דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, בריאות האישה, מחלות ותסמונות, רפואה

סרטן השד – אבחון, טיפול ומניעה מוקדמת

פורסם על ידי eitan ב 19 ביולי 2010 – 10:19תגובה אחת

אחת מתשע נשים בעולם המערבי עשויה ללקות בסרטן שד. מדובר במחלה מסוכנת, העשויה לשלוח גרורות אל איזורים נוספים בגוף. קראו על הבדיקות, תדירותן והטיפול במחלה – בכתבה.

מחלת סרטן השד היא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב נשים בגילאים שונים.

במהלך השנים הפך סרטן השד לשכיח ביותר בעולם המערבי, כאשר קיימת מגמת עלייה במספר המקרים החדשים המאובחנים כל שנה.

בישראל צפויה אחת מכל תשע נשים ללקות במחלת סרטן השד בשלב כלשהו בחייה. קבוצת הסיכון של מחלת סרטן השד כוללת נשים נשאיות של גן מחלה זו ונשים מעל גיל חמישים.

עם זאת, בעשור האחרון עלה מספרן של החולות בסרטן השד גם בקרב נשים צעירות יותר שאינן שייכות לקבוצות הסיכון.

בניגוד למחלות קטלניות כמו סרטן המעי הגס, כאשר אבחון המחלה נעשה בשלבים מוקדמים אחוזי ההחלמה ממנה הם גבוהים ביותר.

בשל כך, באגודה למלחמה בסרטן ובקופות החולים מדגישים כי חשוב ביותר שנשים מעל גיל 35 או נשים הנמצאות בקבוצת סיכון תלכנה להיבדק אחת לחצי שנה אצל כירורג שד.

מבנה השד

השד הנשי מורכב משלושה רבדים עיקריים: העור, הרקמה התת-עורית ורקמת שד. רקמת השד מורכבת מאונות חלב (Lobes) ומצינורות המתכנסים אל הפטמה.

כל אונה מכילה נאדיות (Alveoli) המייצרות את החלב בזמן הריון ולאחריו. הפטמה מורכבת מבלוטות זיעה וחלב וגם מקצות עצבי תחושה רבים.

השד ממוקם על שרירי בית החזה ומחובר למערכת הלימפטית בעיקר בבית השחי.

התפרצות המחלה

סרטן השדסרטן השד השכיח ביותר מקורו בצינוריות החלב (Ductal Carcinoma), משם הוא עלול להסתנן אל הרקמות שבסמוך לצינוריות ולפלוש גם אל תחנות של קשריות הלימפה באזור בית השחי או בשקע המצוי מעל עצם הבריח.

תאי הסרטן עלולים גם לחדור לכלי דם קטנים המצויים בשד, לנדוד עם זרם הדם אל איברים מרוחקים ולהרוס את בריאות הריאות, העצמות, הכבד והמוח.

מרבית הגידולים הממאירים בשד מתפתחים ברבע העליון החיצוני של השד, כאשר לרוב ניתן לאבחן אותם בבדיקה ידנית רק לאחר שהגיעו לקוטר של סנטימטר אחד.

עם זאת, לגוש בגודל זה נדרשות לרוב כמה שנים כדי להתפתח ולעיתים בשלב זה הוא יכול כבר לפזר גרורות לקשריות הלימפה או לאיברים מרוחקים.

אבחון סרטן השד

אבחון מוקדם של סרטן השד הוא חיוני ביותר לטיפול יעיל, כאשר שיטות האבחון כוללות: בדיקה עצמית של השדיים, בדיקה קלינית אצל כירורג שד ובעת הצורך גם ממוגרפיה, אולטרסאונד ונטילת ביופסיה.

  • בדיקה עצמית – כל אישה צריכה לבצע בדיקה עצמית של השדיים אחת לחודש לאחר המחזור. עליה להרים את ידיה ולהתבונן בשדיים מול המראה ולבחון אם חלו שינויים במראה השדיים. בנוסף לכך, צריכה האישה לבצע בדיקה ידנית באמצעות מישוש השדיים ולחיצה על הפטמות. הפרשה מהפטמה, שינוי בגודל השד או בצורתו, משיכה של העור ושינוי בצבע הם כמה מהסימנים הצריכים לעורר חשד אצל האישה.
  • בדיקה אצל כירורג שד – אחת לחצי שנה צריכה כל אישה מעל גיל 35 לעבור בדיקה ידנית אצל כירורג שד. במקרה בו מתעורר חשד אצל הרופא או כאשר האישה נמצאת בקבוצת סיכון, לרוב היא תופנה לבדיקות המשך בהתאם לצורך ממוגרפיה, אולטרסאונד ובדיקות נוספות.

כאשר חלילה מתגלה סרטן ממאיר בשד, לרוב הוא יוסר באמצעות ניתוח ולאחריו תצטרך האישה לעבור סדרה של טיפולים להכחדה של התאים הסרטניים באמצעות כימותרפיה או הקרנות.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.