דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, הריון ולידה, תרופות

פוסטינור – גלולת היום שאחרי

פורסם על ידי eitan ב 4 ביולי 2010 – 15:32אין תגובות

מהי הפוסטינור, אותה גלולת פלא שיכולה להושיע אותנו מפני הריון בלתי רצוי גם בדיעבד? איך היא פועלת ובאלו מקרים היא יעילה? לפניכם מידע מלא על גלולת היום שאחרי.

פוסטינור, המוכרת לכולנו כגלולת "היום שאחרי", היא גלולה למניעת הריון לאחר קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה.

גלולת הפוסטינור נחשבת לפטנט עולמי המפחית את הסיכוי להריון לאחר מגע מיני לא מוגן לאחוז אחד בלבד.

מסיבה זו, נחשבת הגלולה לטיפול אפקטיבי ובטוח למניעת הריון לא רצוי במצבים שונים: לאחר קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה, כאשר אמצעי המניעה היה פגום או לא הספיק וגם במקרים של אונס.

איך משתמשים בגלולת היום שאחרי?

השימוש בגלולת פוסטינור הוא פשוט ויעיל מאוד ומאפשר למנוע הריון כבר בשלב הראשוני ביותר שלו, ללא צורך בהתערבות פולשנית או הפסקת הריון בשלבים מתקדמים יותר.

גלולת הפוסטינור מכילה הורמון פרוגסטרון (Levonorgestrel) סינטטי בכמות של 1.5mg. הורמון זה מצוי גם בגלולות שונות למניעת הריון, הנלקחות מדי יום במינון נמוך יותר.

פוסטינור - גלולת היום שאחרילמעשה, הפוסטינור מחליפה שתי גלולות אותן נהוג היה לקחת בעבר במרווח של 12 שעות בין האחת לשנייה.

איחוד שתי הגלולות בגלולה אחת הוא חידוש משמעותי, ההופך את התהליך לפשוט הרבה יותר ומונע מצבים בהם עלולה האישה לשכוח לקחת את הגלולה השנייה.

כך גם עולים באופן ניכר אחוזי ההצלחה של מניעת ההריון.

פוסטינור – הוראות שימוש

את הפוסטינור ניתן לקנות בבתי המרקחת בתור תרופה ללא מרשם רופא. לפי הוראות האיגוד הישראלי למיילדות ולגניקולוגיה, את גלולת הפוסטינור ניתן לקחת בסמוך לקיום יחסי המין ובמשך כחמישה ימים לאחר מכן.

עם זאת, פעולתה של הפוסטינור יעילה יותר ככל שהיא נלקחת בסמוך לקיום יחסי המין.

השפעת הפוסטינור על מערכת הרבייה

נטילת פוסטינור לפני הביוץ מונעת את שחרור הביצית מהשחלה ואת תהליך הביוץ.

נטילת פוסטינור לאחר הביוץ מונעת את התפתחות הגופיף הצהוב. הגופיף הצהוב הוא הזקיק הנוצר בשחלה לאחר מועד הביוץ, המייצר ומפריש את הורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון.

נטילת גלולת פוסטינור לאחר התפתחותו של הגופיף הצהוב מונעת את השרשת הביצית המופרית ברחם.

למעשה, בכל אחד משלבים אלה מונעת גלולת הפוסטינור את התפתחות ההריון עוד לפני שהוא נוצר.

מתי הפוסטינור איננה יעילה?

ישנם מספר מקרים בהם גלולת הפוסטינור איננה מועילה: הקאה בסמוך לנטילת הפוסטינור או במהלך שלוש שעות לאחר נטילתה, קיום יחסי מין לא מוגנים בסמוך לנטילת הגלולה או כאשר היא ניטלת במקביל לתרופות אחרות הפוגעות ביעילותה, כדוגמת תרופות למחלת אפילפסיה.

תופעות לוואי של הגלולה

כמו לכל תרופה אחרת, גם לפוסטינור ישנן תופעות לוואי שונות. כאבי בטן, בחילות, שלשול, רגישות בשדיים, מיגרנה, שינויים במחזור ועייפות הם תופעות הלוואי העלולות להופיע כתוצאה מנטילת התרופה.

לעיתים, מספר ימים לאחר נטילתה עלול להופיע גם דימום כתוצאה מנשירת רירית הרחם.

עם זאת, השימוש בפוסטינור הוא בטוח למדי והיא איננה פוגעת בפוריות או בריאות האשה.

טיפול חד פעמי ולא גלולה למניעת הריון

הפוסטינור איננה גלולה למניעת הריון או תחליף לאמצעי מניעה יעילים אחרים והיא מיועדת לשימוש רק במצבי חירום.

הפוסטינור מכילה, כאמור, מינון גבוה יחסית של פרוגסטרון ונטילה קבועה שלה עלולה לגרום לחשיפה מוגברת לרמות גבוהות של הורמונים ולתופעות לוואי שונות ובלתי רצויות, כדוגמת הפרעות קשות במחזור החודשי.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.