דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » דיאטה ותזונה, מחלות ותסמונות, רפואה

מחלת הצליאק (כרסת) – תסמינים וטיפול

פורסם על ידי eitan ב 21 ביוני 2010 – 14:50אין תגובות

מחלת הצליאק כרסתצליאק היא מחלה אוטואימונית של המעי הדק, אשר גורמת לסדרה של בעיות עיכול. המחלה עלולה להתפרץ בכל גיל וטיפול בה כולל מעבר לתפריט תזונתי נטול גלוטן.

המחלה כרסת, הידועה בשמה הלועזי צליאק, היא מחלה אוטואימונית (של חיסון עצמי) במעי הדק, הנגרמת כתוצאה מרגישות לגלידאין (חלבון המורכב עם סוכר) המצוי בגלוטן.

צליאק היא אחת מסדרה של מחלות מערכת העיכול, ותסמיניה מאפיינים מחלות מסוג זה.

בעת המחלה מזהים תאי המערכת החיסונית את חלבון הגלידאין כפולש, ומאחר והוא נספג במצב נורמלי בתאי הדופן הפנימית של המעי הדק, ההתקפה עליו פוגעת בסיסים (בליטות זעירות) וברירית המהווים את הדופן העוטף את פנים המעי.

וכתוצאה מכך מרקמו של פנים המעי משתנה ונפגמת ספיגת הרכיבים התזונתיים הדרושים לגוף כמו חלבונים, ויטמינים ומינרלים, המורחקים מהגוף ישירות בצואה.

מחלה של הבטן

מקור שמה הלועזי של המחלה במילה היוונית קוליאקוס, "של הבטן" מבחינה מילולית. המונח העברי תואם למשמעות זו וכן למשמעותו ההיסטורית, שכן עד למאה העשרים אובחנה המחלה בקרב ילדים בעיקר על סמך נפיחות בבטן ולכן זכתה להתייחסות בטנית בשמה.

ילדים קטנים היו בעלי משקל נמוך מהרגיל ובעלי תופעות עיכול יוצאות דופן – הצואה היתה מרובה, שומנית ובעלת צבע וריח שונה מן הרגיל.

כמו כן, מבחינה התנהגותית ילדים אלו דווחו כבעלי נטייה לעצבנות ולדיכאון.

תסמיני מחלת הצליאק בקרב ילדים ומבוגרים

כיום התסמין שנהוג היה להיות מקושר למחלה, בטן נפוחה, הוא נדיר בקרב החולים, ואולם עדיין מתקיימות בעיות בריאות רבות כפי שאובחנו במהלך המאה האחרונה בקרב ילדים – הפרעות עיכול, כאבי בטן, שלשולים, גפיים רזות או שרירים מדולדלים, אובדן משקל, הקאות ועייפות כרונית.

בקרב מבוגרים התסמינים משתנים ואינם קבועים (למעשה מבוגרים רבים אינם מודעים לקיום המחלה עד לאבחון בגיל מאוחר), אך בין אלה המופיעים בדרך כלל נמנים הפרעות בעיכול כמו שלשול או עצירות, כאבי בטן, בעיות פוריות כהפסקת הווסת בקרב נשים בוגרות, אנמיה, בעיות עצבים, דיכאון, כאבי מפרקים והתכווצויות שרירים, דלקות עור, אובדן משקל וצבע צואה אפרפר.

עד היום מבוצעים מחקרים רבים לאבחון הגורמים הספציפיים להתפתחות המחלה, אך טרם נמצאו גורמים מובחנים.

באוכלוסייה הרחבה הסיכוי לחלות עומד על כאחוז אחד בלבד, אולם בתוך משפחה בה פרט אחד לפחות חולה ישנו סיכוי של 5 -15% לקיום המחלה בקרב קרובים מדרגה ראשונה וסיכוי של עד 5% בקרב אלו מדרגה שנייה.

הגורמים הנוספים המתקשרים לצליאק הינם נפשיים ופרטניים וכוללים הצטברות של מתחים, חרדה, דיכאון ולחצים נפשיים ולעיתים טראומות כניתוח, פגיעה גופנית או לידה.

המחלה עשויה להתפרץ בכל גיל והיא שכיחה בקרב אנשים ממוצא אירופאי ובקרב אלו הסובלים ממגוון מחלות אוטואימוניות אחרות.

איך מאבחנים בצליאק?

הבדיקה השכיחה לאבחון המחלה היא ביופסיה. בהליך אנדוסקופי בודקים דגימה מרקמת המעי כדי לבדוק אפשרות לנזק בסיסים, צלקות וניוון.

מאחר וחולים נושאים בדמם רמות גבוהות של נוגדנים שונים שמספרם גדל באופן לא תקין בעקבות המתקפה על הגלוטן, ניתן באמצעות בדיקת דם לגלות את הגידול, אך הביופסיה משמשת להכרעה סופית לגבי האם מדובר בצליאק או במחלה אחרת.

ישנם מקרים נדירים בקרב חולים המפתחים תופעות אחרות ולכן הביופסיה מתקשה לזהות את הבעיה.

ישנם מקרים בהם בדיקות דם לא יסייעו משום שלא נמצאים הנוגדנים, אך גם קיום הנוגדנים לא מצביע בהכרח על קיום צליאק ולכן הכרחית הביופסיה כהשלמה לאבחון.

מאחר והטיפול היחידי במחלה הוא מעבר לתפריט נטול גלוטן, עצם השינוי התזונתי הוא כלי אבחוני כשלעצמו.

הטיפול במחלה – מזון ללא גלוטן

ישנם מחקרים הטוענים כי לא רק הגלידאין אלא גם הגלוטנין בגלוטן מזיק לחולי הצליאק.

תהא הפסיקה בעניין אשר תהא, הבעיה היא בגלוטן המצוי בדגני החיטה, השעורה והשיפון בעיקר, כאשר ישנה מחלוקת אם גם בשיבולת שועל, ומכל אלה יש להמנע באופן מוחלט כדי לטפל במחלה.

המנעות ממצרכים כגון לחמים, דברי מאפה, פסטות ועוגות הינה הטיפול היחידי במחלה, שאיננה ניתנת לריפוי כי אם רק להתמודדות והפחתת תופעות הלוואי וחומרתה.

הקפדה על דיאטה נטולת גלוטן מובילה לשיפור תוך מספר שבועות, בצעירים עד כמה חודשים ובקרב קשישים עד שנים ספורות.

במקרים שבהם הגרעון התזונתי כה חמור, יש ליטול תרופות ייעודיות ולעיתים תוספי מזון בהמלצת ובהשגחת רופא.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.