דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » אסתטיקה, טיפולים, יופי וטיפוח, מחלות ותסמונות

מחלת הרוזציאה – מה עושים לגבי הסמקה תמידית?

פורסם על ידי eitan ב 30 ביוני 2010 – 10:41אין תגובות

רוזציאה היא מחלת עור המתבטאת באדמומיות וגבשושיות בפנים. המחלה תוקפת בעלי עור בהיר ונקראת "קללת הקלטים" בשל התפוצה הרחבה שלה באי הבריטי. גם בארץ קיימים לא מעט אנשים הסובלים מן המחלה.

רוזציאה (Rosacea) היא מחלת עור שכיחה ביותר המופיעה בעיקר באזור הפנים אצל אנשים בעלי עור לבן.

לעיתים נראית הרוזציאה כסבוראה או אפילו כאקנה. לרוב פורצת הרוזציאה לאחר גיל 30, כאשר שכיחותה בקרב נשים גבוהה פי שלוש ביחס לשכיחותה בקרב גברים.

בשלביה הראשונים גורמת הרוזיציאה לאדמומיות באזורי הלחיים, המצח והסנטר, כאשר בהמשך לרוב מתפתחים באזורים אלה פצעונים קטנים הנראים כפצעי אקנה וגם נימי דם מורחבים, כפי שרואים במקרי סבוריאה.

מה גורם לרוזציאה?

מחלת עור רוזציאה rosaceaהרוזציאה מושפעת מגורמים תורשתיים וסביבתיים כאחד. מזג אוויר חם, מוצרי קוסמטיקה מסיימים, תרופות, בעיות בריאות נפשיות, מאמץ גופני, מחלות שונות, מוצרי מזון כדוגמת גבינה או שוקולד, פירות וירקות מסוגים מסוימים ואוכל חריף עשויים להוביל לרוזציאה, על כן חשוב להקפיד על תזונה נכונה ומתאימה.

גם צריכה מוגזמת של אלכוהול, בשר משומר, מזג אוויר קר, לחות, מוצרי חלב ומשקאות חמים הם אחדים מהגורמים העלולים להוביל להתפרצותה של הרוזציאה ומאוחר יותר להחמרתה.

תסמיני המחלה

בשלביה ההתחלתיים של מחלת הרוזציאה מופיעה אדמומיות באזורים מסוימים ונעלמת, אך בהמשך הופכת האדמומיות באזורי הלחיים, המצח והסנטר לקבועה, בדומה למתרחש במקרי מחלות עור כרוניות נוספות.

במקרים של רוזציאה לרוב מורחבים גם נימי הדם באזור הלחיים והסנטר. בנוסף לכך, באזורים אלה מתפתחים גם פצעונים קטנים ואדומים, המזכירים מאוד פצעי אקנה, אך אצל אנשים הסובלים מרוזציאה לא מופיעים הקומדונים, הגורמים להתפרצות הפצעונים במקרה של אקנה.

פצעונים אלה גם אינם מופיעים באזור הצוואר, החזה או הגב. סימפטומים נוספים האופייניים לרוזציאה הם יובש, מתיחות וצריבה בעור, גירוי בעפעפי העיניים, הפרשות ואודם של הלחמית, עיבוי העור באזור האף בייחוד בקרב גברים, ולעיתים נדירות גם התפשטות של הסימנים לאזור האוזניים והחזה.

שיטות טיפול

ישנן מגוון שיטות לטיפול ברוזציאה, כאשר את שיטת הטיפול יש להתאים הן לחומרת הנגעים והן לסיבה של התפרצות המחלה.

כשלב ראשון בטיפול במחלה, חשוב ביותר לנסות להבין מה גרם להתפרצותה ולהימנע ככל הניתן מחשיפה לגורם זה.

  • טיפול באמצעות משחות – ישנן משחות שונות המכילות חומר פעיל, הקרוי "מטרונידרזול". מטרתן של המשחות היא לדכא את פעילותו של טפיל בשם "דמודקס" הגורם להתפרצות המחלה ומצוי בבלוטת החלב של הסובלים מהרוזציאה פי חמישה יותר מאשר בבלוטת החלב של אנשים שאינם סובלים מהמחלה.
  • טיפול באמצעות אנטיביוטיקהאנטיביוטיקה מסוג מינוצקילין, הפוגעת בחיידקים מסוג P, המצויים בבלוטות החלב בעור, מובילה להטבה משמעותית ברוזציאה. האנטיביוטיקה גורמת להפחתה באדמומיות ובדלקת העור. עם זאת, הטיפול באנטיביוטיקה צריך להיעשות בפיקוח רפואי ולהימשך כחודשיים.
  • טיפול באמצעות קרן לייזרטיפולים באמצעות קרן לייזר מביא לכיווץ כלי הדם המורחבים בעור ולהפחתה ניכרת באדמומיות.
  • טיפול פוטו דינמי חדשני –  בשיטת טיפול זו נעשה שילוב בין אור ובין חומרים פעילים. על העור באזורים הנגועים נמרח חומר הקרוי "ALA" (אמינו-לבוליניק-אסיד) –  חומר הקיים בגוף בריכוזים קטנים ביותר ורגיש לאור. הקרנת האור מאוחר יותר גורמת להיווצרות חמצן, וכתוצאה מכך להקטנת הבלוטות והצרת הנימים באזור הנגעים.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.