוז באמצעות בדיקות דם, שתן ולחץ דם אחת לשבוע במשך השבועיים הראשונים ובדיקה ביחידת תפקודי כליה בבית חולים לאחר חודש.

יש לפנות לרופא אם נצפה שינוי בצבע השתן לכהה יותר, עייפות ייתר או בצקות.

דלקת כרונית בכליות תגרום לפגיעה מתמשכת בתפקודי הכליות. מצב כזה יוביל לסיבוכים במערכת העיכול (גסטרואנטרליים), במערכת העצבית, בעור וברקמות השריר כמו כן עלולה להתפתח מחלת לב. כאשר סיבוכים כאלה מופיעים תידרש תחילת שימוש במכונת דיאליזה.

עיכוב הופעת סיבוכים שכאלה ניתן להשיג על ידי שימוש במעכבי אנזימים, הפחתת רמת שומנים בדם, מניעת אנמיה, דיאטה דלת חלבון והפחתת עודף משקל (עד הגעה למשקל תקין), הפסקת עישון, הגברת פעילות גופנית. סוכרת עלולה להוות גורם מזרז לפגיעה בכליה לכן חשוב שמירה מירבית על איזון הטיפול באינסולין אצל סוכרתיים.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.