דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות

מחלת קרוהן – בעיה במערכת החיסון הפוגעת בדרכי העיכול

פורסם על ידי eitan ב 2 באוגוסט 2010 – 16:47אין תגובות

מחלת קרוהן היא מחלה בה המערכת החיסונית פונה כנגד הגוף ויוצרת בעיות בדרכי העיכול ובפרט במעי הדק. טיפול במחלה הוא הכרחי, שכן הזנחתה עלולה להוביל לחסימות במעי ודלקות חוזרות ונשנות.

מחלת קרוהן (Crohn's disease) קרויה על שמו של ד"ר קרוהן, גסטרואנטרולוג יהודי אמריקאי, שאבחן את קיומה לראשונה בשנות ה-50.

מחלת קרוהן היא אחת מני מספר מחלות אוטואימוניות ובעלת מרכיב גנטי, כאשר הסימפטום המובהק ביותר שלה הוא שלשול כרוני.

מחלת הקרוהן היא שכיחה ביותר בקרב יהודים ובייחוד בקרב אשכנזים. לפי ההערכות הקיימות, בישראל ישנם אלפי חולי קרוהן, כאשר בארצות הברית פוגעת המחלה בעשרה מתוך כל 100,000 תושבים.

גורמים וסימפטומים למחלה

מחלת קרוהןמחלת הקרוהן היא מחלה כרונית שאיננה ניתנת לריפוי. המחלה מתפרצת בהתקפים, כאשר בין התקף להתקף ישנן הפוגות.

הגורמים להתפרצות מחלת הקרוהן הם לרוב תורשתיים ואוטואימוניים – המחלה מתפרצת לאחר שמערכת החיסון בגוף תוקפת את מערכת העיכול, דבר אשר עשוי לסכן את בריאות החולה.

עם זאת, לעיתים מתפרצת המחלה גם כתוצאה מלחץ נפשי, בעיקר בקרב אנשים בגילאי 15 עד 25, כאשר מרבית החולים בארץ מגיעים לאבחון בפעם הראשונה במהלך השירות הצבאי שלהם.

הסימפטומים האופייניים למחלת הקרוהן, בדומה למספר מחלות מערכת העיכול, הם שלשול כרוני הנמשך במשך שבועות, כאבי בטן עזים, ירידה במשקל, חום גוף נמוך, אנמיה וחוסר תיאבון.

ניתן לאבחן את המחלה באמצעות צילום של המעי הדק, בדיקת CT או קולונוסקופיה וירטואלית במסגרתה ניתן גם ליטול דגימות מהמעי.

כאשר מתגלה המחלה בבדיקות אלה, לרוב נראים צינורות המעי צרים ומודלקים.

סיבוכים של מחלת הקרוהן

היעדר טיפול מתאים למחלת הקרוהן עלול לגרום להתפתחות "פיסטולה" – הידבקות של רקמות שונות זו לזו, כדוגמת קטעי המעי עם שלפוחית השתן או קטעי המעי עם החלק הפנימי של חלל הבטן. בעקבות הידבקויות אלה עלול להתפתח זיהום קשה.

סיבוך שכיח נוסף הוא חסימת מעיים בייחוד בקרב חולים שאינם מקפידים על תזונה נכונה או חולים הסובלים מהיצרויות בצינורות המעי כאשר המחלה פעילה.

במקרים נדירים עלולה המחלה להוביל גם להתפתחות גידול סרטן נדיר במערכת העיכול.

בנוסף לכך, מחלת קרוהן הפעילה לאורך זמן פוגעת באיכות החיים של החולים ובתפקודם, בעודה גורמת לתשישות ואף למוגבלות במהלך התפקוד היומיומי.

טיפול במחלה

הסיבות להתפרצות מחלת הקרוהן עדיין אינן ברורות דיין. מסיבה זו, לא ניתן עדיין למנוע את התפרצותה או לגרום להיעלמותה המוחלטת ולהחלמה מלאה ממנה.

עם זאת, התרופות הניתנות לחולים במחלה מסייעות מאוד והללו מהוות טיפולים המונעים פעמים רבות התפרצויות חוזרות שלה.

הטיפול במחלת הקרוהן מבוסס על מתן נוגדי דלקת כדוגמת "5ASA". את התרופה ניתן ליטול ככדורים, כחוקן או כנרות.

במקרים בהם כתוצאה מהמחלה מתפתח גם זיהום, ניתנות תרופות אנטיביוטיות בשילוב עם תרופות מרשם נוספות.

לעיתים ניתנות גם תרופות המכילות סטרואידים בכדורים או בחוקנים, אך שימוש בהן לאורך זמן איננו מומלץ ועלול לגרום לתופעות לוואי רבות, כדוגמת השמנה, אוסטיאופורוזיס או סכרת.

אזתיופרין היא תרופה נוספת הנחשבת כיעילה ביותר ומובילה לתקופות הפוגה ממושכות במחלה. בשעת התקף קשה ניתנת האזתיופרין ביחד עם סטרואידים.

בנוסף, קיימות הנחיות דיאטתיות מומלצות לטיפול בקרוהן. חולי קרוהן הסובלים מהיצרויות במעי צריכים להימנע מאכילת מזונות המכילים תאית וסיבים, שכן הללו עלולים לגרום להיווצרות פקעות במעי החוסמות את המעברים.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.