דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, מחלות ותסמונות

אלרגיה למה? מאיפה ולמה באה אלרגיה?

פורסם על ידי eitan ב 26 באפריל 2009 – 11:318 תגובות

אז מה אנחנו יודעים על אלרגיה (Allergy)? מדי יום, וניתן אף לטעון כי כל רגע, נתקלים אנו בחומרים העלולים לגרום לגופינו לחלות.

חומרים כאלה מכונים בלעז "פתוגנים" וכנגדם פועלת המערכת החיסונית שלנו (immune system). רק כך יכולים אנו להיוותר בריאים רוב הזמן.

אצל כ 20% מבני האדם מערכת החיסון, מסיבה לא ברורה אשר נוטה לעבור מדור לדור בהורשה גנטית, "טועה" לעיתים (תכופות וחזקות יותר לפי חומרת התופעה האישית) ומזהה חומרים טבעיים הנמצאים בסביבה באופן אשר בשגרה, ואשר אינם נחשבים – בוודאי לא במינונים הקטנים בהם אנו נתקלים, למעוררי מחלות.

תגובה כזו של מערכת החיסון לחומרים אשר אינם פתוגניים נקראת אלרגיה, המילה אלרגיה גזורה מן השם הלועזי לתופעה- Allergy  ופירוש השם בעברית, הוא למעשה "רגשת".

תגובה אלרגית שכזו עשויה להביא לתופעות לא נעימות במקרים הקלים יותר ועד לתופעות מסכנות חיים ממש במקרים הקשים.

כמו כן אופייני שבמקרים הקלים קיימת אלרגיה לחומר מסוים אחד או ל"משפחת חומרים" בודדת ואילו אצל מי שסובל מאלרגיה חמורה מתעוררת תגובה אלרגית שכזו למספר חומרים (ואפילו מספר לא קטן) מקובל לכנות מצבים שכאלה בלשון רבים – אלרגיות, Allergies.

אין לבלבל אלרגיה (Allergy או רגשת) לרגישויות אחרות לחומרים אשר אינם נחשבים מעוררי מחלות שנובעות מסיבות אחרות ולא תגובה של מערכת החיסון. תופעות כגון אי סבילות של מערכת העיכול למאכלים מסוימים (למשל גלוטן או פול) בשל חוסר באנזים – Enzyme

גורמים אפשריים לאלרגיה

ישנו בסביבתינו מגוון רב ורחב של פתוגנים שעשויים לגרום, ואף גורמים לאנשים שונים, תגובות אלרגיות. הנה מספר דוגמאות לחומרים כאלה, שעשויים לעורר רגשת:

חומרים המפרישים חתולים, לא בהכרח תמיד שיער כמקובל לחשוב אלא לעיתים דווקא קשקשים, ריר או שתן.

קרדית האבק הביתית, אבקני פרחים (ולכן אלרגיה מסוג זה תתאפיין בהופעות בהתאם לעונה), עקיצות דבורים, חומרים כימיים מהם כאלה שניתן למצוא בתמרוקים קוסמטיים.

אלרגיות רבות הן רגישויות למאכלים כגון בוטנים, תותים, חלב ומוצריו, ביצים ועוד.

התסמינים (סימפטומים)

התופעות האלרגניות (Allergenic) האפשריות הן רבות: נזלת ועיטושים או פריחות על העור במקרים הקלים ועד ירידה בלחץ הדם כתוצאה מהרחבת כלי דם (עד כדי אובדן הכרה) או קושי בנשימה עד כדי חנק במקרים הקשים.

אבחנה

אבחון תופעת הרגשת (אלרגיה – Allergy) יכולה להתחיל רק לאחר שמתעורר חשד שה"מחלה" התוקפת לעיתים היא בעצם אלרגיה.

האבחון יעשה על ידי חשיפת הגוף באופן מבוקר לחומרים אפשריים שונים (המוכרים כאלרגניים), על ידי החדרה של מינונים נמוכים ביותר אל תחת העור) וצפייה בתגובת העור.

דרך אחרת היא בבדיקת דם בה נמדדת תגובת מערכת החיסון לחומרים שונים.

הטיפול באלרגיה

לאחר שזוהה החומר או החומרים המעוררים את התגובה האלרגית (Allergenic) הטיפול הפשוט ביותר הינו הימנעות ממגע איתו.

"טיפול" שכזה עשוי להיות בעיתי כאשר קשה למנוע לחלוטין מגע וכן כאשר הסיכון במקרה שבכל זאת מתעוררת האלרגיה קיים חשש לתופעות קשות עד למסכנות חיים.

טיפול תרופתי אפשרי נחלק לכזה הפועל כנגד התעוררות התופעה על ידי מניפולציה של מערכת החיסון ולכאלה המדכאות את התופעות.

ניתן במקרים מסוימים לנסות ולהביא לריפוי ממש מן האלרגיה על ידי חיסון כנגדה. הטיפול מבוצע על ידי רופאים המתמחים באלרגיה.

בטיפול זה, המכונה אימונותרפיה, מוחדרים באופן מבוקר, במינונים גדלים והולכים, לגופו של הסובל מאלרגיה תמצית מן החומר אליו הוא רגיש.

זהו תהליך איטי הפרוש לאורך זמן. כמו כן יש לקחת בחשבון כי יש סיכון שתתעורר תגובה אלרגנית לחיסון במינון הגבוהה יתר על המידה. תהליך זה אמור להביא בסופו של דבר לשינוי במערכת החיסון כך ש"תתרגל" ולא תגיב עוד בצורה אלרגנית לחומר.

8 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.