דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, טיפולים, רפואה

אירוע מוחי / שבץ CVA – המדריך לעת צרה

פורסם על ידי eitan ב 19 באפריל 2009 – 23:412 תגובות

אירוע מוחימהו שבץ מוחי? או בלעז CVA ידוע גם בשם אירוע מוחי, הינו מצב שבו מסיבה כלשהיא, פוחת זרם הדם למוח בלפחות 20% מזרם הדם המגיע למוח במצב שיגרה. כאשר זרם הדם פוחת משמעותית לאיזור המוח, תאי העצב שבמוח מתים. כתוצאה, ישנה הפרעה פתאומית וחמורה בתפקודי הגוף.

כיצד הגוף נפגע לאחר שבץ מוחי?

כאשר זרם הדם פוחת, ניתן לשים לב לירידה פתאומית משמעותית בתפקודים הנוירולוגיים של האדם. למשל, ייתכן שיתוק זמני או קבוע באחד מצידי הגוף, או תיתכן הפרעה ורבלית בדיבור.

אם הפגיעה התרחשה בחלקו האחורי של המוח, ניראה קושי בקואורדינציה, בבליעה, בהיגוי מילים, קושי בשיווי משקל, חולשה כללית, ובמקרים מסויימים אף מוות.

הנה תקציר השפעות שכיחות לאחר הופעתו שלץ מוחי:

הפרעות בתנועה – תיתכן חולשה כללית בשרירים, בצד אחד או בשני צידי הגוף. קשיים בקואורדינציה או בשיווי משקל, הליכה, ישיבה ויציבה. ייתכן קושי בהפעלת שרירי הלסת והבליעה.

הפרעות בתקשורת – כאשר הצד השמאלי של המוח נפגע, תהיה פגיעה בשפה, בהגייה, בהבנה וביכולת הדיבור.אין הדבר מראה על פגיעה ביכולת החשיבה, אלא רק ביכולת לבטא את המחשבות ולמצוא מילים מתאימות.

חשיבה – אירוע מוחי עשוי לגרום לקשיים בזיהוי אנשים, קשיים בשיפוט, בתכנון, בהתמצאות, בזיכרון, ועוד. דווקא קשיים אלה, שהם מן הקשים להתמודדות, מגיבים היטב לטיפול ומשתקמים באופן ניכר לאורך הזמן.

מה הגורמים ותמרורי האזהרה לפני שבץ מוחי?

שבץ מוחי יכול להיגרם בשל קרע של כלי הדם המובילים דם למוח.

עוד, יכול שבץ להיגרם כתוצאה מקריש דם (טרומבוזה) שמפריע לזרימת הדם התקינה באיזור המוח.

יכול להיות שקריש הדם יגרום להפרעה זמנית באספקת הדם, הפרעה שתעלם בתוך זמן קצר כך שתתחדש זרימת דם תקינה למוח וכן לא ייגרם נזק מוחי שיימשך מעבר ל – 24 שעות.

במקרה כזה, האירוע נקרא מיני אירוע מוחי (TIA). במקרה שזרימת הדם למוח מתחדשת לאחר זמן ואכן נגרם נזק תפקודי ארוך טווח לאדם, המדובר בשבץ מוחי.

עדיין קשה לומר כי הרפואה המערבית מבינה מדוע חלק מהאנשים מפתחים אירועים מוחיים ומה המבדיל בין אלה המפתחים אירועים מוחיים לבין אלה שלא.

עם זאת, ישנם גורמי סיכון, כמו גיל – לאחר גיל 65 הסיכוי לאירוע מוחי עולה, ומעניין לציין שככל שהגיל מתקדם יותר, כך הסיכון אצל נשים עולה בקצב מואץ יותר ביחס לסיכון לשבץ מוחי אצל גברים.

מנבאים בסבירות גבוהה של שבץ מוחי יהיו – אירוע מוחי או מיני אירוע מוחי בעבר, מחלת הסוכרת, יתר לחץ דם שאינו מטופל, טרשת עורקים, נטילת גלולות למניעת הריון, כולסטרול גבוה, ועישון.

בקרו באתר: מדריך לנפגעי שבץ מוחי CVA.co.il

ממה להיזהר וכיצד להפחית סיכון לשבץ מוחי?

לא ניתן למנוע הופעת שבץ מוחי, אולם ניתן להפחית את הסיכון ללקות בו.

אחד הגורמים המנבאים ביותר סיכוי לשבץ מוחי הינו יתר לחץ דם. לכן, יש לטפל בתופעה כזו במיוחד כאשר שאר הגורמים (הגיל, וכדומה) מגדילים את הסיכוי לקבלת שבץ.

כאשר נוטלים תרופות להפחתת לחץ דם – הסיכון לשבץ מוחי יורד. גם בסוכרת, או טרשת עורקים, חשוב לטפל ביתר שימת לב, במיוחד אם מתלווה אליה יתר בלחץ הדם.

רצוי שלא לעשן, ולהימנע מהתנהגויות המסמיכות את הדם או עשויות לגרום לקרישים, כגון אוכל שומני, נשים שהן גם נוטלות גלולות למניעת הריון וגם מעשנות מגדילות בעשרות אחוזים את הסיכון שלהן לחוות אירוע מוחי.

כיצד מזהים אירוע מוחי?

כאשר אדם חש תחושת חולשה פתאומית או הרדמות של צד אחד בפנים, או גפה (יד ו/או רגל) בצד אחד של הגוף, קושי בביטוי או בתמלול, בדיבור, קושי פתאומי בהבנת הנאמר, תחושה כללית של בלבול ופגיעה באוריינטציה, קושי בשיווי משקל, סחרחורת, כתמים בראייה או קושי בראייה בעין אחת או בשתי העיניים, או כאב ראש חד ופתאומי שתוקף לפתע וללא סיבה ברורה, מומלץ להגיע בבהילות לבית חולים.

כיצד להתמודד עם אירוע מוחי?

עם התפתחות תחושות שמתאימות לתיאור של אירוע מוחי, יש להגיע בבהילות, וללא דיחוי, לבית החולים.

המדובר בשניות שעשויות להציל חיים ואין להקל ראש בעניין. יש לצאת מייד את הבית ולהגיע בהקדם האפשרי ובמהירות האפשרית לטיפול בבית החולים.

אירוע מוחי עשוי להותיר בגופו של החולה מגבלות רבות אולם אם הוא מצליח להגיע מוקדם לבית החולים ולא יותר משלוש שעות לאחר תחילת האירוע, ניתן להגיש לחולה טיפול רפואי שעשוי לצמצם משמעותית את הנזק הבריאותי שייגרם לו כתוצאה מהשבץ שעבר.

לקריאה נוספת בנושא ליחצו: רשלנות רפואית באבחון שבץ מוחי CVA

2 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.