דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

איידס – Acquired Immune Deficiency Syndrome

פורסם על ידי eitan ב 15 באפריל 2009 – 10:363 תגובות

מהי מחלת האיידס? איידס, או באנגלית AIDS Acquired Immune Deficiency Syndrome, הינה תסמונת כשל חיסוני נרכש.

מן השם נוכל להבין, כי מדובר בתסמונת, כלומר מצב שאין לו תסמין אחד מסויים אלא הוא עשוי להשפיע בצורות שונות ועל מערכות שונות בגוף, ובו יעילות מערכת החיסון פוחתת. עוד, המצב הוא נרכש, כלומר ניתן להידבק בו והוא אינו תורשתי.

נגיף ה HIV

מחלת האיידס נגרמת בעקבות חשיפה לנגיף HIV, Human Immuno-deficiencity Virus. זהו נגיף הכשל החיסוני באדם, והוא עובר בנוזלי הגוף. ברגע שהנגיף התיישב בגופו של אדם, הוא הופך לנשא של הנגיף, או ל – HIV Positive.

אין אפשרות לדעת, מרגע שנחשף אדם לנגיף והפך לנשא, כמה זמן יעבור עד שהמחלה תתפרץ והאדם יהפוך לחולה איידס, ניתן לומר שישנם מקרים בהם חולפות שנים רבות מרגע ההידבקות בנגיף ה – HIV ועד שהמחלה באה לידי ביטוי (ובממוצע, עובר כעשור מרגע ההידבקות ועד להופעת סימנים ראשונים של מחלת הכשל החיסוני).

עם זאת, בתנאי שאדם יחיה מספיק זמן, אם הפך לנשא ונחשף לנגיף ה – HIV, מדובר בעניין של זמן עד שהמחלה תתפרץ אצלו.

כיצד נדבקים באיידס?

כאמור, איידס עובר בנוזלי הגוף. נגיף ה – HIV מצוי בדם, חלב אם, הפרשות וגינאליות ונוזלי הזרע בלבד.

פרט לכך, מדובר בנגיף עדין יחסית שאינו יכול לשהות מחוץ לגופו של נשא יותר ממספר דקות בודדות. אין אפשרות להידבק בנגיף כאשר נוזלי גוף של חולה אינם פוגשים נוזלי גוף של הנדבק.

כלומר, נגיף האיידס צריך לפגוש חתך, פצע מדמם או כיב (ואפילו אלה מיקרוסקופיים או בלתי ניתנים לזיהוי במבט חטוף), או למצוא דרך אחרת להיכנס למחזור הדם של אדם כדי להתיישב בו.

מכאן אנו למדים, כי ניתן להידבק במחלה באופן שבו זרם הדם עצמו חשוף לנוזלי גוף של נשא – במגע מיני לא מוגן (בעיקר כאשר ישנם חתכים או פצעים, אפילו מיקרוסקופיים, בעור איברי המין), בשימוש במחט מזוהמת (בעירוי דם או בהזרקת סמים, למשל), ובשתיית חלב אם של נשאית איידס.

לא ניתן להידבק בנגיף אפילו דרך חשיפה לנוזלי גוף כמו זיעה, רוק, שתן, או דמעות של נשא. ישנה מחלוקת אם ניתן להידבק באיידס כאשר מקיימים מין אוראלי לא מוגן עם נשא איידס.

כיצד יעלה החשש להידבקות בנגיף ה – HIV?

בערך במחצית ממקרי הידבקות בנגיף ה – HIV, מופיעים תסמינים שמזכירים שפעת (במהלך שלושת החודשים שלאחר ההידבקות). התסמינים כוללים חום, פריחה, צמרמורות, וכדומה.

עם זאת, יש שנדבקים בנגיף ואינם סובלים כלל מתסמינים כלשהם.

הסימפטומים של מחלת האיידס

כאשר המחלה פורצת, חלה היחלשות ניכרת בפעילות מערכת החיסון בגופו של החולה.

כך, מזהמים שונים שהנשא נחשף אליהם ובמצב רגיל גופו היה מסוגל לדחות אותם ולא לפתח מחלה, לאחר ההתפרצות והיחלשות מערכת החיסון הם גורמים למחלות רבות וקשות. אצל חולי איידס, כל מחלה פשוטה עשוייה להסתיים במוות.

כיצד ניתן לדחות את התפרצות המחלה?

מרגע שאדם נבדק ונמצא כנשא של נגיף ה – HIV, ניתן לדחות את התפרצות המחלה, על ידי התנהגות מתאימה – חשוב להגן על המערכת החיסונית עד כמה שניתן, זאת, על ידי שמירה על היגיינה ועל בריאות טובה.

עוד, כדאי להימנע מצריכת סוכר, שתיית אלכוהול ועישון שכן כל אלה מחלישים את המערכת החיסונית. כיום ישנן תרופות המאפשרות לדחות את התפרצות המחלה.

הקוקטייל – תרופה לאיידס?

הקוקטייל הינו מספר רב של תרופות הניתנות במשותף. הקוקטייל ניתן בהרכבים שונים והוא משתנה על פי השלבים השונים בהם נמצא נגיף ה HIV בגופו של הנשא. תרופות אלה מאפשרות דחיית זמן הנשאות – עד שפורצת המחלה ומערכת החיסון נחלשת.

3 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.