דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות

שמיעה ולקויות שמיעה

פורסם על ידי eitan ב 25 במרץ 2010 – 15:51תגובה אחת

מהם ליקויי שמיעה ואלו סוגים של ליקויים קיימים? אלו דרכים יש לשיקום השמיעה? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.לקויות שמיעה

שמיעה הינה אחד מחמשת החושים האנושיים, המקנה יכולת האזנה לקולות ולצלילים בתדר מסוים.

הפרעת שמיעה מתבטאת בשיבוש ביכולת זו, שסיבתו מולדת או נרכשת, כלומר נגרמת במהלך החיים עקב בעיות בריאות ומחלות, תאונה, טראומה, חשיפה לרעש עוצמתי, תהליכי הזדקנות ועוד.

סיווגים נוספים הינם לפי מקום הפגיעה בחלקי האוזן השונים – האוזן החיצונית, הפנימית או התיכונה; היקף הפגיעה – מלאה או חלקית ודרגת חומרתה: קלה ובינונית – אז ייחשב האדם כבד שמיעה או חמורה ועמוקה – המתייחסת לחירשות מוחלטת.

השלכותיה של לקות שמיעה הינן מהותיות לתפקודו של האדם, הסובל ממנה, בהיבטי יכולת רכישת שפה, קליטת והבנת אינפורמציה, עמימות דיבור ודיקציה מסורבלת, יצירת תקשורת והעברת מסרים לסביבה.

קשיי שמיעה משפיעים על התנהלותו, הלך רוחו ומסוגלותו של כבד השמיעה.

לצורך התאמת טיפול פרטני נודעת חשיבות לסביבה בה גדל אדם חרש. האם זו סביבה של שומעים או של חרשים אחרים? (דוגמת הורים או אחים) וכן לגיל בו התפתחה הלקות – מלידה (קדם שפתי) או לאחר היחשפות לצלילים ולמילים (בתר- שפתי).

סוגי לקויות שמיעה

פגיעה באוזן החיצונית או התיכונה מובילה לליקוי שמיעה הולכתי, המתבטא בהפרעה במערכת ההגברה של חלקים אלה באוזן, למרות שעצב השמיעה נותר תקין.

פגיעה באוזן הפנימית או בעצב השמיעה גורמת לליקוי עצבי, הקרוי גם סנסורי – נוירלי. במקרים מסוימים נגרמות פגיעות משולבות, המכונות ליקוי מעורב.

גורמים ללקויות שמיעה

את הסיבות להיווצרות לקויות שמיעה ניתן לחלק לגורמים גופניים ולנסיבות חיצוניות.

בין הגורמים הפיזיולוגיים: ליקוי גנטי, העובר בתורשה מאחד ההורים או משניהם; זיהומים תוך רחמיים במהלך הריון; מתן תרופות אנטיביוטיות לאם במהלך ההריון או לתינוק לאחר הלידה; לידה מוקדמת של תינוק פג; הצטברות דונג באוזן, החוסם את תעלת השמע; דלקות, מחלות או הצטברות נוזלים באוזן התיכונה; מומים מולדים, דלקת קרום המוח ועוד.

הסיבות לליקוי עצבי הינן חירשות מלידה, מחלה או גיל.

על הנסיבות החיצוניות נמנים: היחשפות לדציבלים גבוהים באופן קבוע כרעש רקע סביבתי, בעבודה, מוזיקה רמה וכד'; קולות נפץ ופיצוץ; נטילת תרופות ובפרט סוגי אנטיביוטיקה, הגורמים לפגיעה בתאי השערה באוזן הפנימית ועקב כך להידרדרות עצבי שמיעה סמוכים.

דרכים לשיקום השמיעה

כיום מוצעים ללקויי שמיעה מגוון אופנים לשיפור והטבת יכולות השמיעה, ביניהם:

עזרים מסייעים -  להתמודדות עם הפרעות שמיעה. תחום שהתפתח מאד בשנים האחרונות. מציע מגוון נרחב של מכשירי שמיעה קומפקטיים ושאינם מורגשים – להרכבה פנימית או חיצונית, המשמשים כמגברים ומותאמים באופן אינדיבידואלי לדרגת הליקוי – קל עד חמור.

שתל שבלולי – עבור חירשות מוחלטת קיים פיתרון כירורגי בדמות שתל שבלולי. התקנת השתל בגיל צעיר, בשילוב עם טיפול שפתי שוטף, מאפשרים רכישת אוצר מילים ועשיית שימוש תקין בשפה.

בדיקות ומעקב – אבחון מוקדם של לקויות שמיעה באמצעות בדיקות מקיפות ולאחריו הימצאות בטיפול שפתי ומעקב שוטף אצל קלינאי תקשורת.

שפת הסימנים – מהווה ערוץ תקשורת בין בעלי לקויות שמיעה לבין סביבתם בדרך של שימוש בסימנים מוסכמים בידיים ובאיברי גוף אחרים. בנוסף, מלמדים בעלי לקויות שמיעה מיומנות קריאת שפתיים.

מסגרות חינוך רגילותשילוב ילדים חרשים במסגרות החינוך הרגילות, תוך עשיית שימוש בעזרים מסייעים, חיישנים ומכשירי חיווי.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.