דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, דיאטה ותזונה, מחלות ותסמונות, רפואה

מידע מקיף על חילוף חומרים – מטבוליזם

פורסם על ידי eitan ב 21 במרץ 2010 – 10:30תגובה אחת

מידע מקיף על מטאבוליזם - חילוף חומריםאנו שומעים הרבה פעמים בחיי היומיום את צמד המילים: חילוף חומרים, בהקשר של דיאטה וירידה במשקל. אך חילוף חומרים ובלטינית מטבוליזם (Metaboism), הוא מושג רחב הרבה יותר. לימדו אודותיו!

מטבוליזם הוא אחד מהתנאים היסודיים לקיום חיים (תנאים אחרים הם: רבייה, גדילה והתפתחות, תגובה לגירויים וגם – מוות).

מטבוליזם הוא תהליך המאפשר את קיומו של כל יצור חי והוא כולל: קליטת חומרים, פירוקם, הובלתם, הפקת אנרגיה מהם ועוד. לכך מתווסף הרעיון החשוב – לבנות מאותם חומרים משהו חדש, כמובן ת"כ השקעה אנרגטית.

מדוע זה קורה? בין השאר, על מנת לבצע אגירה מסוימת של חומרים "ליום גשום" והפרשת חומרי פסולת הנוצרים תוך כדי התהליך.

שלבי התהליך המטבולי

המטבוליזם הוא תהליך ביוכימי המתבצע בכל רגע ורגע בכל אחד מתאי גופנו והוא מתרחש בסדר זה:

1. קליטת חומרים מהסביבה, שמטרתם בניין הגוף החי והפקת אנרגיה שתתמוך בהמשך הקיום.

2. קטבוליזם: בתהליך זה מתפרקים החומרים שנקלטו מהסביבה, שנועדו להוות חומרי בניין לרקמות הגוף החי ולהפיק אנרגיה, שתסייע להמשכיות החיים.

שלביו הראשונים של התהליך מכונים "עיכול" ובהם חל פירוק של תרכובות ליסודות פשוטים יותר: החלבונים מתפרקים לחומצות אמינו, השומנים – לחומצות שומן, הסוכרים – לחד סוכרים וחומצות הגרעין – לנוקליאוטידים.

3. אנאבוליזם –  תהליך שבו מתרחשת הבנייה, סינטזה של מולקולות מורכבות מהמולקולות הפשוטות שנוצרו בתהליך המטבוליזם. זאת משום שהמולקולות המורכבות מהמזון אינן זהות לאלה שהגוף צריך, ולכן יש צורך בפעילות מסובכת של סינטוז לבניית תאי הגוף וליצירת אנרגיה.

הגוף, למשל, הסוכר במזון הוא ברובו סוכר לבן, שגופנו אינו צריך, ולכן הוא מפרקו תחילה לאבני הבניין שלו: גלוקוז ופרוקטוז, ומאחד אותם שוב לקליקוגן הדרוש לגוף. קיראו בהרחבה אודות ממתיקים מלאכותיים כתחליף לסוכר.

4 הפרשת פסולת: לגוף אין צורך בכל התרכובות שנוצרו, מה גם שחלקן הן תוצרי לוואי בלבד בתהליכי ההבנייה השונים. כל אלה נפלטים על ידי היצור החי, על ידי השתן והצואה.

בעבודות הפירוק וההרכבה המאפיינות את המטבוליזם הכרחית מעורבותם של פועלים חרוצים ונבונים ביותר, שאי אפשר בלעדיהם – האנזימים.

אנזימים הם ברובם הגדול חלבונים, שכל אחד מהם מותאם במבנהו ובפעילותו לסוג של חומר מטרה – סובסטרט. ביחד הם יוצרים מנגנון של אינזים-סובסרט שבכוחו לגרום לתגובה כימית של פירוק חומרים והרכבתם מחדש.

התא החי מאפשר מסלולים מתוכננים ומדויקים להפליא המשמשים לפירוק וליצור תרכובות. המושג הוא מסלול משום שאין כוונה לתהליך קווי פשוט אלא בשרשרת מסובכת וארוכה של תגובות כימיות, ויש רבות שכאלה.

הקליקוליזה למשל, תהליך פירוק הגלוקוז עובר 10 תגובות כימיות עד לקבלת התוצר הסופי. בכל אחד מהשלבים הללו פעיל אנזים נפרד ה'מתמחה' בפעילות הספציפית.

כל תא צריך אנרגיה

פירוק תרכובות אורגניות מביא לשחרור אנרגיה כימית, הגלומה בקשרים הכימיים שבין אטומי המולקולות. שחרורה של אנרגיה זו מאפשרת לקיים את כל תהליכי החיים.

כיצד זה קורה? כמו בתא אלקטרוכימי שבו יש שני קטבים שהאחד נוטה למסור אלקטרונים והשני לקבלם, כך בגוף האנושי קיימות תרכובות מוסרות אלקטרונים ואחרות שקולטות אותן.

המזון הוא שמספק לאדם את תרכובות מגוונות מוסרות אלקטרונים ובראשן – גלוקוז, והחמצן שאנו נושמים – היא התרכובת שקולטת אותם. מה שנוצר איננו חשמל כי אם תרכובת הקרויה ATP. כאשר אנו זקוקים לאנרגיה לצורך תהליכים שונים, תרכובת זו מתפרקת ופירוקה מוביל לשחרור אנרגיה, שתאי הגוף יודעים כיצד להשתמש בה.

מחלות מטבוליות

בעיות במטבוליזם וכן מחלות הנובעות מהן מתחלקות לשניים. כאלה הנגרמות ממחסור כלשהו בתרכובת מסוימת בגוף, כתוצאה מתזונה לא מאוזנת, תת תזונה (למשל כמו במחלת אנורקסיה נרבוזה ועוד) וכו'.

הרופאים המטפלים במחלות אלה הם לרוב רופאים פנימיים או אנדוקרינולוגים (העוסקים במערכת ההפרשה הפנימית ובהורמונים), המתמחים בטיפול והקלה על מחלות של מערכת העיכול.

מחלת הצפדינה, הנגרמת ממחסור בויטמין C  היא אחת מהן. גם רככת הנגרמת ממחסור בויטמין D היא דוגמה נוספת, וכן מחלת הברי-ברי הנגרמת ממחסור בויטמין B12. לריפוי מחלות אלה נדרשת לפני הכול אבחנה קלינית נכונה וזריזה, שבעקבותיה יינתן לחולים החומר החסר להם.

הסוג השני הן מחלות מטבוליות שבהן הגוף לא מסוגל לפרק תרכובות בשל חוסר באנזים או הורמון מסוים. הסוכרת היא המחלה המטבולית המוכרת ביותר, גם פנילקטונוריה וצליאק הן מחלות מטבוליות.

רוב המחלות מסוג זה הינן בעלות מרכיב גנטי כלומר מחלות תורשתיות, והן אינן ניתנות לריפוי. מדוע? בעיקר כי רפואה מערבית עדיין לא יודעת כיצד ניתן לעזור לגוף לייצר הורמונים או אנזימים.

הטיפול במחלות אלה מתבצע על הימנעות מחומרים מקליטת חומרים העלולים לגרום להתפרצות המחלה או להוספה של האנזים או ההורמון החסר לגוף באופן מלאכותי. סכרת, למשל, הינה מחלה בה מזריקים החולים אינסולין, הורמון שבין תפקידיו הרבים שליטה על רמות הסוכר והשומנים בדם.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.