דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » בריאות, מחלות ותסמונות, תרופות

נוסעים למדינת עולם שלישי? היזהרו מדיזנטריה!

פורסם על ידי eitan ב 14 בנובמבר 2010 – 13:01אין תגובות

מחלת הדיזנטריה תוקפת בעיקר בארצות בהן התברואה לקויה ומועברת לרוב באמצעות מזון. קראו על סוגי הדיזנטריה הקיימים, השפעת המחלה על הגוף והטיפול המוצע עבורה.

דיזנטריה (Dysentery), הקרויה גם "ברדם", היא שם כולל לקבוצת מחלות מעיים הגורמות לשלשולים חמורים בליווי דם וריר בצואה, לכאבי בטן ולחום גבוה.

הדיזנטריה נגרמת כתוצאה מזיהום של מערכת העיכול ולעתים היא עלולה להסתיים בהתייבשות או אפילו במות.

בעבר נחשבה הדיזנטריה למחלה קשה ביותר שגרמה למותם של רבים ומפורסמים, כדוגמת לואי התשיעי מלך צרפת והנרי החמישי מלך אנגליה.

מחלת הדיזנטריה גרמה גם למותם של רבים מהאסירים במחנות הריכוז במהלך מלחמת העולם השנייה.

מהי דיזנטריה?

למחלת הדיזנטריה ישנם שני סוגים עיקריים – דיזנטריה אמבית ודיזנטריה חיידקית.

דיזנטריה נחשבת למדבקת מאוד והיא שכיחה יותר בעונת הקיץ.

המחלה נפוצה בארצות בהן רמת התברואה היא ירודה ביותר, מכיוון שהחום הכבד במדינות אלה משמש כר נוח להתפתחות מהירה של חיידקים או אמבות והתברואה הירודה ומי השפכים החודרים למי השתייה גורמים להעברה מהירה של הזיהום מאדם לאדם.

דיזנטריה חיידקית (שיגלוזיס)

דיזנטריה Dysenteryהדיזנטריה החיידקית, כשמה כן היא, נגרמת כתוצאה מחדירת חיידקים למערכת העיכול.

צורתו של חיידק הדיזנטריה מזכיר מעין מקל קטנטן ולכן היא קרויה גם "דיזנטריה מתגית".

המחלה היא מדבקת מאוד ומועברת מאדם לאדם לרוב על ידי מזון או מים המזוהמים בצואה והחיידקים מצויים בעיקר בירקות לא מבושלים, בדגי טונה, בתפוחי אדמה, בחלב ובבשר עוף.

את חיידקי השיגלה גילה לראשונה ביולוג יפני בראשית המאה ה-20 ועל שמו הם קרויים.

הסימפטומים המתלווים לדיזנטריה חיידקית הם עוויתות בטן קשות, הקאות, חום גבוה, כאבים בפי הטבעת, שלשולים ולעיתים גם התייבשות.

הדיזנטריה החיידקית נחשבת למחלה לא פשוטה והיא לרוב פוגעת בילדים ובקשישים, אך איננה שכיחה בקרב מבוגרים.

לרוב חולפת הדיזנטריה הזיהומית מאליה לאחר כשבוע, עם זאת נהוג לטפל בה באמצעות נטילת אנטיביוטיקה כדי למנוע מראש הדבקות נוספות וסיבוכי בריאות אפשריים.

לעיתים עלולה הדיזנטריה החיידקית לגרום לסיבוכים שונים, בהם דלקת בדרכי השתן, אי ספיקת כליות וזיהום חמור בדם. בכ-10 אחוזים עד 15 אחוזים מהמקרים מסתיימת מחלת הדיזנטריה במוות, כאשר שיעור התמותה הגדול הוא במדינות העולם השלישי.

דיזנטריה אמבית (אמביאזיס)

הדיזנטריה האמבית נגרמת כתוצאה מחדירתה של אמבה אל המעי והיצמדותה אל רירית הדופן הפנימית שלו.

הדיזנטריה האמבית היא מדבקת מאוד ומועברת על ידי מים או מזון מזוהמים בצואה. בנוסף לכך, מועברת הדיזנטריה האמבית גם על ידי מגע מיני.

האמבה גורמת להתפרצות דיזנטריה רק בקרב כ-16 אחוזים מהנשאים ורבים מהם יכולים לחיות איתה במשך שנים ארוכות ללא כל סימן, אך הנשאים גורמים להדבקתם של אחרים במחלה.

הסימפטומים של מחלת הדיזנטריה האמבית זהים לסימפטומים של דיזנטריה חיידקית וכוללים בין השאר שלשולים קשים וחום גבוה, כאשר הטיפול במחלה נעשה גם הוא באמצעות אנטיביוטיקה.

בנוסף לכך, בשני מקרי הדיזנטריה חשוב ביותר להקפיד על שתייה מרובה כדי למנוע אובדן נוזלים והתייבשות ומומלץ להימנע מנטילת תרופות נגד שלשול המאריכות את משך המחלה.

הדיזנטריה האמבית עלולה לגורם לסיבוכים שונים, כדוגמת פריטוניטיס – דלקת בקרום המעי, דלקת וכיבים בכבד וגם באיברים אחרים בגוף.

שיעור התמותה מדיזנטריה אמבית הוא נמוך ביחס לדיזנטריה חיידקית.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.