דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

בריחת שתן או דליפת שתן – יש מה לעשות

פורסם על ידי eitan ב 19 באפריל 2009 – 16:21אין תגובות

בריחת שתן הינה מצב שבו שתן דולף, מטפטף או זורם החוצה מהשלפוחית ללא שליטה. מצב זה, פרט לאי הנוחות הפיסית שהוא מביא עימו, גורם גם לקשיים משמעותיים ברמה הרגשית, האישית והחברתית.

במאמר זה נסקור את הסיבות השונות להיווצרות דליפת שתן, נמליץ על דרכים שונות להתמודד עם בריחת שתן ללא התערבות רופא ולבסוף, נמליץ לכל מי שסובל או סובלת מבריחת שתן ואינו מצליח להקל על התופעה – לגשת לטיפול ולהשיג הקלה במצבו.

מהי בריחת שתן או דליפת שתן?

בריחת שתן הינה בעיה רפואית שמוגדרת כחוסר ביכולת לשלוט על תהליך מתן השתן. מצב זה מאפיין בעיקר נשים ואוכלוסייה מבוגרת, והוא מושפע מהיחלשות טבעית של השרירים באיזור רצפת האגן, מהריונות ומלידות.

מעריכים כי כחמישים אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת (מגיל חמישיים ואילך) סובלים מבריחת שתן לא רצונית, ובנוסף כ – 25% מהנשים הוולדניות (כלומר, אלה שילדו) בגילאים 15 עד 60.

בשל המבנה הפיסיולוגי, ושוב, הריונות ולידות, נשים נוטות לפתח מצב של בריחת שתן עד פי שישה יותר מגברים.

חשוב להבין, כי פרט לקושי הפיסיולוגי המתלווה למצב של בריחת שתן, מדובר על פגיעה ברמות רבות ושונות בחיי הפרט.

היכולות החברתיות, המצב הרגשי והביטחון העצמי נפגעים, ומפאת הבושה, רבים מהסובלים מן התופעה אינם פונים לקבל עזרה מרופא או איש מקצוע.

כיצד נגרמת בריחת שתן?

שלפוחית השתן אוגרת בתוכה את נוזלי השתן. מהשלפוחית, השתן עובר דרך צינור אל שופכני השתן. באזור שופכני השתן ישנו שסתום שבמצב תקין הוא רצוני.

כאשר יש לחץ על השסתום, אם בשל עליה בלחץ בתוך שלפוחית השתן או בשל בעיה פיסיולוגית כמוזכר לעיל, השסתום לא יתפקד כראוי, והשתן עלול לדלוף.

רמות וסוגים שונים של בריחת שתן

בריחת שתן נחלקת על פי חומרת התופעה וסיבתה – אי שליטה על מתן שתן כתוצאה ממתח נפשי – אחת הסיבות הנפוצות לבריחת שתן הינה על רקע מצב נפשי. מתח מתמשך יכול לגרום לבריחת שתן.

אז בריחת השתן מתרחשת בעיקר כתוצאה מפעילויות גופניות מסויימות כגון צחוק, עיטוש או שיעול, וכדומה.

דליפת שתן כתוצאה מפגם פיזיולוגי – היחלשות של שרירי רצפת האגן או היחלשות סוגרי השתן יגררו גם הם מצב של בריחת שתן. גם אז המצב יהיה תלוי מאמץ, והרמה של משאות כבדים, שיעל או צחוק יגררו דליפת שתן.

אי שליטה במתן שתן עקב דחיפות – בריחת שתן לא רצונית עשויה להופיע גם בצירוף כיווץ לא רצוני של השלפוחית.

במצב זה, מופיע דחף עד ומיידי להטיל שתן, ובמקרים רבים הכיווץ הוא מיידי, מלווה בצורך עז ופתאומי להטיל שתן, ואין די זמן להגיע לשירותים. במקרה זה מדובר בהטלת שתן תכופה, ביום ובלילה.

בריחת שתן עקב מלאות יתר של שלפוחית השתן – מקרים אלה מתאפיינים בחוסר יכולת להתרוקן לחלוטין ובטפטוף קבוע של שתן בכמויות זעירות.

מצב כזה יכול להיגרם משינוי במיקום איברי הבטן, למשל, שינוי במיקום הרחם ביחס לשלפוחית השתן לאחר הריון ולחץ של הרחם על שלפוחית השתן, או חסימה חלקית של מעבר השתן כתוצאה ממיקומו החדש של הרחם.

בריחת שתן עקב קושי תפקודי – למשל, בעקבות מחלה, מוגבלות פיזיולוגית או תפקודית, או מצב גופני כגון שבץ, סכרת, אלצהיימר, סרטן בשלפוחית השתן, דמנציה, בעיות הקשורות בבלוטת הערמונית, וכיוצא באלה.

גם תרופות מסויימות עשויות להוות גורם לבריחת שתן, למשל תרופות משתנות, נוגדי דיכאון, אנטי היסטמינים ותרופות מחלישות שרירים.

טיפול במצב של בריחת שתן

ישנן אפשרויות רבות להקל על בריחת שתן, הנה כמה:

חיזוק שרירי רצפת האגן, באמצעות פעילות, "שיטת פאולה", או תרגילי קיגל, המתמחים במיוחד בחיזוק שרירים טבעתיים בגופינו, או בכל דרך אחרת, תיטיב עם סוגרי השתן ועשויה לעזור לשליטה על בריחת שתן ברמה קלה.

מומלץ, למשל, להתאמן בעת הטלת שתן על סגירת הסוגר ועצירת זרם השתן לסירוגין.

גם בגיל צעיר וגם למי שאינו סובל מבריחת שתן, מומלץ לא להתאפק ולגשת לשירותים כאשר עולה הצורך.

יש הממליצים לגשת לשירותים בשעות קבועות כדי להרגיל את הגוף למרווחים קבועים בין הטלות שתן.

בעיקר למי שסובל מבריחת שתן על רקע חוסר שקט או חוסר איזון נפשי, מומלץ ללמוד טכניקות הרפיה והרגעה, למשל – מדיטציה.

אם בריחת השתן מתרחשת בעיקר בלילה, מומלץ לא לשתות החל משעתיים לפני השינה.

כדאי להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול, שניהם תורמים להיווצרות מצב של בריחת שתן. עוד, מומלץ לשמור על משקל תקין. לסובלים מסוכרת, חשוב לשמור על מצב מאוזן של סוכר.

ישנם גם פתרונות כירורגיים לבריחת שתן, ולאלה מבינינו שלא מצאו פתרון הולם או שבריחת השתן אצלם קשה, מומלץ להיוועץ ברופא שיעזור ויפנה לגורמים מתאימים.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.