דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות הנפש, טיפולים

טיפול נפשי – סיבות, יעילות וסוגי טיפולים

פורסם על ידי eitan ב 17 באוגוסט 2010 – 16:34תגובה אחת

אנשים רבים סובלים ממצוקות נפשיות, קטנות כגדולות. לא משנה מה היקפן וכיצד הן משפיעות על חיינו – טיפול נפשי היא אופציה המאפשרת לרבים להגיע להשלמה עם עצמם ולשינוי דפוסי חשיבה ופעולה. קראו על טיפול נפשי, טיפול פסיכיאטרי וסוגי טיפול בכתבה.

מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים בכל שנה ממחלות והפרעות נפשיות קשות, המגיעות עד לחוסר יכולת להגיע לתפקוד נורמלי בחיי היום יום.

הללו נגרמים בשל מגוון סיבות, ביניהן ליקויי תפקוד קלים לכאורה המושרשים והופכים לדפוסים בעקבות משברים, זוגיות במשבר, טראומות והפרעות התנהגות רחבות.

בארה"ב קרוב ל-20 מיליוני אמריקאים בכל שנה סובלים מהמחלה הנפשית הנפוצה ביותר בעולם – דיכאון, כאשר בישראל למעלה משני מיליון אנשים רשומים לתרופות אנטי-דיכאוניות ומוותרים על ימי עבודה בגלל חוסר יכולת לתפקד.

התדרדרות זו פוגעת ללא ספק במשק, אך גרוע מכך באדם הפרטי שכלוא בתוך מעגל אימים סגור של היכנעות לפחדיו, הפרעותיו או מצוקותיו הנפשיות והפיזיות.

הפרעות נפשיות עלולות להיות טריוויאליות, כמו אלו הנוגעות לכולנו, אך עשויות להיות גם חריפות ממש ודורשות סיוע חיצוני מיידי.

מהם יתרונותיו של הטיפול הנפשי?

טיפול נפשיטיפול נפשי יכול לספק מפלט, תמיכה, נקודת מבט פרופורציונלית ומנה גדושה של אופטימיות.

סוגי טיפול נפשי הם מרובים וכוללים טיפול פסיכואנליטי, טיפול הוליסטי, טיפול במוזיקה, טיפול בבעלי חיים, היפנוזה, פסיכודרמה, טיפול באמנויות ואף מסגרת תמיכה קבוצתית.

על רקע דיכאון, טראומות או חוויות מתמשכות של התעללות וחוסר הגשמה האדם הנפגע שרוי במעגל סגור של שכנועים עצמיים וכאן מתבטא מקומו הקריטי של המטפל הנפשי.

תפקידו של המטפל לזהות את הגורמים למצב הנפשי, את דפוסי החשיבה ההרסניים במידה וקיימים, ולבנות יחד הסתכלות פרופורציונלית על החיים יחד עם הקניית תחושת שליטה ובטחון עצמי.

טיפול תרופתי לעומת טיפול נפשי

נפגעי דיכאון, חולים ומטופלים נוטים לפנות פעמים רבות ישירות לפתרון תרופתי-כימי שמציע פסיכיאטר.

על אף כל יתרונותיו, טיפול תרופתי יכול להביא לתופעות לוואי הדומות לתחלואים הראשוניים עצמם והוא בכל מקרה מצריך השגחה רפואית קפדנית.

תרופות נגד דיכאון והפרעות אחרות מותאמות על פי מינון בהתאם לחומרת התופעות הנפשיות, אך קשה מאוד להתאימן לאינדיווידואל מכיוון שקשה לשלוט על השפעתן עליו.

זאת אל מול טיפול נפשי על ידי פסיכולוג או מומחה לבריאות הנפש, המתמודד עם אישיותו הייחודית של המטופל וכך לומד להתאים לו את המתודה האישית הנכונה ביותר.

כמו כן, נראה כי טיפולים מפחיתים את הסבירות להופעת אפיזודות דיכאון וקשיים בעתיד.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – באמצעות עשייה ולא רק דיבור

על פי גישת הטיפול ההתנהגותית קוגניטיבית (המכונה גם CBT) הטיפול הנכון ביותר הוא באמצעות העשייה ולא רק הדיבור.

בניגוד אליה עומד הזרם הפסיכואנליטי הקלאסי, היוצר מתוך נקודת הנחה לפיה בעיות רגשיות מקורן בליקויים קוגניטיביים שניתן להתמודד עימם על ידי פעילות היוצאת מהמסגרת הנורמטיבית והצפויה של המטופל.

יעילות טיפולים מסוג זה תלויה בשיתוף הפעולה של המטופל עם המשימות המוטלות עליו על ידי המטפל, אותן הוא לעיתים גם מתעד בכתב לאורך הטיפול.

המשימות כוללות טיפול באנשים אחרים במטרה להפנות את תשומת ליבו של הנפגע ממנו החוצה, הגברת יכולת האמפתיה שלו וכישורי ההזדהות, האנלוגיה והעיבוד.

הטיפול מתמודד עם דפוסי המחשבה הקיימים ומשנה אותם כדי לשפר את תפישת המציאות על ידי חוויה של עשייה, יצירה וסיוע לאחר.

טיפול באמצעות בעלי חיים – בשירות מבוגרים וגם ילדים

טיפולים נפשיים הינם בחזקת כלי יעיל והכרחי עבור בוגרים וילדים גם יחד. שיטת טיפול פופולרית ומצליחה לשתי קבוצות הגיל הינה טיפול בתיווך בעלי חיים, המתבצע בפינות חי, חוות טיפוליות, משקים, מרכזי טיפול ובהזמנות אישיות לבתי חולים, גני ילדים, בתים פרטיים ועוד.

החיה משמשת אמצעי להיכרות ותקשורת בין המטופל למטפל וכן אמצעי להתמודדות עם כשלים פנימיים ויתרונות העבודה עימה רבים.

מרכזים טיפוליים באמצעות בע"ח פועלים ברחבי הארץ, ובין היתר בירושלים, במושב גאליה, בקיבוץ סעד, באשקלון ובגוש עציון.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.