דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות האישה, הריון ולידה, רפואה משלימה

דולה – תומכת ומקלה על ההתמודדות בעת לידה

פורסם על ידי eitan ב 23 באוגוסט 2010 – 16:58אין תגובות

לאורך ההיסטוריה הרבה השתנה בתהליך הלידה, החל מבדיקות ועד תמיכה רפואית, אך תפקיד הדולה נותר בעינו לאורך כל השנים וממחיש את חשיבות התמיכה הנשית בשלבי ההריון והלידה. קריאה מהנה!

נשים רבות נעזרות היום בשירותיה של דולה במהלך הלידה. תפקידה של הדולה, הקרויה גם "תומכת לידה", הוא לתמוך וללוות את האישה במהלך הלידה בבית החולים בנוסף לצוות הרפואי.

משמעות המילה "דולה" ביוונית היא "אישה העוזרת לאישה". ביוון נהגו המשרתות ללוות את גבירותיהן במהלך לידה, להרגיע אותן ולעזור להן להתמודד עם הכאב המתלווה ללידה, ואכן, זהו תפקידה הרשמי של הדולה גם היום.

בעבר השתתפו בתהליך הלידה רק נשים והן היו אחראיות על כל היבטי הלידה.

לרוב, בנוסף למיילדת הייתה נוכחת במהלך הלידה דולה – אישה נוספת שתפקידה היה לתמוך, לסייע ולהרגיע את היולדת.

יש מי שמרגיע ומסייע בהפגת חששות

דולה תומכת לידה - מסייעת בעת ההיריוןהדולה המודרנית דומה מאוד לדולה המסורתית, כאשר חזרתה אל זירת חדר הלידה התרחשה בעיקר בעקבות מחקר שהתבצע בגואטמלה בהקשר אחר.

במהלך המחקר, לוותה קבוצה של נשים הרות על ידי קבוצת נשים תומכות.

במהלך הזמן התפתחה מערכת יחסים אישית וקרובה בין הנשים ההרות לנשים המלוות והנשים המלוות רצו להיות נוכחות בזמן הלידה.

בעקבות המחקר נמצא כי נוכחותה של אישה נוספת במהלך הלידה משפיעה באופן מרגיע וחיובי על היולדת גם כאשר האישה המלווה איננה מעורבת בתהליך הלידה בצורה אקטיבית.

דולה – הכשרה בתחום

כיום, על מנת להיות דולה מוסמכת יש צורך בהכשרה מתאימה. הכשרתה של הדולה כוללת לימוד מקיף של הנושאים הקשורים להריון וללידה המתלווה אליו.

נושאים אלו כוללים הבנת מהלכו של הריון ושלביו השונים, הכנה לקראת הלידה, שלבי הלידה, תמיכה ביולדת מבחינה פיסית ונפשית, התערבות בהליך לידה טבעי, תופעות פיזיולוגיות, פרוצדורות לידה שונות כמו ניתוח קיסרי, סיכונים אפשריים ונושאים רבים נוספים.

בנוסף ללימוד העיוני, כוללת ההכשרה גם תרגול מעשי ולימוד של "כלי עבודה" שונים הקשורים להכנה לקראת הלידה, לשלבי הלידה עצמם ולהתמודדות עם התרחשויות שונות.

מטרתה של הדולה היא להשתמש בשיטות שונות, כדוגמת עיסוי רפואי, נשימות נכונות, שיאצו ורפלקסולוגיה, כדי להקל על הלידה ולהפוך אותו לחוויה חיובית וטבעית יותר.

תפקיד הדולה

בשונה מהאחות המיילדת או מהרופא, הדולה איננה מבצעת הליכים רפואיים כלשהם במהלך הלידה ותפקידה הוא בעיקר לתמוך בבני הזוג ולהקל עליהם את ההתמודדות עם שלבי הלידה השונים.

הדולה אמנם מלווה את בני הזוג כבר בשלב ההמתנה ללידה אך איננה מוסמכת לבצע הליכי רפואה כלשהם הקשורים בלידה.

היא נמצאת שם בעיקר כדי להקשיב לבקשותיה של היולדת ולשאלותיה והיא תומכת בה כבר משלב הצירים המוקדמים ועד לשלב ההתאוששות מהלידה.

הדולה מסבירה ומבהירה נושאים חשובים, מעודדת את היולדת ומסייעת להקל על ההתמודדות עם הלידה והכאב המתלווה אליה, מבחינה פיסית ומבחינה נפשית כאחד.

הדולה מלווה את היולדת כבר בשלב ההכנה ללידה. היא משוחחת איתה ומרגיעה אותה, מתרגלת את הנשימה ואת התנועות הרצויות, עונה על שאלות מטרידות, בונה יחד עם בני הזוג תכנית לידה מסודרת ומסייעת בדרכים נוספות.

בנוסף להכנה לקראת הלידה, מסייעת הדולה במהלך הלידה עצמה באמצעות דמיון מודרך, דיקור או בכל דרך אחרת ונמצאת לצד היולדת כדי להפיג את חששותיה.

לאחר הלידה מלווה הדולה את היולדת בשלבי ההתאוששות הראשונים ולעיתים היא מדריכה אותה בעת ההנקה הראשונה וגם בטיפול הראשוני בתינוק.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.