דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » טיפולים, מחלות ותסמונות, רפואה

רשלנות רפואית – איחור בגילוי או באבחון של מחלת הסרטן

פורסם על ידי eitan ב 22 בינואר 2009 – 15:017 תגובות

רקע על מחלת הסרטן הארורה

מחלת הסרטן הינה למעשה קבוצת מחלות שמונה למעלה מ- 200 סוגי גידולים שונים. גידול סרטני הינו מצב שנמנה בתוך קבוצת מחלות ממשפחת מחלות כשל חיסוני, או מחלות אוטו-אימוניות. משפחת מחלות הסרטן מתאפיינת בכך שהמערכת החיסונית נכשלת להתמודד עם חלוקת תאי הגוף בצורה בלתי מבוקרת. התאים שגדלים ללא שליטה פולשים לזרם הדם, לעור, לאיברים ולנוזלי הגוף ומשבשים את תהליכי החיים.

ישנם סוגים רבים של גידולים סרטניים כשהנפוצים ביניהם הם סרטן השד אצל נשים, סרטן המעי הגס וסרטן הערמונית אצל גברים, ולוקמיה (סרטן הדם) אצל ילדים.

סרטן היא הרבה פעמים מחלה סופנית, וברוב מקרי הסרטן יש קשר הדוק בין גילוי מוקדם ככל שניתן לבין הצלחת טיפול וסיכויי ההחלמה מהמחלה הנוראית.

ברוב מקרי הסרטן הידועים, גילוי המחלה בשלבים המוקדמים מעלה את שיעורי הריפוי לכ-90%. לאחר שנתגלתה המחלה, הטיפולים המקובלים כיום הם ניתוחים וכריתות איברים, כימותרפיה, והקרנות.

רשלנות רפואית באבחון סרטן

גילוי מאוחר של סרטן ממאיר, משמעותו ברוב המקרים הקטנה משמעותית של סיכויי החולה להחלים. לכן עשוי גילוי מאוחר להיחשב רשלנות רפואית ולהוות עילה לתביעה. אם ניתן להוכיח ברמה סבירה את הנזק שנגרם כתוצאה מאבחון מאוחר, וישנו קשר ידוע בין שלב האיבחון לתהליך המחלה בסרטן מן הסוג הנדון, מדובר בפיצוי בשיעור של עד מיליוני שקלים.

מבין סוגי הסרטן, אלה השכיחים ביותר בתביעות רשלנות רפואית על גילוי מאוחר הם סרטן השד וסרטן בצוואר הרחם.

כיצד ניתן לקבוע כי הייתה רשלנות רפואית?

אין ספק כי על החולה מוטלת האחריות הראשונית לפעול ולגשת לקבל איבחון על ידי רופא המשפחה בדרך כלל, כאשר הוא מזהה סימפטום חשוד בגופו. מכיוון שגילוי מוקדם של סרטן משפיע משמעותית על סיכויי ההחלמה ממנו, לא ניתן להדגיש מספיק את חשיבות העניין של קבלת דיאגנוזה רפואית על כאבים, התנפחויות, נקודות חן, וכו'.

לאחר שניגש החולה לרופא משפחה, או לרופא מקצועי, נצפה כי הרופא יישם את הידע המקצועי והניסיון שרכש כדי לקשר בין הסימפטומים שמציג החולה, לבין שכיחויות שונות של מחלות אפשריות.

למשל, נבחן לצורך הדוגמה מצב שבו החולה מתלונן בפני הרופא על סימפטומים של כאב ראש, טשטוש ראיה, הקאות, סימפטומים אשר מחייבים את הרופא האחראי לשלוח את החולה לבדיקת CT או בדיקות דומות, בשל חשד לגידול.

התרשלות מטעם הרופא תהיה איבחון שגוי של הסיבה השכיחה ביותר לסימפטומים, או איבחון מאוחר שלה. כמו כן, נצפה מן הרופא לשקול גם את המצבים הפחות שכיחים למחלות שמתאפיינות בסימפטומים המתוארים, תוך כדי שהוא מעריך את סיכויי התרחשותן ואת רמת הסיכון למטופל, וכל זאת – באופן סביר, בהקשר תלונת החולה.התנהגות זו מתארת משפטית במונח "מבחן הרופא הסביר".

במידה והרופא לא עומד בסטנדרטים המתוארים לעיל, רשאי בית המשפט להטיל עליו את האחריות לנזק שנגרם עקב איחור באיבחון. בחלק מהמקרים, ניתן להטיל אחריות גם על המוסד הרפואי שהרופא המאבחן פועל דרכו.

עוד יש לקבוע, לאחר שהוכח כי היתה רשלנות באיבחון המחלה והרופא לא עמד ב"מבחן הרופא הסביר", שישנו קשר סיבתי בין הרשלנות לנזק, כלומר, שהאיבחון הרשלני גרם להחמרה במצבו של החולה.

הגשת תביעת רשלנות רפואית בעקבות איחור בגילוי סרטן

אם אכן היה כשל באיבחון המחלה, איחור באיבחונה או אבחון שגוי שלה, המקרה עשוי להיות רשלנות רפואית. אם ניתן להוכיח כי כתוצאה מאבחון זה נגרם נזק למטופל, ניתן להגיש תביעות בגין רשלנות רפואית, ובהרבה מן המקרים לזכות בפיצוי כספי בשיעור של עד מיליוני שקלים.

כיצד ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית?

ראשית, כדאי להיוועץ בעורך דין מנוסה לצורך העניין. המדובר בתביעה של מאות אלפי ועד למיליוני שקלים, וכדאי לדעת שפועלים על פי יש להוכיח את הנזק שנגרם בגין האיחור בגילוי, על ידי חוות דעת של רופא מומחה, שיקבע האם האיחור בגילוי הוא אכן בלתי סביר ומה הנזק שנגרם לחולה בגין האיחור באיבחון.

עורך הדין שיעסוק בתביעה יגיש את התביעה לבית משפט השלום או לבית המשפט המחוזי כתלות בגובה הפיצוי המוערך. ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית עד 7 שנים ממועד התגבשות העילה, אולם כמובן, לא מומלץ לחכות עם התביעה בשל הקושי להשיג חוות דעת ולטפל בבירוקרטיה ככל שחולף הזמן.

למידע נוסף בנושא רשלנות רפואית בקרו באתר: רשלנות רפואית malpractice

7 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.