דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » תרופות

תרופות נגד דיכאון – טיפול תרופתי בדיכאון מתמשך

פורסם על ידי eitan ב 16 באפריל 2009 – 7:393 תגובות

הסבר ומידע על תרופות נגד דיכאון – כאשר גופנו חולה אנו יכולים להצביע על האיבר הפגוע, למשל חום גבוה או לדווח על כאב המכוון את הרופא אל מקור הבעיה , ואולם, כאשר מדובר בנפש אנו זקוקים למדדים שונים לגמרי. איך מטפלים בדיכאון?

אחת ממחלות הנפש הנפוצות ביותר היא הדיכאון, המוגדרת גם כמצב נפשי מתמשך של עצב עמוק ויאוש עד כדי שיבוש תפקוד נורמאלי בחיי היום יום של הלוקה במחלה.

בין הסימפטומים הבולטים של הדיכאון מופיעים:

דכדוך משך רוב היום, חוסר חיוניות המתבטא גם באיבוד ענין והנאה בדברים שהסבו לחולה הנאה בעבר, חוסר ריכוז, תחושות של אשמה ודימוי עצמי נמוך, הפרעות בשינה המגיעות לידי ביטוי בצורך בשינה מרובה או בחוסר יכולת לישון כלל, הפרעות בתיאבון המתבטאות גם בהפחתה משמעותית במשקל.

בצורתו החריפה והקיצונית דיכאון יכול לגרום לאובדנות, ולפי הערכות ארגון הבריאות העולמי כ-850 אלף איש מתאבדים בעולם מדי שנה.

הדיכאון תוקף את בני כל הגילאים כששכיחותו בעולם עולה במהירות, עם זאת, קיימת רגישות גבוהה יותר לדיכאון בגילאים המבוגרים.

סיבות להיווצרות דיכאון

הסיבות לדיכאון נעות בין נטייה תורשתית, רקע של אובדן מוקדם וטראומות ילדות ואירועי חיים לוחצים בהווה.

מלבד גורמים בעלי אופי פסיכולוגי, דיכאון יכול להיגרם גם כתוצאה מסיבות פיזיולוגיות, ביניהן:

מחסור בוויטמינים (כגון ויטמין B6 ו-ויטמין B12), חוסר איזון ביוכימי במוח (רמות נמוכות של סרוטונין, נוראדרנלין ולפעמים דופמין), וחוסר איזון הורמונלי (בבלוטת יותרת הכליה\בלוטת התריס), מקרים בהם טיפול הורמונלי פשוט יכול לעזור.

טיפול תרופתי נגד דיכאון – הסטיגמות

דיכאון, אם כך, הוא תופעה נפשית הגוררת אי- תפקוד פיזי ונפשי כאחד. כיום, קיימות דרכי אבחון אמינות המאפשרות התאמת טיפול תרופתי ופסיכולוגי כדי לטפל בו.

בעבר שלטו סטיגמות קשות בכל הנוגע לתרופות פסיכיאטריות אנטי-דכאוניות והתקשרו בתודעה הציבורית למחלות נפש המהוות סיכון לחברה.

ה"נפש" זכתה לדימוי רומנטי שאין לו דבר עם הגשמיות והזמניות של גופנו המתכלה, לפיכך, לא פשוט להכיר בכך שתחושותינו הן בעצם מצבור של תגובות כימיות שמקורן במוח וכי הן ניתנות ל"חיווט" מחדש, ממש כפי שניתן לשכך כאב של איבר מוחשי בגוף.

דיכאון נתפס לעתים כחולשה, אך חשוב להבין שחולי דיכאון שאינם מקבלים עזרה סובלים סבל רב, והפעלת שיפוטיות וביקורת חיצונית עשויה להגביר את רגשות הבדידות והחרדה, ואף עלולות להחמיר את הדיכאון.

פעמים רבות נגרם דיכאון כתוצאה מחוסר איזון תפקודי שמקורו גופני, ותפקידן של התרופות להשלים ולאזן.

האם תרופות נגד דיכאון הן יעילות?

כאמור, הסימפטומים של הלוקים בדיכאון יוצרים "מעגל קסמים" המזין את עצמו, לפיכך, עצם הפחתת הסימפטומים בדרך תרופתית היא שלב חשוב ב"שבירת המעגל".

רוב המטפלים מעדיפים טיפול משולב של פסיכותרפיה וטיפול תרופתי תוך הישענות על מחקרים שהוכיחו כי זהו השילוב היעיל ביותר לטיפול בדיכאון.

בשנים האחרונות יצאו לשוק תרופות מדור חדש שתופעות הלוואי שלהן מעטות, וכל מי שהיה עד לאדם קרוב השרוי בדיכאון או חווה דיכאון על בשרו יודע וודאי כי לעומת הקושי  של המצב הדכאוני, תופעות הלוואי הן זניחות.

מהם סיכויי ההצלחה בטיפול בדיכאון?

סיכויי ההחלמה של אנשים הלוקים בדיכאון המקבלים טיפול מקצועי ומתאים, גבוהים ביותר.

על ידי עבודה עם מטפל מוסמך ומנוסה, יכולים אלו הסובלים מדיכאון לזכות בחייהם מחדש, ובאיכות חיים מאוזנת. ככלל, הדיכאון הוא מחלה בעלת סבירות גבוהה לריפוי, במידה והחולה מקבל טיפול מתאים.

3 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.