דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, טיפולים, מחלות ותסמונות, רפואה

דלקת קרום המוח (Acute Meningitis) – אבחון וטיפול

פורסם על ידי eitan ב 9 בפברואר 2010 – 9:45אין תגובות

דלקת קרום המוח הינה מחלה זיהומית קשה אשר מצריכה טיפול יעיל ומהיר על מנת למנוע סיבוכים עתידיים, העלולים להיות בלתי הפיכים.

60% מהחולים הם בני פחות משנה ו-90% הם בני פחות מ-5 שנים. דלקת קרום המוח נגרמת על ידי זיהומים מנגיפים או חיידקים, אשר גורמים למצב דלקתי בקרומי המוח.

קרומי המוח (dura mater, arachnoid mater, pia mater),  עוטפים את חוט השדרה ומערכת העצבים (המוח).

הקרומים מצויים בין הגולגולת לבין המוח ולהם תפקידים רבים וחשובים, כגון הגנה על המוח ועל מערכת העצבים המרכזית בפני זעזועים, טראומות וכדומה.

מהם התסמינים?

כאבי ראש עזים, הקאות בלתי נפסקות, עלייה בחום, מצבים של חוסר שקט או מנגד אפתיה מוחלטת, קשיון עורף, סימני קרנינג וברוז'ינסקי (במצב שכיבה כאשר מרימים את רגלי המטופל הוא סובל מכאבי תופת בצוואר).

סימנים נוספים הינם פוטופוביה, ערפול חושים, חוסר יכולת להרכין את הראש, חולשה, צמרמורת, סחרחורות, בחילות, הידרדרות במצב ההכרה עד למצבי עילפון, איבוד ההכרה ואף תרדמת.

מהן  הסיבות?

הגורמים העיקריים (שהם נגיפים וחיידקים) לדלקת קרום המוח משתנים על פי גיל החולה.

  • חיידק ההמופילוס אינפלואנזה
  • חיידק הפנאומוקוק
  • חיידק  הסטרפטוקוקוס
  • חיידק המנינגוקוק

כיצד מאבחנים?

האבחון הראשוני נעשה קודם כל על פי התסמינים השונים המאפיינים את המחלה, בעיקר סימני קרנינג וברוז'ינסקי (עליהם הסברנו לעיל).

כמו כן, ניתן לאבחן את המחלה באמצעות בדיקות דם שונות ובאמצעות ניקור מותני, פרוצדורה אשר במהלכה מחדירים מחט באזור הגב בין שתי חוליות לתוך חלל מעטפת עמוד השדרה, וממנו מוצאים נוזל אותו מנתחים במעבדה ביוכימית לזיהוי חלבונים, כדוריות דם לבנות, סוכר וכדומה.

מהן הסכנות, הסיבוכים והנזקים עקב דלקת קרום המוח?

אבחון מהיר של המחלה ומתן טיפול יעיל ומהיר יכולים לעזור למנוע התפתחות סיבוכים. אחד הסיבוכים השכיחים ביותר הוא פגיעה בשמיעה. כמו כן, ייתכנו סיבוכים (פחות שכיחים) במערכת העצבים המרכזית וכן פגיעות בתהליכים קוגניטיביים שונים.

מהן דרכי המניעה?

דרכי המניעה לדלקת דרום המוח כוללים חיסונים על בסיס יצירת נוגדנים כנגד מעטפת ומרכיבי החיידק העלול לגרום לדלקת קרום המוח.

כל הילדים עד גיל חמש צריכים לקבל חיסון זה במסגרת שגרת החיסונים הניתנים על ידי משרד הבריאות. כמו כן, ילדים ואנשים מעל גיל חמש הנמצאים בסיכון יקבלו גם כן את החיסון.

מהן דרכי הטיפול?

הטיפול הראשוני הניתן בבית החולים הוא ייצוב מצב המטופל, החייאה (במקרה הצורך), הנשמה וטיפול בסימפטומים שהתפתחו – הפרעות נשימה, הפרעות גאסטרואנטרולוגיות וכדומה.

הטיפול בדלקת קרום המוח ממקור נגיפי שונה מהטיפול בדלקת קרום המוח ממקור וירוס. לרוב, דלקת קרום המוח ממקור נגיפי חולפת מעצמה ללא טיפול מתבקש.

הטיפול בדלקת קרום המוח ממקור וירוס מצריך טיפול באנטיביוטיקה תוך ורידי. כמו כן, במקרי הצורך מטפלים בנוסף גם באמצעות תרופות סטרואידיות.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.