דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

סרפדת Hives – מחלת עור כרונית נפוצה

פורסם על ידי eitan ב 23 באפריל 2009 – 10:29אין תגובות

מהי מחלת הסרפדת – Hives? סרפדת, חרלת, או אורטיקריה בלעז, הינה תגובה אלרגית. זוהי מחלה נפוצה, המתבטאת בכתמים אדומים תפוחים, גדולים, וחמים למגע, על פני העור. כתמים אלה עשויים לגרום לגרד, צריבה, או לאי נוחות.

כמו כן, הכתמים עשויים "לנדוד" ממקום אחד למשנהו בגוף בתוך שעות, ללא תבנית צפויה מראש. כתמים אלה בעור אינם מותירים צלקת.

המחלה מופיעה בשכיחות גבוהה, ונאמר כי אחד מכל חמישה אנשים (כלומר 20% מהאוכלוסייה) יחווה אירוע אחד של אורטיקריה לפחות במהלך חייו.

באורטיקריה חריפה אין הבדלים בשכיחויות בין גברים לנשים, אולם נשים נוטות לפתח יותר מקרים של אורטיקריה כרונית.

סוגים שונים של סרפדת

ניתן לחלק את מקרי הסרפדת לשניים – סרפדת חריפה וסרפדת כרונית. סרפדת חריפה, היא במרבית המקרים סרפדת שתופיע מייד לאחר חשיפת החולה לאלרגן (כלומר, לגוף שאליו הוא אלרגי ושגורם להופעת הסרפדת), נמשכת מספר בודד של ימים ובעוצמה גבוהה.

סרפדת כרונית, הינה סרפדת שמופיעה באופן יום יומי. כאשר התופעות האלרגיות מתמשכות על פני תקופה של מעל שישה שבועות, הסרפדת נחשבת כרונית ולא חריפה.

לעיתים לא קל לעמוד על ההבדל בין סרפדת חריפה לאחותה הכרונית, מפני שהסרפדת יכולה להתבטא כמחלה התקפית, בעלת חזרות והיעלמויות של הסימפטומים, או הכתמים על פני העור.

במקרה כזה, שבו התגובה האלרגית חוזרת ונעלמת לסירוגין, נוטים להתייחס לסרפדת כאל חריפה, בתנאי שההופעות קצרות משישה שבועות, כל אחת.

הגורמים לסרפדת

ישנם גרומים סביבתיים רבים מספור שעשויים לעורר תגובה אלרגית כגון חרלת.

בחרלת חריפה, לרוב ניתן למצוא גורם סביבתי יומיומי כגון דברי מאכל (דברי המאכל השכיחים הגורמים לאורטיקריה עשויים להיות מאכלי ים, חיטה, בוטנים, סויה, שוקולד, ביצים, ועוד), תרופות (למשל פניצילין, אספירין, ועוד), חומר ניקוי או חשיפה לכימיקלים, עקיצות של חרקים, או זיהומים שונים שבסילוקם תיעלם גם הסרפדת.

בסרפדת כרונית, לעיתים ישפיעו גם גורמים נפשיים (כגון מתח או דיכאון), מאמץ גופני יוצא דופן, לחץ פיזי (למשל לבישת בגדים הדוקים יתר על המידה), וכיוצא באלה.

בתוך כמה זמן חולפת מחלת הסרפדת?

בכשמונים אחוזים ממקרי הופעת הסרפדת, היא תיעלם בתוך שבועיים עד שלושה שבועות. ברוב המכריע של המקרים (בכ – 98%), תיעלם האורטיקריה בתוך מספר חודשים (עד ארבעה).

רק במיעוט קטן של המקרים, הסרפדת תלווה את החולה בה למשך שישה חודשים רצופים או יותר.

אורטיקריה כרונית

במקרים שבהם תופעות הסרפדת על פני העור אינם נעלמים בתוך שישה שבועות, המחלה מזוהה כאורטיקריה כרונית.

במחצית ממקרי האורטיקריה הכרונית ניתן לזהות כשל מערכת החיסון, כלומר, מחלה אוטו אימונית כרקע לסרפדת.

במקרים אלה, אין הכרח לאלרגן חיצוני שיפעיל את התגובה האלרגית, אלא מערכת החיסון עשוייה לפרש גורמים פנימיים כאלרגנים ולהגיב אליהם.

אחד הסממנים לכך שזהו המצב יהיה בעיות בפעילות בלוטת התריס (כלומר, היפו תאירויד או היפר תאירויד)

טיפול בסרפדת

ראשית, נדבר על זיהוי ומניעה – חשוב לאבחן מהו האלרגן שגורם לתגובה זו, ולהרחיק עד כמה שניתן את החולה מחשיפה לאלרגן.

חשוב להקפיד על היגיינה אולם לא להשתמש בתכשירי קוסמטיקה, סבונים או חומרי ניקוי חדשים, ואולי להפחית עד כמה שניתן את השימוש בכימיקלים אלה.

חשוב להפחית לחץ או מתח, לנסות שיטות להרפיה ורגיעה כמו מדיטציה, לאכול באופן מסודר ולא להתנסות במזונות חדשים או בעייתיים, להפסיק לעשן אם הדבר אפשרי ולהמעיט בצריכת קפאין בקפה ובמוצרי מזון אחרים המכילים קפאין (כמו למשל משקאות תוססים למיניהם).

עוד, מומלץ להימנע משינויי טמפרטורה משמעותיים וגם ממקלחת או אמבטיה חמות במיוחד. טיפול תרופתי שעשוי להקל על הופעת הסרפדת יכול להיות מתן תרופות אנטי-היסטמיניות או נוגדי אלרגיה למיניהם.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.