דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, רפואה

בלוטת התריס – כשהבלוטה יוצאת משליטה

פורסם על ידי eitan ב 12 ביולי 2010 – 15:35אין תגובות

בלוטת התריס משחררת הורמונים המשפיעים על גדילתנו ובריאותנו. בלוטה שאיננה פעילה דיו עשויה לגרום לדיכאון, בעיות זיכרון, נשירת שיער ואחרים, בעוד שבלוטה שפעילה יתר על המידה תוביל להזעה מוגברת וירידה במשקל.

בלוטת התריס, הקרויה גם "בלוטת המגן" או התירואיד, היא בלוטה גדולה יחסית הנמצאת בחלקו הקדמי של הצוואר מתחת לפיקת הגרון.

הבלוטה מחולקת לשתי אונות הנמצאות משני צדי קנה הנשימה. בלוטת התריס מייצרת שני הורמונים עיקריים: טירוקסין (Thyroxine – T4)  וטריודותירונין (Triodothyronine – T3).

הורמונים אלה מופרשים אל מחזור הדם במטרה לווסת חילוף חומרים בגוף ולפקח על תהליכי הגדילה והם משפיעים על קצב הלב, על טמפרטורת הגוף ועל הפיכת המזון לאנרגיה.

על הפרשת הורמוני T4 ו- T3 מבלוטת התריס מפקחת בלוטת יותרת המוח, המפרישה את ההורמון TSH. הורמון זה מעודד את הבלוטה לפעולה.

כאשר כמות הורמונים אלה עולה על הנדרש, יורדת רמת ה- TSH המופרשת מבלוטת יותרת המוח, ולהיפך.

תת פעילות של בלוטת התריס

בלוטת התריסתת פעילות של בלוטת התריס, המכונה בלשון הרפואית "היפותירואידיזים", היא מצב בו כמות ההורמונים המופרשים מהבלוטה היא נמוכה מהדרוש לצורך מטבוליזם.

הסיבות להתפתחות תת פעילות של בלוטת התריס אינן ברורות דיין. עם זאת, ברבים מהמקרים ירידה בפעולתה של הבלוטה היא תוצר של מחלה אוטואימונית הקרויה "שימוטו".

במקרה זה, מערכת החיסון מזהה את הבלוטה בטעות כגורם זר בגוף ותוקפת אותה. במצב של תת פעילות של בלוטת התריס מעידה רמת ה- TSH הגבוהה בדם על כשל בהפרשת ההורמונים מהבלוטה.

הסימפטומים המתלווים לתת פעילות הם, בין השאר, יובש בעור, עצירות, עייפות, נשירת שיער, השמנה, העדר חשק מיני, בעיות בזיכרון, דיכאון ותסמינים רבים נוספים.

הטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס כולל נטילה קבועה של תחליף סינטטי של הורמון הטירוקסין, הקרוי "אלטרוקסין".

פעילות יתר של בלוטת התריס

פעילות יתר של בלוטת התריס מכונה בלשון הרפואית בשם "היפרתירואידיזים". במקרה זה פועלת בלוטת התריס מעבר לנדרש ומפרישה כמויות גדולות של הורמוני T4 ו- T3 לדם.

כתוצאה מכך, גובר קצב חילוף החומרים בגוף, צריכת החמצן עולה וגם הדרישה למזון.

פעילות היתר עלולה להתפתח כתוצאה מסיבות שונות: מחלות כמו מחלת "גרייבס" (Graves) הגורמת להגדלה של הבלוטה, שיבוש של האיזון הכימי בגוף, דלקת הנגרמת כתוצאה מהרס תאים וסיבות נוספות.

הסימפטומים המתלווים למצב של פעילות יתר של הבלוטה הם טמפרטורת גוף גבוהה מהרגיל, דופק מואץ, חוסר סבילות לחום, הזעה מוגברת, שלשולים, עצבנות, ירידה במשקל, חוסר שינה והפרעות בקצב הלב.

במקרים של פעילות יתר של בלוטת התריס לרוב כולל הטיפול נטילה של תרופה המעכבת את הייצור המוגבר של ההורמונים ושומרת על בריאות הגוף.

דלקת בבלוטת התריס

ממש בדומה לדלקות המתפתחות באזורים אחרים בגוף, נגרמת הדלקת בבלוטת התריס כתוצאה מפגיעתם של גורמים מזהמים מסוגים שונים, ביניהם וירוסים, חיידקים או זיהום פטרייתי.

ישנם סוגים שונים של דלקות בבלוטת התריס: דלקת חלשה המתרחשת לעיתים לאחר לידה של תינוק וחולפת לאחר כמה חודשים, דלקת בלוטה חריפה האופיינית לילדים וכוללת סימפטומים נוספים, כדוגמת חום וכאבים באזור הבלוטה ודלקת תת חריפה הנגרמת כתוצאה מוירוס, מתחילה כפעילות יתר של הבלוטה ומסתיימת בתת פעילות.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.