דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

מיגרנה – Migraine כאבי ראש כרוניים

פורסם על ידי eitan ב 22 באפריל 2009 – 16:223 תגובות

מהי מיגרנה? מיגרנה – Migraine או צלחה / צדעת בעברית, הינה מחלה אשר מתבטאת בהתקפים חזקים של כאב ראש חד צדעיים (כלומר, בצד אחד של הראש), באיזור הרקה והעין.

הכאב מתואר כ"הולם" (מעין תחושה אשר מזכירה פעימות בכאב), ויכול להמשך ממספר שעות ועד מספר ימים!

לעיתים לכאב הראש יתלוו תחושת בחילה או אף הקאות, רגישות לצליל, לתנועה ולאור והמפלט היחיד בהתקף מיגרנה עשוי להיות הסתגרות בחדר שקט וחשוך ופרישה משיגרת החיים, עד תום ההתקף.

מיגרנה קלאסית

במצב הקלאסי של מיגרנה, ההתקף מתחיל במצב של תחושה מטרידה בצדעי הראש שאינה כאב אולם היא מנבאת את הממשמש ובא, וכמו כן הפרעה בראייה וראיית אורות מסביב לאובייקטים, מעין טשטוש מסביב לקווי מתאר.

אלה מנבאים שבתוך מספר דקות ובדרך כלל עד שעה, יתחיל התקף מיגרנה.

ישנן התקפות מיגרנה שלא מקדימות להן התופעות שתוארו לעיל. מעניין לציין, שישנן התקפות מיגרנה שבהן לא מופיע כאב ראש אלא רק הפרעה בראייה.

זהו מצב שקשה לאבחן אולם אם לא חלו שינויים באיכות הראייה וישנה בפועל הפרעה תקופתית חוזרת וטשטוש בראייה – כדאי לבדוק אם אכן מדובר במיגרנה.

מיגרנה ושינויים הורמונאליים

בשל שינויים הורמונאליים, נשים בגיל הפוריות נוטות לסבול מהתקפי מיגרנה הרבה יותר מגברים או מנשים בשלבים הלא פוריים של החיים. בגיל הפוריות, אחת מכל ארבע נשים סובלת מהתקפי מיגרנה.

לעיתים הופעה של התקף מיגרנה קשור בשינויים המחזוריים בגוף האישה, והוא מופיע באופן צפוי עם הביוץ או עם הופעת הווסת.

טיפול מונע במיגרנה

ישנם טיפולים מונעים רבים למיגרנה, וקרוב לוודאי שרק חלקם יתאימו למטופל מסויים.

בנוגע למניעת התקפי מיגרנה, חשוב לגלות סבלנות ולגלות בדרך של ניסוי וטעייה (מפני שאין דרך אחרת), מה יכול למנוע מיגרנה.

ראשית, מומלץ מאוד לשנות הרגלים – תזונה נכונה, שינה מספקת, פעילות גופנית מתאימה, הפסקת עישון וטיפול במתח, אלה כולם מקדמי בריאות ויסייעו לא רק להתגבר על מיגרנות.

ישנם מטפלים בתחומים שונים ברפואה משלימה שעשויים לסייע במיגור המיגרנה (לדוגמה, טיפולים בדיקור, ביו פידבק, רגיעה, מדיטציה, וכיוצא באלה).

וכמובן, שניתן לקבל טיפול תרופתי קבוע למניעת התקפי מיגרנה. תרופות להפחתת לחץ דם, תרופות מסוג SSRI לטיפול בדיכאון או אפילפסיה, ואפילו זריקות בוטוקס למצח יכולות למנוע התקפי מיגרנה לכמה שבועות עד חודשים.

כאשר נבחרה שיטת הטיפול המונע, יש לנסות אותה במשך שישה חודשים כדי ורק לאחר מכן לבחון את יעילותה – האם כמות ההתקפים פחתה? האם עוצמתם ירדה? וכדומה.

טיפול בהתקף מיגרנה

כאשר התקף המיגרנה החל, והוא ברמה קלה עד בינונית, ניתן לקחת משככי כאבים בייתיים (כמו אקמול, נורופן, וכדומה). במיגרנה קשה, מומלץ להשתמש בטריפטנים, משככי כאבים הפועלים ספציפית עבור מיגרנות.

מניעת התקפי מיגרנה

כיום, ישנה נטייה לחשוב שגם לנטייה להתקפי מיגרנה יש קשר תורשתי. ועם זאת, כמו במחלות רבות, מצב נפשי מעורער, לחץ, חוסר או עודף שינה עשויים לזרז את בוא התקפת המיגרנה.

גם תזונה לא מאוזנת, אכילה מרובה או אכילה פחותה ביחס לרגיל, עשויים לעורר התקף ולכן לסובלים ממיגרנות מומלץ להשתדל ולהיצמד לסדר יום קבוע מבחינת תזונה והרגלי השינה, עד כמה שניתן.

מומלץ לוותר על עישון, ובתזונה להפחית בצריכת מונוסודיום גלוטמט (שניתן למצוא אותו בשכיחות גבוהה באוכל סיני, באבקות מרק, במזון מהיר ובמזונות מוכנים), שוקולד, אלכוהול ובעיקר יין אדום, וגבינות בשלות.

על קפאין נאמר, שבצריכה מתונה הוא דווקא פועל כמונע מיגרנות.

מומלץ לשים לב מה קדם להתקף המיגרנה ולבדוק אפשרות של שינוי הרגלים בהתאם לזיקה אפשרית בין המעשים שקדמו להתקף המיגרנה הקודם לבין ההתקף עצמו.

גלולות למניעת הריון קשורות למיגרנות וייתכן שכדאי להחליף את תוספת ההורמונים בגלולה, באמצעי שונה למניעת הריון.

בנושא זה, מומלץ להיוועץ עם רופא נשים.

3 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.