דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, בריאות האישה, דיאטה ותזונה, הריון ולידה

הנקה כאקט בריאותי

פורסם על ידי eitan ב 21 בפברואר 2010 – 12:05אין תגובות

הנקה כאקט בריאותינשים רבות אינן בטוחות לגבי אקט ההנקה. חלק גדול מהנשים אינו מודע ליתרונות המרובים של ההנקה. קראו כאן על אותם יתרונות!

מהי הנקה?

מדובר בהאכלת התינוק בחלב אם – ההנקה מתבצעת על ידי הצמדת שפתי התינוק אל פטמת האם ומציצת החלב שבשדיה. התינוק נולד עם רפלקסים מולדים של פעולת המציצה, ולכן ברגע שהוא מניח את פיו על פטמת האם, ההנקה תתחיל וחלב האם יעבור אל התינוק.

תהליך ייצור החלב מתחיל כבר בחודשי ההיריון הראשונים, על ידי הפרשת הורמון הפרולקטין אשר גורם לייצור חלב במהלך ההיריון ובחודשים שלאחר הלידה.

בימים הראשונים שלאחר הלידה, החלב עדיין לא מיוצר במידה מספקת והתינוק שואב מן השד חומר בשם "קולוסטרום".

מומלץ לכל אם, גם אם החליטה להניק וגם אם לא, לנסות ולהניק לפחות בימים הראשונים שלאחר הלידה, שכן הקולסטרום מכיל נוגדנים וחומרים ביולוגיים רבים, אשר מכינים את התינוק ליניקה ואכילה ועוזרים למערכת העיכול שלו.

ההורמונים האחראים בגוף האישה על ייצור החלב, משתחררים ברגע שבו נפרדת השיליה מגוף האישה, כלומר מספר דקות לאחר לידת התינוק.

מומלץ בחודשים מתקדמים של ההנקה, להוסיף ויטמינים לתזונת התינוק, בהמלצת הרופא המטפל.

מהם יתרונות ההנקה לאם?

רופאים מדברים על שריפת קלוריות ושומנים, חיסכון בזמן ובכסף, זמינות חלב בכל עת, זמן, מקום ושעה. כמו כן על שיפור תנוחת הרחם, והחזרה שלו אל מקומו הרגיל, הפחתת הסיכונים למחלות סרטן בכלל ומחלת סרטן השד בפרט.

מחקרים מצביעים על חיזוק עצמות ושליטה בדימומים העלולים להיווצר לאחר הלידה. במקביל, פסיכולוגים רבים בעולם מדברים על הגדלת הקרבה הנפשית בין האם והתינוק.

יש שטוענים כי הנקה מונעת הריון כי לא מתרחש ביוץ בתקופת ההנקה, אך בתי היולדות מלאים בתינוקות מתוקים להורים שסמכו על הכלל הזה.

מהם יתרונות ההנקה לתינוק?

  1. הקולוסטרום עוזר נגד התפתחות מחלות זיהומיות וויראליות ומחזק את המערכת החיסונית של התינוק, שכן הוא מכיל IGA – חלבון של מערכת החיסונית החשוב למניעת זיהומים.
  2. בדרך כלל התינוק רגוע ושליו כאשר הוא יונק
  3. חלב האם מכיל חומרים רבים ההכרחיים להגנת התינוק מפני זיהומים, שכן המערכת החיסונית של התינוק מתחילה לייצר נוגדנים רק בגיל 3 חודשים
  4. הנקה היא היגנית וסטרילית
  5. ההנקה עוזרת במניעת התפתחות מחלות מעיים, דלקות, עצירות ושלשולים
  6. חלב אם מוריד שכיחות של מחלות לב וסוכרת נעורים
  7. פעולת היניקה עוזרת להתפתחות הפיזיולוגית התקינה של פה ולסת התינוק ולהתפתחות תקינה של השיניים
  8. חלב אם מגביר הגנה כנגד מחלות ודלקות אוזניים, ועוזר בבעיות בקיבה ובמערכת עיכול וכן מפחית אלרגיות.


ואם את מעשנת, שותה קפה ובאופן כללי לא שומרת על תזונה תקינה?

מחקרים מציינים שהתכונות החיוביות של ההנקה הן כל גבוהות עד שהן עולות על החסרונות.

כלומר, גם אם את 'חוטפת סיגריה' פה ושם, שותה קפה ועוד – החלב שבגופך עדיין בריא לתינוק יותר מתחליפי החלב המוצעים למכירה. כמובן שעדיף שתשתמרי על בריאותך בכל עת, אך אל תבטלי הנקה בגלל כוס קולה…

ואם לא הולך?

אם קראתן את דברינו לעיל וקיבלתן מסר על הטבעיות של ההנקה ועל כמה זה מובן מאליו, אנו מסייגים את דברנו. ההנקה אינה טריוויאלית לכולן: נשים רבות אינן יכולות להניק מסיבות אלו ואחרות (כריתת שד, מחלות מדבקות שאינן רוצות שהתינוק ידבק בהן ועוד – למשל איידס, לא מניקים בעת טיפולי פוריות ועוד), חלקן מעדיפות שלא מסיבות השמורות עמן ועוד.

חשוב לדעת שבעידן הפוסט מודרניסטי בו אנו נמצאים כיום ניתנת חשיבות רבה לתחושותיה של האשה כאם וקודם כל כאדם.

אין כאן אמירה חותכת על מחויבותה של האם להניק ואין כאן השתלחות באלו שאינן עושות זאת, מכל סיבה שהיא! ההחלטה שלך!

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.