דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה

כרטיס אדי – תרומת איברים להצלת חיים

פורסם על ידי eitan ב 14 ביוני 2010 – 12:12אין תגובות

כרטיס אדי תרומת איבריםגם בעת כתיבת שורות מחכים אלפי חולים להשתלת איברים בישראל. עמותת אדי מקדמת את נושא תרומת איברים בארץ, באמצעות העלאת מודעות ופעולות החתמה על כרטיס תורם.

בישראל נפטרים בשנה בין 150 ל- 200 איש אשר יכולים להיות תורמים פוטנציאלים להשתלות איברים שיכולות להציל חיים. מתוך אלה, רק 40 אחוזים נותנים את הסכמתם לתרומת האיברים.

בעולם, לעומת זאת, אחוז התורמים עומדים על 70 עד 80 אחוזים מהנפטרים. משפחות הנפטרים עושות מעשה אצילי בכך שבשעותיהם הקשות הם מחלטים לתרום איברים של יקיריהם שיכולים להציל חיים.

מהי עמותת אדי?

עמותת אדי הוקמה על ידי משפחתו של אדי (אהוד) בן דרור, אשר סבל מבעיית אי ספיקת כליות וטופל בדיאליזה.

במשך שנתיים חיכה אדי לתרומה וביום שקיבל את הטלפון המבשר לו על תרומה מתאימה עבר השתלת איברים וזכה לקבל כליה חדשה, אך כיוון שגופו לא עמד בסיבוכים הוא נפטר אחרי חודשיים תמימים.

במהלך תקופת האשפוז שלו העלה בפני משפחתו וחבריו את הרעיון להקים עמותה המחתימה אנשים את הרצון לתרום את איבריהם במותם, מתוך כוונה לאגד אותם לתוך מאגר של אנשים החתומים על כרטיס תורם.

לאחר מותו, ביום ה-30 באוקטובר 1978, הפכו את הרעיון למציאות ובאותו יום הוקמה עמותת אדי.

העמותה שמה לה למטרה להפיץ את כרטיס התורם בעזרת משפחה, חברים ומתנדבים. בעזרת העמותה ומשרד הבריאות הוקם המרכז הלאומי להשתלות.

פעילות העמותה

הפעילות של המרכז הארצי להשתלות מתרכז בכמה מישורים עיקריים, ביניהם הסברה לציבור הרחב והחתמתו על כרטיס אדי.

נעשית פעילות מיוחדת לפלחי אוכלוסייה שונים כמו צבא, תלמידי תיכון ועוד, וכמו כן מוצבים גם דוכני החתמה ברחבי הארץ.

בנוסף, העמותה מפעילה אחות מתאמת השתלות הנמצאת בבתי החולים הגדולים בארץ ותפקידה לאתר תורמים מתאימים, כלומר מועמדים שעברו מוות מוחי.

בעת ההחלטה עליה לפנות למשפחת הנפטר בכוונה לבדוק אם ברצונם לתרום את איבריו ולהציל חיים. מתאמת ההשתלות יכולה גם לפנות למאגר אדי ולברר אם הנפטר החזיק בכרטיס אדי.

ברוב המקרים המשפחות יודעות אם בן משפחתם החזיק בכרטיס זה ולרוב החזקת הכרטיס מסייעת בהחלטה אם לתרום את איבריו מתוך כוונה לכבד את בקשותיו.

תרומות איברים יכולות לשפר את בריאות חולים אקוטיים הסובלים מבעיות כמו שחמת כבד, מחלות לב, דלקת כליות או מחלות נוספות.

עידוד תרומת איברים בישראל

מטרות העמותה הם בראש ובראשונה להגדיל את מספר תרומות האיברים וההשתלות, זאת במטרה לצמצם את רשימת הממתינים, וכן להגדיל את מספר החותמים על כרטיס אדי יסייע בהחלט על תרומת האיברים בעת מותם.

דווקא בישראל אחוזי התורמים הוא מהנמוכים בעולם, וזאת מהסיבה שישראל היא מדינה שהרוב בה יהודי ויש המחליטים לאמץ את השקפות דתיות האוסרות תרומת איברים לאחר המוות. השקפות אלו קיימות גם בקרב חילונים.

למרבה האירוניה, דווקא על פי חוקי היהדות תרומת איברים הינה מצווה גדולה. מלבד זאת, הרבנות הראשית התירה תרומת איברים ומכירה במוות מוחי כמוות חוקי על פי ההלכה.

ונקודה למחשבה…

88 חולים נפטרו בשנת 2001 בעודם ממתינים להשתלה, כאשר באותה שנה בדיוק נפטרו 180 איש מוות מוחי.

80 משפחות בלבד הסכימו לתרום את איברי יקיריהם, בעוד 100 סירבו לתרום. 100 ישראלים אלה, במותם, יכלו להציל את אותם חולים שנפטרו בעודם ממתינים לתרומת איברים.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.