דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, מחלות ותסמונות

לקויות למידה – על ליקויי למידה התמודדות וטיפול

פורסם על ידי eitan ב 26 באפריל 2009 – 13:01אין תגובות

מהן למעשה לקויות למידה, כיצד מזהים ואיך מטפלים? לקויות למידה הינן שם כולל למקבץ של הפרעות הקשורות ליכולת ללמוד או להתאים למסגרת לימודית קונבנציונאלית.

במרבית המקרים, לקות למידה מאובחנת על פי הישגים נמוכים מהממוצע (בהתאם לגיל), באחד מהתחומים – קריאה, הבעה בכתב, או חשבון.

לקויות אלה ניכרות בחייו של אדם לא רק בתהליכי הלימוד שלו, אלא שהן מציצות ועולות, ומהוות מטרד במגוון תחומי חיים – בהתבטאות, בקריאה ובכתיבה, ובחישובים בסיסיים.

מבין תלמידי בית ספר יסודי, כמות ליקויי הלמידה המטופלים היא כעשרים אחוז, אולם ההערכות הן כי כמות כפולה מזו סובלת מליקויי למידה שאינם מאובחנים, ויש אף בעלי מקצוע ואנשי חינוך שטוענים כי לכל תלמיד לקות למידה ברמה כזו או אחרת.

תחומים והתבטאויות נפוצות של ליקויי למידה

להלן פירוט סוגי ליקויי למידה נפוצים:

ליקויי למידה בתחום הקוגניטיבי – במשפחת ליקויי למידה אלו נמצא ליקויים כגון ליקויי קשב, ליקויי ריכוז, ליקויים בתחום השפה והשיום (כינוי אובייקטים בשמם), ליקויים בהתמצאות, בזיכרון, ליקויים באירגון לקראת למידה, ארגון חלל, ארגון זמן, או ליקויים בגמישות המחשבתית המאפשרת לימוד של נושאים חדשים.

בין ליקויי הלמידה הקוגניטיביים הנפוצים – דיסלקציה (ליקויים בקריאה), דיסגרפיה (ליקויים בכתיבה), דיסקלקוליה (ליקויים בחישוב)

ליקויי למידה בתחום ההתנהגותי – כאן ניראה ליקויי למידה שבאים לידי ביטוי בצורה של קשיים בהתנהגות, חוסר מנוחה או חוסר סבלנות, אי שקט, זריזות וחוסר מיקוד או איטיות וחוסר מרץ, ועוד.

בין ליקויי הלמידה ההתנהגותיים הנפוצים נמצא ADD, ADHD, תסמונת אספרגר, הפרעות קשב וכדומה.

אבחון לקות למידה והטיפול בה

עדיין לא ברור, מדוע חלקינו לוקים בלקויות למידה וחלקינו האחר לא, או כיצד ניתן לנבא לקויות למידה ואולי אף למנוע אותן.

עם זאת, נוכל לומר בוודאות כי התופעה נפוצה וישנן כיום דרכים רבות מספור, להתמודד ולאפשר כלים חלופיים למי שמתקשה בלמידה בדרך השגרתית.

אבחון של לקות למידה נעשה בדרך כלל על ידי מבחן שנערך על ידי פסיכולוג התפתחותי או מאבחן דידקטי, אנשי מקצוע המיומנים בזיהוי לקויות למידה.

במבחן נבדקים לא רק הידע הכללי של הנבחן אלא גם הכולת שלו להתמודד עם חומרים חדשים, יכולת הארגון שלו, הקשב והריכוז, ועוד.

בסופו של מבחן כזה לאיבחון לקויות למידה, הבוחן אמור לקבל תמונה ברורה בנוגע ליכולות הנבחן להתמודד עם יכולות לימודיות וחומרים לימודיים באופנים שונים ועל מכלול ההתנהגויות הדרושות לנבחן על מנת ללמוד באופן מניח את הדעת, והבוחן במרבית המקרים מסוגל לנתח את יכולותיו השונות של הנבחן ולהבחין באילו מיומנויות ניתן להציע סיוע.

הטיפול בלקות למידה הינו מגוון, וכיום ניתן למצוא מסגרות רבות המציעות סיוע בהתמודדות עם לקות למידה.

ראשית, כדאי שנציין את התרופה המוכרת לטיפול בחלק מלקויות הלמידה, ובעיקר ב ADD וב- ADHD – הריטלין.

ריטלין הינה תרופה ממשפחת התרופות הפסיכותראפיות, והיא פועלת על מערכת העצבים המרכזית, ומאזנת הורמונאלית את הפעילות המוחית.

עוד, מקובל כיום לסייע לליקויי למידה באמצעות הוראה מתקנת – זוהי שיטת הוראה אחד על אחד, שבה מורה פרטי (לרוב בעל הכשרה בתחום ליקויי למידה) מסייע לתלמיד המתקשה למצוא שיטות ודרכים לשפר את יכולותיו הלימודיות.

כלומר, מורה ללמידה מתקנת אינו מלמד את התלמיד בהכרח חומרים תיאורטיים, אלא תפקידו העיקרי לסייע לתלמיד למצוא שיטות לימוד אפקטיביות, ולהתמודד עם הקשיים שלו באופן אינדיבידואלי ויעיל.

טיפולים בתחום הרפואה המשלימה לליקויי למידה

מרפאים משלימים רבים מציעים טיפולים שונים ללקויי למידה, החל מטיפולים אנרגטיים כגון הילינג, או אף דיקור, דרך טיפולים הומיאופתיים, פרחי באך, ותוספי תזונה, וכלה בתרפיות באמנות, ואף רכיבה טיפולית על סוסים.

קשה לומר אילו מן השיטות עובדות ואילו לא, מפני שבדיוק כמו במקרה של התרופות, בחלק מן המקרים עובדות שיטות הטיפול מצויין, ובחלק אחר לא.

נעיז ונאמר, שטיפולים בתחום הרפואה המשלימה קשה לדעת אם יסייעו או שלא, וכדאי להתנסות בהם ואז להחליט. מכיוון שמגוון הטיפולים הוא עצום ויש צורך לבחור במה להתנסות, מומלץ לבחור על פי הנטייה האישית והחיבור למטפל.

כיצד יכול הורה או אדם קרוב לסייע למי שסובל מליקויי למידה?

ניתן למצוא כיום ספרות רבה, באינטרנט ובספרות מודפסת, בנוגע לתרגילים מומלצים לסובלים מלקויות למידה.

מומלץ למי שבכוונתו לסייע לתהליך הלמידה של ליקוי למידה, ראשית, שלא להטיל ביקורת על לקוי הלמידה, לא לשדר אי הנה לתהליך או לחוסר ההצלחה, ולא לשדר אכזבה מהתוצאות.

גם אם לא תמיד קל להסתיר את הרגשות, מומלץ שלא להפחית את המוטיבציה של לקוי הלמידה על ידי מסרם מפחיתי ערך או כאלה שפוגעים בביטחון העצמי.

ניתן להיחשף וללמוד שיטות שונות לחיזוק הלקויות, ונתן להתאמן, להתנסות, ולמצוא מה נכון לכל תלמיד.

חשוב לומר, כי תמיכה, קבלה ואהבה, לעיתים משפיעים דראסטית על תוצאות הלימוד, וכי מומלץ בחום להשתדל לגלות תמיכה כלפי לקוי הלמידה המשתדל למצוא לעצמו דרך להתגבר על הקשיים שהוא חווה.

עוד בנושא: פסיכומטרי לליקויי למידה

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.