דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, דיאטה ותזונה

אומגה 3: תרופת קסם או בלון שנופח יתר על המידה?

פורסם על ידי eitan ב 25 בפברואר 2010 – 10:29אין תגובות

אומגה 3: תרופת פלא או בלון שנופח יתר על המידה?מה לא נאמר ונכתב על אומגה 3? זה שלושים שנה ויותר אנו מוצפים חדשות לבקרים באלפי מחקרים, שכל אחד מהם מתהדר בגילוי נוסף המצטרף לאוסף העצום של תכונות הריפוי של חומצת השומן שהיא הכי 'אין'. לאחרונה נשמעים גם קולות אחרים…

כולם יודעים שהיא מצוינת, אבל לא כולם יודעים במה בעצם מדובר…

נתחיל במתן רקע: אומגה 3 ואומגה 6 הן חומצות שומן רב-בלתי רוויות. בקבוצת אומגה 3, שלוש חומצות שומן שונות שהחיוניות מביניהן הן – EPA  ו- DHA.

חומצות אלה נחוצות לפעילות של כל תאי גופנו מכיוון שהן אחראיות לגמישות קרומי התאים, המאפשרים מעבר חומרים שונים אל התאים ומהם.

בשלהי שנות ה-70 למאה הקודמת, התגלה שרמת התחלואה הכללית של האסקימוסים בגרינלנד פחותה בהרבה מזו שבאוכלוסיית העולם המערבי ובעיקר אינם סובלים מתחלואת לב.

התברר כי הם ניזונים בעיקר מדגי ים צפוני, העשירים באומגה 3, ומנקודה זו ואילך רק הלך והתעצם העניין סביב חומצת שומן זו.

גוף האדם לא מסוגל לייצר בעצמו אומגה 3 ואומגה 6,  ועליו לקבלן מהמזון. אך את האומגה 3 קשה לו יותר להשיג, משום שזמינותה במזון נמוכה יחסית.

בעיה נוספת קשורה לסוגי המקורות לאומגה 3. בעולם הצומח היא מצויה בזרעי פשתן, באגוזי מלך, בירקות ירוקים ובשמן קנולה.

המקור העשיר והמומלץ יותר הוא מעולם החי. דגי ים צפוני הכוללים דגי מקרל, טונה וכן הליבוט, סול, טונה, סלמון ובקלה, עשירים במיוחד באומגה 3, משום שהם ניזונים מתערובת צמחים ויצורים ימיים מיקרוסקופיים, האופייניים למים העמוקים באוקיינוסים.

הקרפיון, למשל, פאר שולחן החג היהודי, דווקא דל מאוד באומגה 3. גם דגים המגודלים בבריכות, גם אלה כשהוזנו באופן מלאכותי במזון המכיל אומגה 3, אינם טובים כמו דגי האוקיינוסים שהוזכרו, משום שאינם ניזונים מהמקור הטבעי.

עולם החי הוא מקור מוצלח יותר לאומגה 3 מסיבה נוספת: חומצת השומן שהגוף מקבל מהמזונות הצמחיים היא ALA, וכדי להופכה לחומצות החיוניות יותר, EPA ו-DHA , עליה לעבור בגופנו סינתזה. האומגה-3 שמקורה בדגים לא נדרשת לסינתזה, ולכן טובה יותר לבריאות.

לאומגה-3 נקשרו כתרים רבים מאוד, אולי רבים מדי, המייחסים לה שלל השפעות חיוביות על בריאותנו. מייחסים לה תועלת בכל המקרים הבאים:
מכמעט בכל בעיה רפואית – מהקלת מחלות כלי דם ולב ועד עזרה לבריאות האם המיניקה ותינוקה.

במחקר שפורסם בראשית שנה זו, שורבבה האומגה 3 גם אל טרנד האנטי-אייג'ינג העכשווי. זאת באמצעות נושא "חם" אחר בעולם המדע – הטלומרים – קצוות סלילי ה- DNA, שאורכם היחסי, כך נמצא, מעיד על גילו הביולוגי של האדם.

המחקר מצא גם כאן כי צריכה מספקת של  אומגה-3  עשויה למנוע התקצרות הטלומרים ולגרום להארכת החיים.

כל אלה ביסוד כימי אחד שצובר הילה אלכימית כמעט מעלה את השאלה – האם זה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי? מספר רופאים התגייסו בשנים האחרונות כדי לצנן מעט את ההתלהבות המופרזת לדעתם, מן האומגה-3.

בעיתון הרפואה התפרסמה אשתקד ביקורת חריפה על הנטייה לשימוש יתר באומגה-3 כתוסף תזונה.

הכותבים, רופאים בכירים במחלקה לתזונה במשרד הבריאות טוענים כי  הסגולות המיוחסות לאומגה 3 אינן מונעות מכוח הדאגה לציבור אלא מצורך כלכלי.

הם טוענים גם שהמחקרים הרבים הטוענים לתועלת האומגה-3  אינם עומדים ברובם הגדול בנורמות מחקריות מקובלות. הם מסכימים, עם זאת, שתרומתה של האומגה-3 הוכחה לחלוטין בתחום אחד – בהורדת רמת הטריגליצרידים בדם.

לאלה מבינינו שהתוסף התנחל אצלם בתפריט היומי, מומלץ, גם לדעת שבמקרים מסוימים עלולה תרופת הפלא להזיק.

כאשר נוטלים אותה, למשל עם מדללי דם, כאספירין או קומדין, במקרים מסוימים של חוסר איזון בפעילות התירואיד ועוד. זה צריך להילקח בחשבון ולהצטרף אולי לתכונה נוספת של האומגה-3 – החור שהיא עלולה לגרום לכיס.

מחירי הכמוסות נעים ממחירים של 48 ש"ח לחבילה בת 180 כמוסות ועד 125 ש"ח לחפיסה בת 120 בעוצמה מוגברת. שימו לב שחלק מהכמוסות אינן נושאות תו הכשר.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.