דיקור סיני לבעיות פוריות
24 בדצמבר 2012 – 22:16 | אין תגובות

מדי שנה יותר ויותר אנשים, זוגות נשואים, סובלים מבעיות פוריות. לעיתים המדובר בבעיות רפואיות של הגבר ולעיתים בבעיות של האישה. ישנם אף מקרים ששני בני הזוג צריכים לעבור טיפולי פוריות. האם ידעת כי דיקור סיני …

קרא עוד »
בריאות

תרופות

דיאטה ותזונה

טיפולים

מחלות ותסמונות

ראשי » מחלות ותסמונות

COPD – ברונכיטיס, דלקת סמפונות (Bronchitis)

פורסם על ידי eitan ב 3 במאי 2009 – 8:21אין תגובות

ברונכיטיס, דלקת סימפונות או COPD – מחלה שפוגעת בנשימה והיא נפוצה מאוד – הסטטיסטיקה מציינת כי כעשרה אחוז מהאוכלוסייה בארץ סובלים או סבלו בעבר מברונכיטיס.

מפתיע, אולם חלק מהסובלים מהמחלה ימותו כתוצאה ממנה או מסיבוכים שלה (נאמר שברונכיטיס הינה גורם המוות הרביעי בארצות המערב – וישראל בכללן), ובכל זאת – המחלה אינה מוכרת ולעיתים אף אינה מאובחנת נכונה.

המחלה עשויה להיות חריפה או כרונית ולהימשך שנים, כאשר ניתן לטפל בה ולהפחית את הסימפטומים שלה, להקל על הקשיים שהיא מביאה עימה.

במאמר זה נסקור את המחלה, מאפייניה, האיבחון שלה, ודרכי טיפול בברונכיטיס כרונית או בברונכיטיס אקוטית.

מהי ברונכיטיס?

מחלת הריאות ברונכיטיס הינה מחלה דלקתית, הפוגעת בסימפונות וגורמת להפרעה קשה בזרימת האוויר אל ומן הריאות. המחלה גורמת להפרעה נשימתית בלתי פוסקת, ומקשה משמעותית על הנשימה.

המחלה נגרמת כתוצאה מגורם דלקתי בסימפונות, גורם דלקתי זה יגרור התכווצות לא רצונית של שריר קנה הנשימה וחסימה משמעותית ביכולת לנשום, כמו גם ייצור כיח מוגבר.

אם לא יינתן טיפול מתאים למחלה, היא עשוייה לגרור הופעת מחלות ריאה נוספות, כמו נפחת ריאות (אמפיזמה) או אסטמה.

המחלה בדרך כלל שכיחה יותר ככל שעולה הגיל, והיא קשורה קשר ישיר לחיפה לזיהומי אוויר, עישון, ונשימת מזהמים.

שני סוגים של ברונכיטיס

מחלת הברונכיטיס מתחלקת לשני סוגים:

ברונכיטיס אקוטית – ברונכיטיס אקוטית נגרמת על פי רוב מזיהום חיידקי או ויראלי.

תסמיניה חריפים אולם לרוב היא נמשכת זמן קצר (כמה ימים עד מספר שבועות).

ברונכיטיס אקוטית מאופיין בתסמינים של שיעול כבד וליחה מרובה, דרכי נשימה מודלקים וחסימה של דרכי הנשימה. כאבים בחזה, ולעיתים גם עייפות, חום, או סחרחורות. הטיפול בברונכיטיס אקוטית יהיה אנטיביוטי, לטיפול בגורם המזהם, כמו גם תרופות מרחיבות קנה הנשימה, להקלה מיידית על הנשימה.

ברונכיטיס כרונית – נקראת גם COPD – Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או בתרגום חופשי – "מחלת ריאות חסימתית כרונית", נגרמת בדרך כלל מזיהום אוויר, עישון או עישון פסיבי, או חשיפה ממושכת לזיהום אוויר או לגורמי אלרגיה.

תסמיניה פחות חריפים אולם היא נמשכת זמן ארוך – עליה להימשך לכל הפחות שלושה חודשים בטרם תאובחן כברונכיטיס כרונית, והיא עשויה להימשך שנים.

ברונכיטיס – הסימפטומים למחלה

ברונכיטיס מתאפיינת בשיעול מרובה ליחה וייצור מוגבר של כיח, קוצר נשימה וצפצופים וחרחורים במהלך הנשימה, ולעיתים אף חום.

במיקרים אקוטיים, ניתן יהיה לראות בחולים גם כאבי ראש ונדודי שינה, לחץ בחזה, דיכאון או אי יציבות רגשית, ועוד.

כל זאת, בשל קריסת נאדיות הריאה, ואבדן היכולת שלהן לקבל חמצן ולסלק דו תחמוצת הפחמן מהריאות נפגעת.

הפגיעה הופכת חמורה יותר ויותר ככל שעובר המן ועוד נאדיות נפגעות.

טיפולים נפוצים במחלת הברונכיטיס

ברונכיטיס אקוטית, הינה ברונכיטיס שניתן לטפל בה בעזרת טיפול אנטיביוטי.

בברונכיטיס כרונית לא ניתן לטפל או לרפא, אולם אפשר להקל על התסמינים שלה, וניתן למנוע אותה מבעוד מועד.

בשני המקרים, מקובל להשתמש באינהלציות ובתרופות מרפות שרירים על מנת להשיג הקלה בקושי לנשום, וכן בתכשירים תרופתיים כמו סטרואידים, להפחתת הדלקת בקנה הנשימה, ובתרופות מרככות כיח העשויות להקל על פליטת הליחה ולהפחית את הצטברותה בקנה הנשימה החסום.

לעיתים נמצא לנכון להשתמש גם בכלים שיפחיתו כמות נוזלים בגוף על מנת להפחית נוזלים באזורי הנשימה, כמו גם בתרופות שיחזקו את יכולת התכווצות הלב, כאשר רמת החמצן בדם נמוכה ויש צורך להזרים יעוד ועוד דם על מנת לעמוד בדרישת איברי הגוף לחמצן.

במצבים אקוטיים נשתמש במדכאי שיעול ובתרופות הרגעה וכדורי שינה לאפשר הקלה בסימפטומים הרגשיים של החולה.

בברונכיטיס ממושכת, כאשר מצב הריאות הינו בלתי הפיך ונוצרו איזורים נרחבים בריאה אשר אינם מתפקדים עוד, ניתן לכרות את חלקי הריאה שאינם מתפקדים בעזרת ניתוח, או אף להשתמש במיכלי חמצן חיצוניים, כאשר הנשימה כבר אינה מצליחה לספק די חמצן לאיברי הגוף.

מניעה

למרות שניראה כי רכיב משמעותי בסיכון להידבק בברונכיטיס הינו גנטי, בכל זאת יש הרבה שניתן לעשות כי להפחית את הסיכון לחלות בברונכיטיס.

אחד המשתנים המשמעותיים להפחתת הסיכון לחלות בברונכיטיס הוא הפסקת החשיפה לעשן סיגריות, בעישון ובעישון פסיבי.

עישון נחשב גורם עיקרי ומשמעותי למחלת הברונכיטיס, ונאמר כי כ-80% מהחולים במחלה חולים בה כתוצאה מעישון, וכ – 25% מהמעשנים ילקו במחלה במהלך חייהם.

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.