דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

עצירות (Constipation) מה עושים ולמה יש עצירות?

פורסם על ידי eitan ב 15 באפריל 2009 – 12:043 תגובות

עצירות הינה מצב פיסיולוגי של קושי להתרוקן בפעילות מעיים. מצב זה מקשה על החיים ועשוי לגרום לכאב בזמן היציאה ואחריה, ולפחד אמיתי לגשת לשירותים. עם זאת, במקרים רבים קל להגיש עזרה לסובלים מעצירות, ולא רק זה, אלא שישנן תרופות סבתא וטיפים רבים לסייע למתקשים, להשיג פעילות מעיים תקינה.

אז רגע לפני שבולעים כדורים משלשלים – קיראו כאן על עצירות, סיבותיה, דרכים להתמודד איתה, ומדוע לא מומלץ לבחור בתרופות משלשלות כל זמן שיש ברירה..

מהי עצירות?

עצירות הינה מצב שמתאפיין בקושי להתרוקן. ישנן הגדרות מרובות למצב של עצירות, מפני שאין דרך להתחמק מהמחשבה שעצירות היא מצב יחסי שנבחן בהשוואה למצב הקודם עבור כל אדם.

אולם ההגדרה המקובלת כיום לעצירות כוללת שני סעיפים – שתי יציאות או פחות בשבוע, וקושי או מאמץ בהתרוקנות (כלומר, יציאות קשות).

חשוב להבין, כי אם כמות היציאות עונה על דרישות הגוף, אין קושי ביציאה ואין כאב או מאמץ תוך כדי היציאה, אין מדובר בעצירות ואין צורך לטפל במצב.

מה גורם לעצירות?

מספר גורמים נפוצים לעצירות, להלן פירוט קצר:

תזונה לא מספקת – חשוב לצרוך כמות מספקת של סיבים תזונתיים, המנקים את המעי ומוסיפים נפח לצואה. סיבים תזונתיים ניתן לצרוך באמצעות דגנים מלאים, שפע של ירקות טריים וכוס עד שתי כוסות של פירות טריים בכל יום.

חשוב מאוד לשתות כמות מספקת של מיים (כעשר כוסות שתייה ליום) ואין לשתות נוזלים ממותקים. מומלץ להימנע ממאכלים גורמי עצירות (כמו בננות, אורז, פחמימות מעובדות, ומאכלים שהאדם מכיר כמשפיעים באופן אישי על מערכת העיכול באופן של קושי ביציאה)

פעילות גופנית לא מספקת – פעילות גופנית מומלצת לזירוז והשפעה על פעילות המעיים הינה הליכה, לאו דווקא הליכה מהירה, במשך כ – 45 דקות מדי יום. ישיבה מרובה במהלך היום וחוסר פעילות גופנית גורמים להאטה בפעילות המעיים וכתוצאה מכך לקושי בהתרוקנות.

התאפקות או הרגלים לא נכונים – חשוב לא להתאפק כאשר חשים בצורך לגשת לשירותים. חשוב להשתדל לגשת לשירותים פעם ביום ולא פחות מפעם בשלושה ימים. חשוב לשבת בשירותים כמה זמן שצריך, לא מעבר לזה. אין זה מועיל כלל וכלל לשבת בשירותים ולקרוא.

בעיות פיסיולוגיות – ייתכן שהעצירות נגרמת כתוצאה משינוי במבנה המעי (למשל, היצרות שלו כתוצאה מהצטלקות או מפוליפ שחוסם חלק מהמעבר במעי) צניחת רקטום או בעיות בשרירי רצפת האגן, מחלות מסויימות, תרופות מסויימות, הריון או לידה, ועוד.

בעיות נפשיות – מערכת העיכול מגיבה לעיתים לסטרס, ומפתחת קשיים וכשלים.

טיפול בעצירות

ראשית, כדאי לבחון אפשרות של שינוי הרגלים. לאכול נכון, להגביר את כמות המים והסיבים התזונתיים הכלולים בתפריט היומי, להקפיד על 45 דקות עד שעה של הליכה, לבד או בחברותא, מדי יום.

חשוב מאוד לפתח הרגלי יציאה טובים, ולעיתים עוזר לייצר שיגרת הליכה לשירותים, בשעות קבועות בכל יום, גם אם לא מרגישים צורך להתרוקן. הדבקים בשיטה זו מאמינים שהצורך מתעורר אם לא מייד, בתוך כמה ימים, והגוף מתרגל לשיגרה.

אם ישנה בעיה על רקע נפשי מומלץ להתייחס אליה ולטפל בה. פעמים רבות הדבר מסייע במישור הפיסיולוגי, לפתרון בעיות רבות.

ואם ישנו מצב פיסיולוגי אובייקטיבי שגורם לעצירות, כמו הריון, נטילת תרופות בעלות תופעות לוואי שמשפיעות על היציאות ותפקודי המעי, וכדומה – מומלץ להיוועץ ברופא למציאת מרפא אפשרי למצב.

כיצד תרופות משלשלות עשויות להזיק?

כיום, ניתן לרכוש תרופות משלשלות בבית המרקחת ללא צורך במרשם. אולם, שימוש מוגזם בתרופות משלשלות יגרום לאבדן חלק ממרכיבי התזונה הנצרכים במזון.

כמו כן יגרום השילשול לאבדן כמות נוזלים גדולה מהרגיל, לעודף גזים, רפיון דופן המעי, עצירות כרונית, כאבי בטן מתמשכים ואפילו פיתוח תסמונת מעי רגיש, תסמונת שבה המעי מתנהג באופן לא צפוי ומחליף לסירוגין בין שלשול לעצירות.

שימוש במשלשלים אכן, עשוי להועיל לעיתים, אולם יש לשים לב שלא צורכים חומרים משלשלים מעבר לזמן ההכרחי, ושאכן משתמשים בחומרים משלשלים רק אם אין ברירה וכאשר מוצו האפשרויות לשינוי הרגלים שיסייע.

3 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.