דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

פסוריאזיס – מחלת עור כרונית ושיטות טיפול בפסוריאזיס

פורסם על ידי eitan ב 30 באפריל 2009 – 9:593 תגובות

מהי פסוריאזיס? מחלת הפסוריאזיס או בעברית ספחת, הינה מחלת עור, שנגרמת על ידי התחלקות מהירה ולא מבוקרת של תאי העור. פסוריאזיס הינה מחלה שתוקפת ללא הבדל גיל ומין – כלומר, יש כמות דומה של גבים ונשים שחולים בה, וכן ניראה חולים שסובלים מפסוריאזיס אף בגיל המוקדם של שנתיים.

פסוריאזיס אינה ממיתה ואינה מדבקת, אך מצד שני אינה ניתנת לריפוי מוחלט – אלא רק לטיפול מקומי והרגעת הסימפטומים והרגשת חוסר הנעימות.

סימפטומים אופייניים לפסוריאזיס

תפרחת ואדמומיות, בדרך כלל סימטרית, במקומות כמו קרקפת הראש, מרפקים, ברכיים ואיזורים נוספים שבהם העור בולט יותר בדרך כלל. האיזור הנגוע ניראה כאילו הוא מכוסה קשקשת עבה בצבע לבנבן-כסוף.

אל האיזורים הנגועים מתלווה תחושה קשה של גרד. במקרים קשים של התקף פסוריאזיס, ניתן לראות שכמעט כל עור הגוף מכוסה בתפרחת אדומה וקשקשת.

המחלה היא התקפית אולם ההתקפים הם מינוריים, ומגיעים בצורת גל – מגיעים וחולפים לאיטם על פני זמן. "גל" כזה של התפרצות והטבה על פי רוב נמשך על פני שנתיים או שלוש.

פסוריאזיס והרגלי תזונה

ידוע כי צריכה של אלכוהול מזיקה לסימפטומים של פסוריאזיס, ולכן מומלץ להמנע קליל מצריכת אלכוהול לסובלים מפסוריאזיס.

ניראה, כי שמן דגים מפחית את התפרחת בעור, ולכן מומלץ לחולי פסוריאזיס לצרוך תוספי שמן דגים, ויטמין A ואבץ (ניראה שחולי פסוריאזיס לרוב סובלים מחסר בויטמין ומינרל אלה).

פסוריאזיס ומתח נפשי

מעניין מאוד לציין כי במחקר שנערך לפני זמן לא רב, נתגלה כי כמעט 40% מחולי פסוריאזיס שנשאלו דיווחו על מתח נפשי שחוו בסמוך לפריצת המחלה.

עוד, חולים רבים מדווחים על הלה משמעותית בסימפטומים של המחלה כאשר משתמשים בשיטות הרפיה ורגיעה, כגון מדיטציה או ביו-פידבק.

מה גורם להיווצרות או להחמרת פסוריאזיס?

כיום נוטים לחשוב שלהיווצרות פסוריאזיס ישנו מרכיב גנטי חזק. ועם זאת, ניתן למנוע התפרצות וכן ניתן להקל ולקצר התקף פסוריאזיס.

זאת, על ידי תזונה נכונה והימנעות ממתח, וכן כדאי להשתדל שלא להיחשף לשמש יתר על המידה, ולא להיפצע מפני שפציעה שטחית או שריטה על גבי העור יזרזו הופעת הסימפטומים של פסוריאזיס באיזור שנפגע.

סוגים שונים של פסוריאזיס

פסוריאזיס עשויה להופיע במגוון סימפטומים מוכרים ונפוצים יחסית.

להלן נסקור בקצרה את הסוגים השכיחים של פסוריאזיס:

חשוב לדעת שיש פסוריאזיס תינוקות, שנראית כמו תפרחת חיתולים אולם אינה מגיבה למריחת המשחות הרגילות שבהן נעשה שימוש תדיר על ידי אמהות. מחלה זאת מצריכה שימוש במשחות רפואיות מיוחדת.

פסוריאזיס וולגריס או בשמה הנפוץ פלאק – זוהי צורת הפסוריאזיס השכיחה ביותר, והיא מופיעה כאדמומיות וקשקשת באיזורי גוף שונים, הנפוצים שביניהם הן קרקפת הראש, ברכיים ומרפקים, וציפורניים.

פסוריאזיס אינברסה – פסוריאזיס הפוכה שנוטה להופיע דווקא בקפלי העור – למשל בבית השחי, במפשעות, או בטבור.

פסוריאזיס גוטטה – מאופיינת בנקודות אודם קטנות ומתפשטת במהירות. לרוב מופיעה בילדים לאחר זיהום סטרפטוקוקי (כמו דלקת גרון).

ארטריטיק פסוריאזיס – פסוריאזיס שמתלווה לדלקת פרקים.

טיפול בפסוריאזיס

פסוריאזיס לא ניתן לרפא. ניתן, עם זאת, להקל על ההתפרצויות ועל הסימפטומים, על ידי טיפולים רפואיים שמאטים את קצב חלוקת תאי העור ואת הדלקת הגורמת להתנהגות חריגה זו בעור.

ישנן משחות שונות שניתן למרוח על איזורים נגועים, למשל – משחות המכילות חומצה סליצילית יגרמו לקילוף ונשירת מרבית העור המת והקשקשים המופיעים מעליו.

משחות המכילות קורטיזון יפחיתו משמעותית את הדלקת בעור, משחות המכילות אנטראלנים, יאטו את קצב החלוקה של תאי העור.

ניתן לשלב בטיפול שימוש במספר משחות ולהיטיב משמעותית את הסימפטומים עבור כל חולה.

רבים מהחולים במחלה מספרים כי נסיעה וטיפולים בים המלח מטיבים את מצבם ולכן במלונות ים המלח התפתחה תעשייה שלמה של טיפול בחולי פסוריאזיס. גם משרד הבטחון נוהג לשלוח אל ים המלח את החולים במחלה, מקרב נכי צה"ל.

פוטותרפיה לחולי פסוריאזיס

ניראה, כי כאשר הפסוריאזיס קשה ומופיעה באיזורים נרחבים של הגוף, טיפול באור בתדר אולטרא סגול מסייע להרגעת העור ולהחלשת הסימפטומים.

עוד, ידוע כי חשיפה לשמש דווקא באיזור ים המלח למשך מספר שעות בכל יום, מפחיתה ומקלה על פסוריאזיס.

עצות וטיפים לחולי פסוריאזיס

כדאי לשמור על תזונה מאוזנת, משקל תקין, להימנע מצריכת אלכוהול, וכן להימנע מעישון.

כדאי להגן על העור גם מפני חשיפה יתרה לשמש וגם מפציעות וחבלות.

מומלץ להימנע מגירוי העור, מריטת שיער, שימוש בחומרים כימיים להסרת שיער, תכשירים קוסמטיים חריפים, ועוד.

כדאי להקפיד על לחות העור ולהשתמש בקרם מלחלח או אפילו שימון העור במזג אוויר יבש.

כדאי להישמר מפני דלקות גרון סטרפטוקוקיות, אצל חולי פסוריאזיס ובעיקר אצל ילדים.

אין לגרד, לקלף או להציק לעור נגוע. מומלץ למרוח עליו משחות על פי הטיפול שנקבע, ופרט לכך להניח לו להחלים.

ולבסוף, כדאי עד כמה שניתן להימנע ממתח נפשי, שניראה שקשור להתפרצויות של פסוריאזיס.

3 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.