דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, בריאות הנפש, דיאטה ותזונה, התמכרויות, מחלות ותסמונות, רפואה

בולימיה נרבוזה (Bulimia Nervosa) – אכילה וטיהור עצמי

פורסם על ידי eitan ב 6 ביוני 2010 – 14:05אין תגובות

בולימיה נרבוזהבולימיה היא הפרעת אכילה המשפיעה הן על מצבו הנפשי והן על מצבו הבריאותי של המטופל. במה היא מתאפיינת, כיצד ניתן לזהות אותה וכיצד ניתן למנוע אותה? קראו על המחלה החמורה אך סמויה מן העין.

מהי בולימיה?

בולימיה נרבוזה היא הפרעת אכילה נפוצה, המאופיינת בצריכת כמות גדולה של מזון בבת אחת שלאחריה מופיעים מאמצים ל"טיהור" הגוף מן המזון שנאכל, אם על ידי הקאות, נטילת חומרים משלשלים, צום או פעילות גופנית מוגזמת.

בניגוד לחולי אנורקסיה, המאופיינים בין השאר בירידה בולטת במשקל הגוף, הסובלים מבולימיה עשויים להיות במשקל ממוצע או אפילו גבוהים במעט מן הממוצע.

בהרבה מקרים, אלה הסובלים מבולימיה סבלו בעבר ממשקל עודף ולעתים אף מהשמנת יתר וניהלו דיאטה של הרזיה שהצליחה בטווח הקצר אך נכשלה בטווח הארוך.

המעגל הבולמי – שימור המחלה

מעגל הקסמים הבולימי הוא פשוט למדי – הסובל מבולימיה מנסה להימנע לאורך זמן מאכילה על מנת לרדת במשקל.

מאמציו הלא-טבעיים לצום ממושך גורמים לו להתעסק באופן אובססיבי באוכל, כפי שקורה גם לסובלים מאנורקסיה.

המחשבה המתמשכת על אוכל גורמת להתרופפות כוח הרצון של הסובל מבולימיה, ובהתקף רעב הוא עשוי להישבר ולצרוך כמות עצומה של מזון בזמן קצר (פחות משעתיים), שאינה הולמת לא את רעבונו ולא את הכמות הרצויה לגופו.

לאחר בולמוס האכילה, שעשוי להיפסק לאחר עליה ברמת הסוכר בגוף או לאחר כאבי בטן חזקים הנובעים מהתרחבות הקיבה כתוצאה מן המאמץ לעכל את כמויות המזון, הסובל מבולימיה מרגיש מובס, אשם באופן בלתי נסבל, ושנכשל במאמציו לרדת במשקל כפי שקיווה ועמל.

כתוצאה מכך, הוא מנסה כמיטב יכולתו להיפטר מכמות המזון העצומה שצרך, והוא עושה זאת בכמה דרכים – הקאות רצוניות (זו תגובת ה"טיהור" הנפוצה ביותר), שלשול יזום, הנגרם כתוצאה מצריכת תרופות משלשלות, צום או פעילות גופניות מוגזמת.

לאחר שהוא חש כי "טיהר את עצמו" מן המזון הוא חוזר אל מאמציו לרדת במשקל, וחוזר חלילה.

זיהוי תסמינים בקרב החולים בבולימיה

תסמיני המחלה הם קשים יותר לזיהוי, כאמור, כי הסובל מבולימיה עשוי להיראות כבעל משקל ממוצע.

בכל מקרה, שריטות על פרקי הידיים כתוצאה ממאמצי ההקאה, בלוטות רוק מוגדלות, פצעים חמורים בגרון כתוצאה מן ההקאות החוזרות, הפרעות בקצב הלב, התייבשות ובריחת נתרן, נשירת שיער, נפיחות ושטפי דם בפנים הם חלק מן התסמינים לבולימיה, ומקלים על זיהויה.

כתוצאה מתסמינים אלה, תתכן פגיעה משמעותית בתפקוד הגוף ושורה של בעיות בריאות, הכוללות הפסקת המחזור החודשי, אולקוס וירידה בתפקוד מערכת העיכול, נזקים לכבד, אי ספיקת כליות, נזק לשיניים, דיכאון, קרעים בוושט, מחלות לב וסכנת מוות.

מי עשוי ללקות בבולימיה?

התנהגות קלינית ותת-קלינית של בולימיה נמצאה אצל קרוב ל- 20% מאוכלוסיית הנשים.

מקרים חמורים של בולימיה עשויים לנוע בין 1.5% מן הגברים ו1.9%-9.4% מן הנשים, תלוי באיזור המחקר ובגילאי הנבדקים.

כאמור, כמו בשאר הפרעות האכילה בולימיה נרבוזה נחשבת למחלת נפש האופיינית יותר לנשים, ובעיקר נשים בגיל ההתבגרות – בין גיל 13 ל- 20.

טיפול במחלה ומניעתה

זיהוי מוקדם של הפרעות אכילה, ביניהן התנהגות בולימית וטיפול עשוי למנוע באחוזים גבוהים התדרדרות אל מצב קליני חמור יותר.

שכיחותן של הפרעות מצב רוח אצל הסובלים מבולימיה, ובעיקר דיכאון, מעלה את הסיכוי ליעילות של טיפול פסיכולוגי ממוקד ופרטני.

מציאת קשר מסוים בין רמות סרוטונין ירודות ובין בולימיה מעלה את הסיכוי להצלחתו של טיפול תרופתי, אך גם טיפול משפחתי נחשב לטיפול יעיל בבולימיה.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.