דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » דיאטה ותזונה, התמכרויות, מחלות ותסמונות, רפואה

השמנת יתר פתולוגית – Obesity

פורסם על ידי eitan ב 16 ביוני 2010 – 12:59תגובה אחת

השמנת יתר פתולוגית obesityהיצע המזון העשיר בקלוריות שכה מאפיין את העידן המודרני הוביל להתלקחות כמעט מגפתית של השמנת יתר בישראל ובעולם. קראו על התופעה, מאפייניה, גורמיה והטיפול בה.

השמנת יתר פתולוגית (Obesity) היא מצב בו משקל הגוף של האדם הוא הרבה מעבר למשקל הרצוי והממוצע.

בעידן השפע המודרני סובלים מהשמנת יתר פתולוגית אנשים רבים, החל מגברים בגלאים שונים, דרך נשים וכלה בילדים צעירים ביותר.

השמנת יתר פתולוגית מוגדרת ביחס לגורמים שונים, כמו משקל גוף הגבוה ביותר מ-45 אחוזים מהמופיע בטבלת המשקל הרצוי ומסת רקמות שומניות העולה על 35 אחוזים מהנורמה הקיימת.

בנוסף למשקל ולמסת השומן, נמדדת השמנת היתר ביחס לגורמים אחרים, כדוגמת גיל, מין, היקף המותניים ומוצא אתני.

השמנת יתר פתולוגית – המחלה של העידן המודרני

השמנת היתר הפתולוגית מוגדרת היום כמחלה והיא נחשבת לאחת מהבעיות הרפואיות האופייניות למאה ה-21.

מספרם של הסובלים מהשמנת יתר בעולם המערבי, ובייחוד בארצות הברית ובישראל, גדל מאוד בעשור האחרון בשל ההיצע האינסופי של מזון הקיים בשוק.

בישראל סובלים מהתופעה יותר משלושה אחוזים מהאוכלוסיה. השמנת היתר פוגעת כמעט בכל קבוצות האוכלוסיה, ללא כל קשר למצב סוציו-אקונומי של הסובלים ממנה.

המחלה מתפתחת בעיקר בשל ניהול אורח חיים לא תקין, הכולל היעדר הקפדה על תזונה נכונה והיעדר פעילות גופנית.

במרבית המקרים נגרמת השמנת היתר הפתולוגית באופן ישיר כתוצאה מצריכה לא מבוקרת של מזון עתיר בסוכר ובשומנים ולעיתים היא נגרמת גם כתוצאה מסיבות תורשתיות, הפרעות הורמונליות או לאחר הריונות.

בנוסף לכך, מלווה השמנת היתר בקשיים פסיכולוגיים שונים, כדוגמת היעדר ביטחון עצמי, חרדות ובדידות.

סיכונים שעשויים להתעורר עקב ההשמנה

מעבר לסרבול ולבעיה האסתטית המתלווה אליה, גורמת השמנת יתר להתפתחות מחלות שונות ובעיות בריאות, כדוגמת סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב.

במחקרים שונים נמצא גם כי השמנת היתר גורמת לקיצור תוחלת החיים ובנסיבות מסוימות היא אף עלולה להוביל למוות.

הצטברות כמויות של שומן בגוף גורמת לעודף משמעותי של כולסטרול רע, להתעבות העורקים ולהכבדה משמעותית על פעילותו הסדירה של הלב.

בנוסף לכך, נמצא כי נשים הסובלות מהשמנת יתר נמצאות בקבוצת סיכון ללקות במחלת סרטן השד.

מניעה והתמודדות

ההתמודדות עם השמנת יתר פתולוגית איננה פשוטה. מסיבה זו, חשוב ביותר לשמור על תזונה נכונה ועל אורח חיים נכון כבר בגיל הילדות, כדי למנוע מראש את התפתחותה.

  • דיאטה – תהליך הדיאטה במקרים של השמנת יתר הוא קשה ביותר ודורש מאמץ לא קטן, כוח רצון ומשמעת עצמית. דיאטה במקרים של השמנת יתר היא דיאטה בריאה, המבוססת על הפחתה של כמויות המזון וגם אימוץ של תפריט הכולל מזונות דלי שומן ובריאים יותר.
  • פעילות גופנית – באמצעות הפעילות הגופנית ניתן לשרוף את הקלוריות שהצטברו בגוף ולבנות את השרירים. סוג הפעילות הגופנית צריך להיות מתואם למצב הבריאותי של המתעמל, ועליה להיעשות באופן הדרגתי.
  • ניתוחים – היום ישנם ניתוחים שונים המיועדים לטיפול בהשמנת יתר פתולוגית במקרים בהם הדיאטה איננה עוזרת. ניתוחי קיצור קיבה כוללים הליכים שונים הגורמים להקטנת נפח הקיבה: שימוש במעקף קיבה, שימוש בשרוול בקיבה וגם מעקף תריסריון.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.