דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » אסתטיקה, בריאות, טיפולים, מחלות ותסמונות, תרופות

אלופציה טוטליס – Alopecia Totalis

פורסם על ידי eitan ב 19 באוקטובר 2010 – 12:49תגובה אחת

אובדן שיער ראש הוא תופעה שכיחה, המופיעה בקרב חלקים גדולים באוכלוסייה בשלבים שונים של החיים. במקרים נדירים חורגת הבעיה מנשירה מקומית של שערות למשך תקופה מסוימת, והופכת לאובדן שיער ממשי וכולל.

לעתים מדובר בתגובה חריפה למתח נפשי, טראומה או מחלה, לעתים בתגובה לטיפול רפואי או תרופתי, ולעתים בשינויים הורמונליים קיצוניים. אולם במקרים נדירים חורגת הבעיה מנשירה מקומית והיא מוגדרת כ-Alopecia Totalis.

נשירת שיער ברמה מסוימת – אלופיציה אראטה (Alopecia Areata) – מתרחש בדרך כלל באזורים מסוימים (בקדמת הראש או בצדעיים, במקומות מסוימים בקרקפת באופן שיוצר קרחות עגולות).

אולם לפעמים מדובר בגילוי חמור וקשה יותר של הבעיה, כאשר מתפתחת מחלה בשם אלופציה טוטליס (Totalis), הגורמת לנשירה מוחלטת של כל שיער הראש והפנים.

הגורמים למחלה

הקושי סביב אלופציה טוטליס נובע מכך שאין הבנה מדויקת לגבי הגורמים למחלה, התוקפת פחות מאחוז אחד מהאוכלוסייה. נהוג לייחסה לבעיה אוטואימונית – כלומר, זוהי מחלת חיסון-עצמי שבה הגוף תוקף תאים ורקמות שלו עצמו בשל אובדן הסבילות החיסונית.

Alopecia Totalis אלופציה טוטאליס

קיראו בהרחבה על מחלות אוטואימוניות. השיבוש בפעילותה של מערכת החיסון, על פי ההשערות, יוצר דלקת בזקיקי השערות שגורמת להפסקה בצמיחת השיער.

האובדן של שיער הקרקפת מיוחס לתהליך בו זקיקי השיער מתכווצים בהדרגה וייצור השיער מאט, עד לעצירה מוחלטת. בדרך כלל ההפסקה בצמיחת השיער נמשכת לאורך פרק זמן משמעותי של עד כמה שנים.

למרות המחקר הנרחב בתחום של המנגנון החיסוני, לא ברור מדוע תוקפת המערכת החיסונית את זקיק השערה וגורמת לנשירתה ולהשבתתו לתקופה ממושכת.

עם זאת, מחקרים הראו כי המחלה נוטה יותר להופיע כאשר יש במשפחה אסטמה או אנשים הסובלים מאלרגיות קשות – מחלות הקשורות במערכת החיסונית – וכן רקע של מחלות בבלוטת התריס וזאבת.

מכיוון שהרפואה המודרנית נוטה להתמקד בבחינה מדוקדקת של אבר מסוים, שבו מתגלית הבעיה, ולא של הגוף בכללותו, קשה להבין את שורשי הבעיה; זאת משום שבמקרים רבים הגוף מתפקד כיחידה אחת כוללת שכל חלקיה כרוכים זה בזה ומשפיעים זה על זה.

דרכי טיפול ב-Alopecia Totalis

הקושי לרדת לחקר המחלה מגביל, מטבע הדברים, את היכולת לטפל בה ביעילות. במקרים רבים השיער מתחיל לצמוח באופן ספונטאני לאחר כמה שנים, ללא התערבות רפואית.

במקרים אחרים לא ניתן לדעת אם לייחס את הצמיחה המחודשת לטיפול התרופתי (שיעילותו אינה ודאית) או להתאוששות עצמית של הגוף.

טיפול תרופתי רווח הם סטרואידים, אך מדובר בתרופה רבת השפעה ותופעות לוואי שיש ליטול במשנה זהירות. ניתן לקבל סטרואידים דרך הפה או הווריד, ובדרך כלל הם ניתנים בשילוב עם התרופות ציקלוספורין או מתותרקסאט.

ישנו גם טיפול ברפטיבה, שהיא תרופה ביולוגית, וטיפול פוטותרפי שבמסגרתו נחשף עור הקרקפת לאור אולטרא-סגול. טיפולים אלו מתמקדים בניסיון לגרום לזקיק השערה לחזור לפעילות.

חשוב לזכור כי הטיפול העיקרי – בסטרואידים – טומן בחובו תופעות לוואי שעלולות להיות קשות ולא נעימות.

בין השאר מדובר בהשמנה, פגיעה בתפקוד המיני ובעור הפנים, פגיעה במצב הרוח, נזקים לעצמות ועלייה בשומנים בדם. משום כך, ולמרות היעילות הרבה שיש לטיפול בסטרואידים לעתים, חשוב לנקוט שיקול דעת מרבי לפני ההחלטה לאמץ אותו.

למידע נוסף בנושא: סבוריאה | התקרחות גברים

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.